• $8,3241
  • €10,1166
  • 499.012
  • 1454.25
01 Mayıs 2018 Salı

‘İşveren vekili’ olurken firmanın borçlarına dikkat!

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

Birden fazla işyerine sahip işverenler bazı durumlarda ‘işveren vekili’ atayabilir. Bu kişiler de işverene bağlı çalışanlardır. Ancak kritik nokta; ‘işveren vekili’ açılış bildirgesine imza atarsa borç ve cezalara da ortak olur...

İş Hukuku’nun önemli kavramlarından biri işveren vekilidir. İş Kanunu’nda tanımlanan şekliyle işveren vekili, işveren adına hareket eden ve işin, işyerinin ve işletmenin yönetiminde görev alan kimsedir. Kimin işveren vekili olduğunun tespit edilmesinde işvereni temsil yetkisi önemlidir. İşçilere işyerinde işvereni kimin temsil ettiği açıkça ilan edilebileceği gibi işveren vekilinin davranışlarından da işveren vekilinin kim olduğunun tespiti yapılabilir. Örneğin işçilerin vardiyalarını ayarlayan, onlara emir ve talimat veren bir insan kaynakları yöneticisi işveren vekili olabilir. İşverenin, işveren vekili olarak tayin ettiği kişiye bu yetkiyi tanıması iş sözleşmesine eklenecek bir maddeyle sağlanabilir.

Neden ihtiyaç duyulur?

İşveren vekili olarak görevlendirilen işçinin iş sözleşmesinde tayin edildiği ve bu davranışlarından dolayı sorumluluğunun bulunduğu yönünde bir ibare varsa doğrudan işveren vekili tayin edilmiş olur. İşveren vekili atanması gerekliliği işverenin birden çok işyerine sahip olması halinde söz konusu olur. İşveren vekili bahsettiğimiz gibi işverene iş sözleşmesiyle bağlı bir işçidir. Fakat işçi sendikalarına üye olamazlar.

Kapınız her an çalınabilir!

KANUNDA açık açık işveren vekiliyle işverene birlikte uygulanabilecek idari para cezalarının dışındaki idari para cezaları için de işveren vekilinin kapısı çalınabilir. İşveren işveren vekiliyle imzaladığı vekalet sözleşmesinde veya iş sözleşmesinin bu konuyu düzenleyen maddesinde işveren vekilinin sorumluluğundaki konular ile ilgili uygulanacak idari para cezalarının işveren vekilinin sorumluluğunda olduğunu ifade ederse, işveren idari para cezası için işveren vekiline rücu edebilir. Bu nedenle işveren vekilleri eğer sözleşmelerinde bu yönde bir hüküm var ise yaptıkları işlemlere çok dikkat etmeliler.

SGK muhatap kabul eder

İŞVEREN vekilinin dikkat etmesi gereken noktalardan en önemlisi işyeri açılış bildirgesine imza atmaktır. Eğer işveren vekili bölümüne adını yazar ve bu formu doldurursa SGK nezdinde o işyeri özelinde doğacak olan prim borçlarının muhatabı haline gelir. O işyerinde ödenmemiş prim borçlarından işverenle birlikte sorumlu olur. İleride ödenmemiş binlerce liralık prim borcu için işveren vekilinin de kapısı çalınabilir.

İdari cezalardansorumlu tutulur

Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta işyerinde sorumlulukları bulunan konulardaki idari para cezalarıdır. Örneğin bir bankanın müdürü o şubede çalıştırılması zorunlu olan engelli sayısının altında engelli çalıştırırsa uygulanacak idari para cezasından işverenle birlikte sorumlu olur.

<p>İşgalci İsrail'in Gazze'yi abluka altına alması sonrası 13 yaşındaki Abdurrahman eş-Şanti, Filist

13 yaşındaki Abdurrahman eş-Şanti Gazze'den dünyaya rap yaparak haykırdı

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı