• $13,464
  • €15,3238
  • 770.476
  • 1857.4
18 Eylül 2015 Cuma

İşsizlik maaşı alanın gelir testi yapmasına gerek yok

Son 3 yılda, en az 600 gün prim ödemesi olan işsizler, işsizlik maaşı alacakları için gelir testi yaptırmak zorunda değil. İşsizlik maaşı alamayanlar ise, işten ayrıldıktan sonra 10 gün daha sağlıktan yararlanabilir.

4 yıla yakın bir süre geçmesine rağmen kimlerin, ne zaman gelir testi yaptırması gerektiği konusunda kafalar hâlâ net değil. Öyle ki, bu karmaşa neticesinde pek çok kişi gelir testi yaptırmadığı için borçlu duruma geldi. Bu kişiler için borç sildirme ve taksitlendirme hakkı tanındı. Bu süre ay sonunda doluyor. Gelir testi yaptırması gerektiği halde yaptırmayanların bu fırsatı kaçırmamaları gerekiyor. Öte yandan işsiz kalan kişileri gelir testi yaptırma zorunluluğu açısından da üçe ayırmak gerekiyor.

120 günü kesintisiz

İşsiz kalan fakat son 3 yılda son 120 günü kesintisiz olmak üzere en az 600 gün prim ödemesi olan kişiler işsizlik maaşı almaya başlayacakları için gelir testi yaptırmak zorunda değiller. Bu kişiler 6 ay maaş alacakları için bu sürenin sonuna kadar gelir testine girmeyebilirler. Bu süre içerisinde bu kişilerin bakmakla yükümlü olduğu kişiler de sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilirler.

100 güne kadar uzayabilir

İŞSİZ kalan fakat maaş alamayan kişiler, işten ayrıldıktan sonra 10 gün daha sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. İşsiz kişinin son bir yıl içinde 90 gün ödenmiş primi varsa bu kişi 90 gün daha sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

Dul eş de maaşını alana kadar

SGK’dan gelir veya aylık alan bir kişinin ölümü halinde geride kalan yakınları da ölüm tarihini takip eden ayın son gününe kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Bu tarihten sonra dul eşe maaş bağlanır.

Evlatlık sağlıktan yararlanır

SİGORTALI çalışan bir kişinin mahkeme kararıyla evlat edindiği çocuklar, bakmakla yükümlü olunan kişi statüsünde değerlendirilirler. Bu nedenle evlat edinilen çocukların evlat edinen kişiler üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanması da mümkün oluyor.

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı