• $9,4848
  • €11,0494
  • 542.696
  • 1455.42
25 Kasım 2014 Salı

İstifa eden işçiden eğitim masrafları istenebilir mi?

Yargı kararları işçinin işyerinde aldığı eğitim sonrasında işyerinden ayrılırken belirli şartların varlığı halinde işverenin işçisinden eğitim maliyetlerini isteyebileceğine hükmediyor. Ancak belli şartları var.

İşverenler işçilerine eğitim vermeyi ve bu şekilde çalışanlarının becerilerini geliştirerek kendilerine daha fazla fayda sağlamalarını amaçlıyorlar. Çalışma sürelerinin dışında eğitim verilmesi halinde işçi eğitime katıldığı zaman için fazla mesai ücreti alır. İlerleyen dönemde sektörde aranan isim haline gelebileceği gibi, ücret talebini de öğrendiği yeni beceriler sayesinde yükseltebilir. Bu nedenle işverenler kendi çalışanlarına eğitim verdiklerinde buna ilişkin bir cezai şart öngörerek işçinin eğitim sonunda belirli bir süre işyerinde çalışması şartını öne sürebilirler.

İSTİFANIN GEREKÇESİ ÖNEMLİ

Konuyla ilgili yargı kararları işçinin işyerinde aldığı eğitim sonrasında işyerinden ayrılırken belirli şartların varlığı halinde işverenin işçisinden eğitim maliyetlerini isteyebileceğine hükmediyor. Ancak işverenin işçiye küfür etmesi, ücretinin eksik ödenmesi veya fazla mesailerinin ödenmemesi nedeniyle işçinin istifa etmesi halinde işveren işçisinden eğitim maliyetlerini isteyemez. Bunun dışında işçinin istifasıyla iş sözleşmesinin sonlanması hallerinde işveren eğitim masraflarını işçiden talep edebilir.

İŞVEREN PARAYI İSTEYEMEZ

İşveren işçiyi bildirimli fesih yoluyla yani ihbar süresi kullandırarak işten çıkartırsa işçiden eğitim masraflarını isteyemez. Yine işverenin işçiyi sağlık nedenleri ve zorunlu nedenlerle işten çıkarması durumunda da eğitim masrafları işçiden alınamaz. İşverenin işçiyi ahlak ve iyi niyet kurallarına uymadan halleri nedeniyle işten çıkarması halinde ise eğitim masraflarını isteme hakkı bulunmaktadır. Ancak işverenin işçiden eğitim masraflarını talep etmesi için bazı koşulların varlığı gerekiyor.

Sözleşmede ek madde gerekir

İşverenlerin işçilere verdikleri eğitimin sonunda belirli bir süre çalışmaya devam etmeleri şartı koymaları halinde bu sürenin ve gerekli bilgilerin işçiye yazılı olarak bildirilmesi ve işçinin de bu bilgilendirmeyi imzalayarak kabul etmesi gerekiyor. İş sözleşmesinde bu yönde bir hüküm varsa işçi eğitimin sonunda gerekli süre kadar işyerinde çalışmaya devam etmezse eğitimin maliyetlerine katlanmak durumunda kalabilir.

Maliyetin hepsi için geçerli değil

Yargı kararları eğitim aldıktan sonra istifa eden işçinin eğitimin maliyetlerine ne ölçüde katlanacağını eğitim süresi ile istifa arasında geçen süreye bakarak karar veriyor. İşçinin cezai şartın önemli bölümünü tamamladığı ve bu nedenle maliyetin yalnızca cezai şartın katlanmadığı bölümünün uygulanması gerektiği düşünülüyor. İşveren fahiş bir cezai şart öngörmüş ise mahkeme indirim yapılmasına hükmedebiliyor.

2 Soru 2 Cevap

Anneniz Bağ-Kur’lu olmak zorunda

SORU: Annem mart ayında şahıs şirketi açtı. Ancak başka bir işyerinde kendisini SSK olarak çalışıyor gösteriyor. Kendisi şirketin sahibi ve herhangi bir
çalışanı da yok. Annem online takipten etkilenir mi? (Sinan Yıldız)
CEVAP: Annenizin kendisi adına Bağ – Kur’lu olması gerekiyor. Şahıs şirketlerinin sahiplerinin Bağ – Kur’lu olması zorunluluğu var. Anneniz bir fiil diğer işyerinde çalışmadığı için herhangi bir denetimde SSK’lılığı iptal edilebilir. Bu nedenle Bağ – Kur’lu olmasında fayda var.

Prim gününüz dolmuş, yaşı bekliyorsunuz

SORU: 1962 doğumluyum. SSK işe giriş tarihim 1997. Prim günüm şu an 6000 oldu. Ne zaman emekli
olabilirim? (Murat Acar)
CEVAP: 56 Yaş ve 25 yıl sigortalılık şartlarına tabisiniz. Prim gününüzü doldurmuş durumdasınız. 2022 yılında 25 yıl sigortalılığınızı doldurduğunuzda emekli olabilirsiniz.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu