• $8,3208
  • €10,0963
  • 490.686
  • 1442.79
23 Nisan 2021 Cuma

İzin parası fesihte ödenir

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
Dinle
YAZARIN SAYFASI

Çalışanlar, kullanmadığı yıllık izinlerin ücretini işverenden talep edemez. Yargıtay kararına göre, işveren izin paralarını ancak iş sözleşmesi sona erdiğinde çalışana ödemek zorundadır.

Yıllık izin, işçinin Anayasal hakkıdır. Ancak bazen işverenler işçiye yıllık izin kullandırmayıp parasını verebiliyor. İşçiler yıllık izin haklarını bir yıllın sonunda elde ederler. Yıllık izin hakkı işçinin kıdemine göre değişir. Aynı işverene bağlı en az 1 yıl çalışan işçi 14 gün yıllık izin hakkı elde eder. İşçi 1 yıldan 5 yıla kadar her yıl 14 gün izin hakkına sahiptir. 5 yıldan fazla 15 yıldan az kıdemi olan işçiler 20 gün, 15 yıldan fazla kıdemi olan işçiler 26 gün yıllık izin hakkına sahiptir.

İŞVEREN İSPATLAMALI

Yargıtay'ın yıllık izin hakkında verdiği kararlarında öne çıkardığı bazı noktalar var. Bunlardan biri işçinin yıllık izin kullandığını ispatlamanın işveren yükümlülüğünde olduğu. Yargıtay, yıllık izin ücreti konusunda işçi talebi olamayacağını ifade ediyor. Yargıtay, işçinin iş sözleşmesinin devamı süresinde kullanmadığı yıllık izinlere ait ücreti istemesinin mümkün olmadığını belirtiyor. Dolayısıyla işçi işverene "Ben yıllık iznimi kullanmayım, siz bana parasını verin" diyemez. İşveren de bu yönde gelen talepleri karşılamak durumunda değildir.

YARGITAY KARARI

Yargıtay yıllık iznin ancak iş sözleşmesinin feshi halinde ücrete dönüşebileceğini ifade ediyor. Fesih halinde kullanılmayan yıllık izin sürelerine ait ücret işçinin kendisine veya hak sahiplerine ödenmesi gerektiğini belirtiyor. İşçi ancak iş sözleşmesi sona erdiğinde yıllık izin ücreti talep edebilir. Bu durumda işveren, işçinin kullanmadığı yıllık izinlerin ücretlerini işçiye ödemek zorundadır.

MEMLEKETE GİDENİN 'YOL' HAKKI DA VAR

Yıllık izin alan işçi belgeleriyle ispatlarsa işverenden 4 güne kadar ücretsiz yol izni talep edebilir. Örneğin İstanbul'da çalışan bir işçi yıllık iznini memleketi Kars'ta geçirecekse ve biletlerini de işverene sunarsa 4 gün ücretsiz yol izni kullanabilir. İşçilerin yıllık izinlerini hak ettikleri süre içerisinde kullanmaları esastır. Ancak kullanılmayan izinlerin o yıl sonu içerisinde yanması gibi bir durum söz konusu değildir.

<p>İşgalci İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'te Filistinlilere yönelik müdahalesi devam ederken,

Kudüs'te tepki çeken görüntü! Mescid-i Aksa'dan alevler yükselirken Yahudiler Kudüs Günü'nü kutladı

Sinovac'dan aşı açıklaması: Türkiye'ye üretim lisansı verdik

İşgalci İsrail, sivillerin yaşadığı 9 katlı binayı bombaladı

Demir yoluyla taşınan bor, seramik ve mermer miktarı arttı