• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
28 Eylül 2019 Cumartesi

İşyerlerinde depreme karşı destek elemanı çalıştırılmalı

İşyerlerinde depreme karşı destek elemanı görevlendirilip, acil durum planı yapılması, toplanma yerlerinin belirlenmesi ve tatbikatların yılda bir tekrarlanması olası kayıpların en aza indirilmesinde hayati önem taşıyor.

İstanbul’da yaşanan korku, deprem hazırlıklarının tekrar gözden geçirilmesine neden oldu. Evlerde deprem çantaları hazırlandı, hazır olanların içerikleri yenilendi, toplanma noktaları internet üzerinden öğrenildi. Peki depreme karşı işyerlerinde nasıl önlem alınmalı, çalışanlar ne yapmalı? İşverenlerin, işyerinin niteliğine göre muhtemel acil durumları belirleme ve önleyici tedbir alma zorunluluğu var. Acil durum planlarında deprem, sel gibi doğal afetlerde yapılması gerekenlerin, acil toplanma alanlarının, çalışanların işyerini tahliye edebilmesi için kaçış yollarının bulunması gerekiyor.

YANGIN VE İLK YARDIM EĞİTİMİ

İşyerlerinde acil durumlarda mücadele için uygun donanıma ve bilgiye sahip çalışanların görevlendirilmesi gerekiyor. Bu çalışanlara, destek elemanı adı veriliyor. Az tehlikeli sınıftaki işyerlerinde her 50 çalışan için bir, tehlikeli sınıftaki işyerlerinde her 40 çalışan için bir, çok tehlikeli işyerlerinde her 30 çalışan için bir destek elemanı görevlendirilmesi gerekli. Destek elemanlarının yangın, ilkyardım eğitimi almış olan çalışanlardan tercih edilmesi önemli. Destek elemanları acil durum anında büyük sorumluluklar yükleniyor.

TAHLİYE KAPILARI GÖRÜNÜR OLMALI

İşverenler işyerlerinde hazırlanacak acil durum eylem planında depreme karşı alınacak önlemleri, deprem anı ve sonrasındaki hareket biçimini planlamalılar. Bu planlamalar iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü başlamışsa iş güvenliği uzmanları tarafından, iş güvenliği uzmanı görevlendirme yükümlülüğü başlamamış işyerleri için ise destek elemanları, işveren ve çalışan temsilcisinden oluşan bir ekip tarafından yapılmalıdır. İşyerlerinden tahliye koridorlarının ve kapılarının görünür şekilde işaretlenmesi, koridor ve kapıların sürekli kullanılabilir durumda tutulması sağlanmalıdır.

Kaçış yollarının belirlenmesi şart

Bir işyerinde çalışanların acil durumlarda işyerini nasıl terk edebileceklerini bilmeleri çok önemli. Acil çıkış kapısını, tahliye koridorunu bilen bir çalışan deprem anında panik yapmadan işyerini tahliye edebilir. Bunun dışında deprem uzmanlarının vurguladığı gibi deprem anında değil, deprem bittikten sonra işyerlerini terk etme gerekliliği söz konusu olduğu için, tatbikatlarla deprem anında korunabilecek yerlerin belirlenmesi gerekmektedir. İşverenler bu konuda çalışanları bilgilendirmeliler. Ayrıca deprem anında işyeri terk edilemezse işyerinin bir bölümünde gerekli ekipman, gıda ve suların bulunduğu bir alanın da oluşturulması gerekmektedir. Bu sayede yaşanabilecek bir hasar sonrası çalışanların kendilerini kurtarıncaya kadar hayatta kalma şansı artıyor.

Yılda bir tatbikat gerekiyor

İşyerinde hazırlanan acil durum eylem planı çerçevesinde, yılda en az bir kez tatbikat düzenlenmesi gerekiyor. Tatbikat sırasında acil durum eylem planında belirlenmiş önlemlerin ne ölçüde koruyucu olduğu, çalışanların yeterince bilgilendirilip bilgilendirilmediği, toplanma yerlerinin bilinip bilinmediği ölçülmeli.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?