• $8,4258
  • €10,2361
  • 497.97
  • 1441.33
12 Mayıs 2018 Cumartesi

Kadroya gecen taşeron işçiye de promosyon var

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

Kadroya geçen taşeron işçiler, protokolde yer alan hükümlere göre maaş ödeme süresine göre promosyon ödenmesi yönünde madde varsa promosyon alabilir. Bu konuda önemli olan protokoldeki hükümlerdir.

SORU: Taşeron işçisiydim kadroya geçirildim. Kamu kurumunda çalışan memurlara promosyon ödeniyor. Ben de promosyon alabilecek miyim maaşlar kamu kurumundan yattığı için? Ekrem Tütüncü

Cevap: Taşeron işçilerin promosyon alabilmeleri için kritik konu bankayla kamu kurumu arasındaki protokol. Protokolde yer alan hükümlere göre maaş ödeme süresine göre promosyon ödenmesi yönünde madde varsa taşeron işçiler promosyon alabilirler. Diğer yandan promosyonla ilgili protokol sona ermişse, yeni protokol imzalandığı tarihten itibaren maaşlarını protokol imzalanan bankadan alacak işçilere de promosyon ödenmeye başlanacaktır. Bu konuda önemli olan protokoldeki hükümler.

Emekli maaşı artabilir

Soru: İşyerinde emekliliği yakın olan çalışanlar, SGK prime esas kazancın tavanı arttığında kendi primleri bu tavana çok uzak kaldığından emekli maaşları düşük olacak şeklinde düşünüyorlar. Bu, doğru mu? (Seydi Adıyaman)

Cevap: Prim gün sayısı ne kadar fazla ve prime esas kazanç ne kadar yüksek ise emekli aylığı da o kadar yüksek olur. Ancak 1999 öncesi, 1999-2008 arası ve 2008 sonrası çalışması olan kişiler için emekli aylığı hesaplanırken her üç dönemdeki aylık bağlama oranı farklı olduğu için bu mantık şaşar. Bu kişilerin 2008 sonrası çalışmaları arttıkça emekli aylığı artmamakta, hatta azalmaktadır. Ancak bu kişiler için prime esas kazanç miktarı 4.000 TL ve üstü olursa aylıkta düşme olmaz. Maaşı yüksek olan kişiler için tavan artınca emekli aylığında artış dahi olur.

Ölüm aylığı alana da ikramiye

SORU: Babamdan dolayı ölüm aylığı alıyorum. Emeklilere ödenecek ikramiye bize de ödenecek mi? (Gonca Sarı)

Cevap: Kurban ve Ramazan bayramlarında 1.000 TL’lik ikramiye ölüm aylığı alan kişilere de ödenecek. Ancak ödeme ölüm aylığı oranına göre hesaplanacak ve yapılacak. Aylık alan tek kişi iseniz anneniz ölüm aylığı almıyor ise yüzde 50, değilse yüzde 25 üzerinden ölüm aylığı alıyorsunuzdur. Aylık alan tek kişi iseniz 500 TL, değilseniz 250 TL ikramiye alacaksınız.

Yurtdışında çalışırsa kesilir

SORU: Sigortalılık başlangıcım 1983. 1985-2014 arasında Hollanda’da yaşadım. 2015’te yurtdışı borçlanmasıyla emekli oldum. Yurtdışında çalışırsam emekli aylığım kesilir mi? Siz SGK’nın 2014/22 sayılı genelgesiyle maaşımın kesilmeyeceğini yazmışsınız.

Cevap: Yurtdışı borçlanmasıyla emekli olan kişilerin maaşlarını alabilmeleri için yurtdışında
çalışmıyor olmaları gerekir. Dolayısıyla siz yurtdışında çalışmaya başlarsanız Türkiye’den borçlanmayla aldığınız aylık kesilir. Bu durum 3201 sayılı Kanun hükümlerince uygulanır. Bahsettiğiniz genelge yurtdışı borçlanması olmaksızın Türkiye’deki çalışmalarıyla emekli olan kişiler için geçerlidir.

Engellisine bakana 1068 TL

Soru: Kardeşim yüzde 70 oranında engelli. Kardeşime bakan annem evde bakım parası alabilir mi? (Kemal Yüce)

Cevap: Evde bakım parasının alınabilmesi için engellinin bulunduğu hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden düşük olması gerekmektedir. Bu rakam 967,27 TL. Bu şartı sağlıyorsanız anneniz evde bakım parası alabilir. Bu şartları sağlayan ve engellisine bakan kişiye aylık 1.068 TL ödeme yapılıyor. Evde bakım parası için gerekli başvuruların ikamet edilen yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerine yapılması gerekiyor.

<p>Bedir Acar: </p><p>'Kur'an'da iki yerde geçen ve Hz. Ya'kūb'un ikinci adı veya lakabı olan İ

Vicdan öldüğünde geriye ne kalır?

İşgalci İsrail, içlerinde hamile bir kadınında bulunduğu ailenin tüm fertlerini öldürdü

Mehmetçiğin dikkati Doğu Akdeniz'de faciayı önledi

Samsun'da işgalci İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları protesto edildi