• $13,4296
  • €15,2526
  • 771.34
  • 1837.88
22 Nisan 2014 Salı

İşveren 'köprü' izni verip 2 ay içinde telafi edebilir

Hafta içine gelen tek günlük tatillerin öncesi ya da sonrasında işveren çalışanları izne çıkartabilir. Karşılığında ise çalışanlardan günde en fazla üç saat olmak koşuluyla fazladan çalışmalarını isteyip, bu izinleri telafi edebilir.

Yeni yıla girilirken ilk yapılan işlerden biri, o yıl resmi tatillerin hangi günlere geldiğini kontrol etmektir. 19 Mayıs, 23 Nisan, 29 Ekim gibi tek resmi tatil günlerinin pazartesi veya cumaya, Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı gibi uzun tatillerin ise hafta ortasına gelmesi ve 10 günlük tatillere uzaması dileğiyle takvimlere defalarca bakılır.

TATİLDE ÇALIŞANA ÇİFT MAAŞ

Özel sektörde özellikle böyle günler daha yoğun çalışılan günlerdir. Böyle günlerde çalışmak için muvafakati alınmış çalışanlar, çalışmaları karşılığı günlük ücretlerini aldıkları gibi, bir de resmi tatil gününde çalışmış olmaları karşılığı bir tam gün ücreti elde ederler. Yani resmi tatil gününde çalışan bir işçi 2 günlük ücretine hak kazanır.

MUVAFAKAT ŞART

Ancak resmi tatil günlerinde işçinin muvafakati alınmadan çalıştırılması söz konusu olamıyor. İşçinin bu konuya rıza gösterdiğine dair muvafakat her yıl başında alınmalıdır.

İKİ AYDA TAMAMLAMAK ZORUNDA

Resmi tatillerden önce veya sonra işveren işyerini tatil ederse, çalışanlar tatil edilen çalışma süresini telafi çalışması olarak tamamlar. Örneğin, haftanın beş günü günlük 9 saat çalışılan bir işyerini, 23 Nisan sonrası perşembe ve cuma gününü tatil eden işveren, çalışanlardan 2 günün karşılığı olarak çalışmaları gereken 18 saati, 2 ay içinde telafi çalışması ile kapatmalarını isteyebilir.

GÜNDE EN FAZLA 3 SAATE İZİN VAR

Telafi çalışması günde 3 saatten fazla olamaz. Diğer yandan telafi çalışması günlük azami çalışma süresi olan 11 saati de geçemez. Yani verdiğimiz örnekte toplam 18 saatlik süreyi telafi edecek işçiler, bu süreleri günde en fazla 2 saat daha fazla çalışarak telafi etmek durumundalar. Çünkü bu işyerinde günlük çalışma süresi 9 saattir.

TATİL GÜNLERİNDE TELAFİ OLMAZ

Telafi çalışması, işyerinin normal çalışma süresine dönmesinin ardından en geç 2 ay içerisinde yapılmalıdır. İki ay içerisinde yaptırılmayan telafi çalışması, işçilere daha sonra yaptırılamaz. Diğer yandan tatil günlerinde de telafi çalışması yaptırılamaz.

UYMAYAN ÇALIŞAN BAŞINA 246 TL ÖDÜYOR

23 Nisan örneğinde olduğu gibi, işveren perşembe ve cuma işyerini tatil ettiğinde işçilerin bu karara uymaları gerekiyor. Ancak işçiler telafi çalışmasının en geç 2 ay içerisinde yapılmaması halinde veya tatil günlerine telafi çalışması yaptırılmak istenmesi halinde telafi çalışması yapmaktan kaçınabilir.
TELAFİ çalışmasını iki ay içerisinde yaptırmayan, telafi çalışmasını tatil günlerinde yaptıran, günde 3 saatten daha fazla telafi çalışması yaptıran işveren bu hükümlere uymadan telafi çalıştırması yaptırdığı her bir işçi için 246 TL idari para cezası ödemek zorunda kalmakta.

3 SORU 3 CEVAP

Emeklilik yaşınız 48
Soru:
2 Şubat 1972 doğumluyum. 1 Şubat 1992’de SSK’lı oldum. 6165 gün prim ödedim. Benim emekli yaşım kaçtır? Işıl Yazısı
CEVAP: 20 yıl sigorta, 5525 gün prim ve 48 yaş şartına tabisiniz. Priminiz yeterli olduğundan bundan sonra prim ödemeseniz de 2 Şubat 2020’de emekli olabilirsiniz. Sizin başlangıcınız 1 Şubat 1992 olduğundan emeklilik yaşınız 48’dir.

Ayrılmayana tazminat yok
Soru:
Emekliliğime dört yıl var. Kıdem tazminatı hakkım var. Kıdem tazminatımı şimdi mi alayım, emekli olunca mı? Cemil Tunç
CEVAP: Kıdem tazminatı almak için işinizden ayrılmanız gerekir. Emekli olmanıza dört yıl varsa, kıdem tazminatını emekli olacağınız tarihte almanızda yarar var. Çünkü kıdem tazminatı en son alınan brüt ücret üstünden hesaplanıyor. Dolayısıyla dört yıl sonra hem elinize daha fazla para geçer hem de işinizden ayılmak zorunda kalmazsınız.

Bekleseniz de emeklisiniz
Soru:
1995 yılında SSK'lı oldum. Prim gün sayımı doldurdum fakat toplam çalışma yılı olarak 20 yılı henüz doldurmadım. Dışarıdan yaş bekleme şansım var mı? Doğukan Şahin
CEVAP: Prim gününüzü tamamlamışsanız yaş ve sigortalılık süresini de dışarıda bekleyerek doldurabilirsiniz.

<p>Bu hafta GTA 5'in çevrim içi modundaki özel sunuculara yerleştirilen aşı merkezleri ve oyun içeri

GTA 5'te aşı kuyrukları oluştu | TeknoZone #11

2021'e damga vuran ''Yılın Fotoğrafları'' oylaması başladı

Ankara'ya mevsimin ilk karı yağdı

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler