• $17,9652
  • €18,2722
  • 1028.01
  • 2857.18
18 Ağustos 2019 Pazar

İsteğe bağlı sigortalı annelere de erken emeklilik

Çalışan annelerden, sürekli bakıma muhtaç derecede ağır engelli çocuğu olanlara erken emeklilik hakkı sağlanıyor. Ayrıca bir fiil çalışmayan ancak isteğe bağlı sigortalı olan anneler de bu haktan yararlanabiliyor.

Ağır engelli çocuğuna bakan annenin de, bir işe girip çalışması imkansıza yakın. Ancak bunu başarabilen annelere kolay emeklilik hakkı sağlanıyor. Çalışan annelerden, başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli çocuğu olanlara erken emeklilik hakkı sağlanıyor. Kadınların, 1 Ekim 2008 sonrası çalıştıkları her 1 gün, 1.25 gün olarak emekliliklerine ekleniyor. Kadın sigortalının 1 Ekim 2008 sonrası çalıştığı her bir yıl emekliliğine 450 gün olarak ekleniyor.

4 YIL PRİME 1 YIL İNDİRİM

Örneğin 58 yaşında emekli olabilecek, ağır engelli çocuğu olan kadın sigortalı 1 Ekim 2008 tarihi sonrasında 4 yıl çalışmışsa emeklilik yaşından 1 yıl indirilmesi ve 57 yaşında emekli olması mümkün. Bunun yanında, isteğe bağlı sigortalı olan anneler de bu haktan yararlanabiliyor. Yani ağır engelli çocuğuna bakan annenin bir fiil çalışmasına gerek yok. Bu durumda söz konusu annenin kendi cebinden ödediği primler de yüzde 25 artırımlı değerlendirilecek ve her 4 yıllık prim ödemesi için 1 yıl emeklilik yaşından indirilecektir.

HANGİ HALLERDE DESTEK KESİLİR?

Başkasının bakımına muhtaç ağır engelli çocuğu bulunan annenin erken emeklilik hakkından yararlanabilmesi için 4/a, 4/b veya 4/c’li olması zorunluluğu bulunmuyor. Yani anne SSK’lı da olsa, kendi dükkanını da işletse, memur da olsa bu haktan yararlanabilir. Ancak ağır engelli çocuğun ölümü, ağır engellilik halinin ortadan kalkması, boşanma sonrası velayetin babaya verilmesi, ağır engelli çocuğun koruma altına alınması halinde annenin prim gün sayısına ilave edilmesi sonlandırılır. Kadınların toplumun kendilerine yüklediği roller nedeniyle çalışma hayatına girmekte zorlandığını görüyoruz. Bu nedenle bu destekler kadınlara ciddi anlamda fayda sağlıyor ve bu hakların mutlaka kullanılması gerekiyor.

1 EKİM 2008 ÖNCESİ İÇİN YOK

Bakıma muhtaç derecede ağır engelli çocuğu bulunan annelere bu hak 1 Ekim 2008 tarihinde tanındı. Böyle olunca da, bu tarihten önce ağır engelli çocuğuna bakıp bir yandan da çalışan anneler bu haktan yararlanamıyorlar.

VAKİT GEÇMEDEN TESPİT ETTİRİLMESİ OLDUKÇA ÖNEMLİ

Ağır engelli çocuklarına bakan annelerin, çocuklarının bu durumunu tespit ettirmeleri büyük önem taşıyor. Çünkü erken emeklilik hakkı çocukların başkasının sürekli bakımına muhtaç derecede ağır engelli durumunda oldukları süreyle sınırlı.

HAKKINI KAYBEDEBİLİR

Yani ilerleyen dönemde çocuğun ağır engellilik halinin ortadan kalkması halinde, anneler elde edeceklerini düşündükleri erken emeklilik hakkından yararlanamaz. Bu nedenle söz konusu durumun tespit ettirilmesi sağlanarak erken emeklilik hakkından yararlanılacak sürenin uzaması sağlanmalıdır. Ağır engellilik hali ortadan kalktıktan sonra geriye dönük tespit yapılamayacağı için bu haktan yararlanmak mümkün olmayacaktır.

<p>Ezgi Aşık soruyor, Meteoroloji Uzmanı Fevzi Burak Tekin cevaplıyor</p>

İstanbul'da sağanak yağış ne durumda?

Balıkesir'de işlenip 37 ülkeye satılıyor

Depremin izleri su altında tüm gerçekliğiyle duruyor

Çamura bulanan İstanbul Boğazı havadan görüntülendi! Deniz suyu kahverengiye dönüştü