• $13,5136
  • €15,3543
  • 771.526
  • 1809.65
9 Ocak 2016 Cumartesi

Işverene 'asgari' desteğe iki kritik değişiklik geldi

Asgari ücret artışında işverene sağlanacak aylık 110 liralık devlet desteği, 100 liraya düşürüldü. Ancak destekten sadece asgari ücretli işçi çalıştıranlar değil, 2015'te aylık verdiği brüt maaş 2 bin 550 lira olanlar da faydalanacak.

Asgari ücretin 1.300 TL olması çalışanların yüzünü güldürdü. Ancak işverenler de bu yeni maliyeti nasıl karşılayacakları noktasında formüller üretmeye başladılar. Bu noktada devletin ortaya çıkan maliyetin bir bölümünü üstleneceğini açıklaması işverenleri bir hayli rahatlatmıştı.

Kimler faydalanabilir?

Ancak desteğin kapsamına bütün işverenler girmeyebilir. 2015 Ocak'ta asgari ücret düzeyinden 10 işçiyi 30 gün boyunca çalıştırmış bir işverene 2016 Ocak'ta bu 10 işçi için 1.000 TL destek sağlanacak. 2015'te asgari ücret düzeyinden işçi çalıştırmakla birlikte, işçilerine prim, ikramiye veya fazla mesai ödemiş işverenler eğer bu ödemelerin olduğu ayda aylık prim ve hizmet belgesinde işçiye 1.647 TL’nin üzerinde brüt ödeme yapmışlarsa ilgili ayda bu sigortalı için destekten yararlanamayacaklar. Dolayısıyla geçtiğimiz yıl resmi tatillerde çalıştırılmış işçiler için bu yıl işverenlerin destekten yararlanması mümkün olmayacak. Yeni açılan işyerlerinde ise asgari ücret üzerinden SGK’ya bildirilen bütün çalışanlar için 100 TL’lik destekten yararlanmak mümkün olacak. Özel sektöre ait linyit ve taş kömürü çıkartılan işyerlerinde yer altında çalıştırılan işçiler için desteğin miktarı 200 TL olacak.

SADECE ÖZEL SEKTÖRDE

Ayrıca kamu ihalesiyle iş alan işverenlere destek uygulanmayacak. Devlet bu kapsamda yalnızca özel sektör işverenlerine bu yönde destek sağlayacak.

İŞSiZLiĞi DE ÖNLEYEBiLiR

Sağlanacak 100 TL’lik destek işverenler açısından çok önemli. Aylık prim hizmet belgelerindeki matrahın azaltılması şeklinde uygulanacak bu destek sayesinde belki de pek çok işçinin işinden olması engellenmiş olacak. Bu destek hayata geçirilmeseydi bazı işçilerin işlerinden olabileceği öngörülüyordu.

9 milyar TL seviyesini aşar

BU kapsamda sağlanacak desteğin 9 milyar 733 milyon TL olacağı hesaplanıyor. 2015'te yaklaşık 8 milyon 500 bin kişinin 1.647 TL’nin altında SGK’ya bildirilmiş olduğu görülüyor. Bu kişiler için sağlanacak destek toplam maliyetin neredeyse yarısı. Dolayısıyla devletin verdiği desteğin miktar açısından yeterli olduğu
görülüyor.

Destek düşüyor ama kapsamı genişliyor

Asgari ücretin işverene maliyetini azaltmak amacıyla sağlanacak devlet desteğinde değişiklik yapıldı. Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki görüşmeler sırasında AK Parti milletvekilleri, yeni bir önerge verdi. Önergeyle aylık 110 liralık destek, 100 liraya düşürüldü. Ancak desteğin, asgari ücretliler dışında, 2015'te brüt maaş olarak 2 bin 550 lira veren işverenleri de kapsaması sağlandı. Destek alınabilecek işçi sayısı 8.5 milyondan 10 milyon 997 bine çıktı.

<p>Bu hafta GTA 5'in çevrim içi modundaki özel sunuculara yerleştirilen aşı merkezleri ve oyun içeri

GTA 5'te aşı kuyrukları oluştu | TeknoZone #11

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor