• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
24 Eylül 2013 Salı

İşsizlik sigortasında 30 gün süreyi geçiren az maaş alır

İşsiz kalanlar açısından ‘hayata tutunma parası’ olan işsizlik maaşında en önemli nokta başvuru süresi. Yasa, “Koşulları sağlayıp işsiz kalan 180 gün bu parayı alır” diyor. Fakat 30 gün içinde başvuru yapılmazsa her geçen gün bu 180 günden düşer.

İşsizlik sigortası, işsiz kalınan dönemde sağlanan gelir açısından fazlasıyla önemli. Fakat bu maaşa hak kazanma şartları OECD ülkelerine göre Türkiye’de çok katı.

EN BÜYÜK ENGEL 120 GÜNLÜK SÜRE

Özellikle son 120 gün kesintisiz prim ödemiş olma şartı, işsizlik sigortasından yararlanmak isteyenlerin önündeki en büyük engel. Yine ödenen sigorta primleri karşılığında sağlanan yardımların süresinin de kısa olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle işsizlik sigortası fonunda biriken para göz önüne alındığında bu paranın daha çok işsize, daha fazla katkı sağlayacak şekilde dağıtılması çok daha yerinde olacaktır. 

İŞ KURSU AVANTAJI

İşsizlik sigortasından yararlanan kişiler aynı zamanda mesleki kurslara katılarak mesleki becerilerini geliştirip yeni işlerinde daha iyi ücret ve çalışma koşullarına sahip olabiliyorlar. Bunun yanında işsizlere kursa katıldıkları sürece günlük 20 TL ödeme yapılıyor. 
İşsizlik sigortasına başvuru konusunda çok önemli bir nokta var. Maaş başvurularının iş sözleşmesi feshinden itibaren 30 gün içinde yapılması şart.

HER GÜN, İŞSİZİN ZARARINA

30 günlük süre geçirilirse, işsizin işsizlik parası alacağı süre üzerinden geç kalınan günler düşülüyor. Örneğin işsiz kalan kişi son üç yıl içinde son 120 günü kesintisiz olmak üzere 600 gün sigortalı olarak çalışmış ve prim ödemişse 180 günlük parası alabiliyor. Ancak aynı kişi iş sözleşmesinin feshinden 60 gün sonra başvuru yapmış ise 180 gün yerine 150 gün işsizlik parasına hak kazanıyor.

6 SORU 6 CEVAP

İkramiye için yaşı beklersiniz

SORU: 25 hizmet yılımı 17 Nisan 2012 itibarıyla doldurdum. 2016 yılında emekli maaşım bağlanacak. İkramiyemi şimdi alabilir miyim? (Cavit Şeker) 
CEVAP: İkramiyenizi yaşınızı da tamamladığınız yani aylık almaya hak kazandığınızda alırsınız.

İsteğe bağlı yararlanılır 

SORU: Evlendim ve işten ayrıldım. Eşimin SGK’sından yararlanıp ve ayrıca da dışarıdan SSK’mı yatırabilir miyim? Yani hem eşimden faydalanacağım, hem de prim ödersem sağlık güvencem hangisine girer? (Yıldız Şanlı) 
CEVAP: Eğer isteğe bağlı sigortalı olma yolunu seçerseniz kendi sigortalılığınızdan sağlık yardımlarına kavuşursunuz. 

Hemen başvuru yapmanız gerek

SORU: İşsizlik sigortası için başvuruyu  1 aylık geçirdim. Ne yapmam gerekir? (Caner Işık) 
CEVAP: Yararlanacağınız süreden düşülerek para alırsınız. Yani eğer işsizlik sigortasından 180 gün yararlanmanız söz konusu ise başvuruda geciktiğiniz süre bu süreden düşülerek yararlanırsınız.   

Uzmanlık belgenizi alın

SORU: İş güvenliği uzmanlığı sertifikası alırsam iş bulma sıkıntısı olur mu? (Ekrem Tınaz) 
CEVAP: İş güvenliği uzmanlığında yeterli sayı oluşmuş gözüküyor. Ancak beceri düzeyiniz ile birlikte tercih edilebilirliğiniz olabilir.

Prim borcunuz olacaktır

SORU: Lisans mezunuyum. Gelir tespiti yaptırdım. Borç çıkar mı?  (Tolga Turna) 
CEVAP: Gelir testi yaptırmanız yerinde olmuş. Test sonrası belirlenen bir tutar üzerinden prim ödeyerek genel sağlık sigortasından yararlanmanız mümkün olacaktır. Size prim borcu çıkarılacaktır.

Anneniz, aylığınızı alamaz 

SORU: Babamdan emekli sandığından maaş alıyordum.  Evlendim. Annem benim kesilen maaşımı alabilecek mi? (Ebru Kurt) 
CEVAP: Anneniz de babanızdan dul aylığı alıyordur. Bu nedenle sizin aylığınızı alamaz.  

 

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler