• $13,5813
  • €15,4069
  • 775.94
  • 1809.65
4 Haziran 2015 Perşembe

İşveren oy kullanmak için çalışana izin vermek zorunda

İşveren, oy verme saatleri içerisinde çalışacak işçisine bu süre zarfında izin vermek zorundadır. Verilen bu izin işçinin yıllık izninden düşülemez. İl dışında oy kullanacakların ise bu durumu belgelendirmeleri gerekiyor.

PAZAR günü Türkiye’de seçim heyecanı yaşanacak. Bu seçimde oy kullanma oranının yüksek olması bekleniyor. Bu kapsamda YÖK kararıyla üniversitelerde cuma, pazartesi ve salı günkü final sınavları ertelendi. Ayrıca pazartesi günü ilk ve orta dereceli okullar da tatil edildi. Peki, işçiler pazar günü çalışıyorlarsa nasıl oy kullanacaklar? Pazar günü izinli sayılacaklar mı?

'ÖĞLE ARASINDA' DİYEMEZ

Oy kullanmamanın para cezası bulunmaktadır. İşçiler de bu kapsamda oy kullanmak durumundadırlar ve işverenler işçilerin oy kullanmasını engelleyemez. Yani işveren oy verme saatleri içerisinde çalışacak işçisine bu süre zarfında izin vermek zorundadır. Verilen bu izin işçinin yıllık izninden de düşülemez. Örneğin; pazar günü açık olacak olan alışveriş merkezlerinde sabah 08:00 ila 20:00 arasında çalışacak bir işçinin oy vermesinin sağlanması için işveren tarafından planlama yapılması gerekmektedir. İşveren bu vardiyada çalışacak işçilerin bir bölümünün işe geç gelmesini, bir bölümünün ise oy kullanabilmesini sağlayacak şekilde erken çıkmasını veya gün içerisinde oyunu kullanmasını planlamak durumundadır. Yani işçi bir saat oy kullanmak için işyerinden ayrıldı diye ara dinlenmesi hakkını kaybetmez. Oy kullandıktan sonra işine geri dönen işçiye yine öğle arası yemek izni ve ara dinlenmesi kapsamında verilen diğer molalar verilmek durumundadır. Yani işverenin işçiye 'öğle arasında oyunu kullan gel' demesi mümkün değildir.

BİLGİ VERMESİ LAZIM

Vardiyalı çalışanlarda ise; örneğin 20:00 işe başlayan ve 08:00 itibarıyla vardiyası bitecek olan bir işçi işe gelmeden önce oyunu kullanacak ve daha sonra işe gidecektir. Bu işçiye işveren tarafından izin verilmesi gerekmemektedir. İşçinin de bu konuda işverene bilgi vermesi lazım.

İşe geri dönmezse tazminatsız kovulabilir

OY kullanma gerekçesiyle çalıştığı ilden farklı bir ile giden ve işverenin kendisine tanıdığı süre içerisinde işine yeniden başlamayan işçinin iş sözleşmesi feshedilebilir. İş Kanunu’na göre işverenden izin almaksızın veya haklı bir nedene dayanmaksızın arka arkaya iki işgünü devamsızlık yapan işçinin iş sözleşmesi tazminatsız olarak feshedilebilir.

İl dışındaki ne yapacak?

ÇALIŞTIĞI il dışında oy kullanacak işçiler ise, bu durumu belgelendirmeleri halinde işveren tarafından izinli sayılmak zorundalar. Bu işçilere verilecek izin de yıllık izinlerinden düşülemez. Diğer yandan bulundukları il dışında oy kullanacak işçilere bu kapsamda verilecek izin süresince işveren bu işçilere yarım ücretlerini ödemek durumundadır.

<p>Bu hafta GTA 5'in çevrim içi modundaki özel sunuculara yerleştirilen aşı merkezleri ve oyun içeri

GTA 5'te aşı kuyrukları oluştu | TeknoZone #11

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor