• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
5 Ocak 2014 Pazar

İşçisine fazla maaş veren taşerona ihalede öncelik

Taşeronda çalışan işçiler için yeni umut doğdu. Kamu ihalelerinde taşerondaki işçilere ödenecek maaşların asgari ücret üzerinden hesaplanması sorununa çözüm aranıyor. Çalışma hayata geçerse işçinin asgari ücretten daha fazla ücret alması mümkün olacak.

Kamuda taşeron olarak çalışan işçilerin çalışma koşulları konusu uzun zamandır gündemde. Asgari ücretin belirlenmesinin ardından Çalışma Bakanlığı’ndan gelen açıklamayla kamuda çalışan yaklaşık 600 bin taşeron işçisi umutlandı. Şimdi kamudaki ihalelerde taşeron işçilere ödenecek ücretlerin asgari ücret üzerinden hesaplanması sorunu için çözüm aranıyor. Yani, düzenleme sonrası kamuda iş alan taşeron şirket, işçilik maliyetlerini asgari ücret üzerinden göstererek ihale miktarını düşük tutma telaşı içine giremeyecek. Böyle olunca taşeronda çalışan işçilerin asgari ücretten daha fazla ücret alması mümkün olacak.

FARK KADAR ZAM!

Ayrıca ihalelerin süresi boyunca taşeron işçilerinin de toplu sözleşme farkı kadar zam almasını sağlayacak bir düzenleme üzerinde çalışmaların sürdüğü belirtiliyor. Kamuda çalışan taşeron işçileri için planlanan bu düzenlemeler çok önemli. Taşeron işçilerinin hem çalışma koşulları, hem de ücretler bakımından korunması son derece gerekli ve yerinde bir uygulama olacaktır.

YILLIK İZİN GÜNDEMDE

Taşeron işçilerinin en önemli hak kayıpları yıllık izin ve kıdem tazminatı konusunda oluyor. Alt işverenlik sözleşmeleri genellikle bir yıldan kısa sürelerle imzalandığı için taşeron işçileri yıllık izin ve kıdem tazminatına kavuşamıyor. Bunun yanında alt işveren olarak hizmet veren şirketin genellikle yılsonunda işçilerine ödeme yapmadığını ve ortadan kaybolduğunu görüyoruz. Bu nedenle taşeron işçileri her yıl ortalama bir maaşlarını alamıyorlar. Çalıştıkları şirket değişip bir de maaşlarını alamayan işçiler işlerini kaybetmemek adına çalışmaya devam etmek zorunda kalıyorlar.

MESLEK KOLUNA GÖRE ÜCRET HEDEFLENİYOR

Taşeron için ayrı kanunun hazırlanması, işçilerin bu konularda özel olarak korunması gerektiği yönünde fikir birliği oluştu. Hayata geçirilemeyen düzenlemeler arasında yapılan işe göre en düşük ücretin belirlenmesi de var. Buna göre iş sağlığı ve güvenliği konusunda üç sınıfa ayrılmış işyerlerinde çalışan taşeron işçilerinin bu sınıflandırma kapsamında asgari ücret düzeylerinin belirlenmesi söz konusu. Buna göre işçilerin, çalıştıkları meslek koluna göre bir ücret alması hedefleniyor.

ÖZEL SEKTÖRÜ DE KAPSAMALI

Özel sektörde çalışan 500 bin taşeron işçisinin halen çalışma koşulları ve ücretleri insan onuruna yakışır seviyede değil. Bu nedenle taşeron konusuna kamu–özel ayrımı yapmadan bir çözüm üretmek gerekiyor.

% 90’I ASGARİ ÜCRETLİ

Taşeronda çalışan işçilerin yüzde 90’ı SGK’ya asgari ücret üzerinden gösteriliyor. Sözleşme süresinin kısalığı nedeniyle maaş zammı da alamayan bu kesim için bir düzenlemenin yapılması olumlu. Ancak sözleşme süresiyle uyumlu artışın tüm işçilere uygulanması düşünülmeli.

5 SORU 5 CEVAP

4/A’lı yeniden çalışamaz

SORU: Malulen emekliyim. Yeniden çalışırsam aylığım kesilir mi? (Ayhan Aras)
CEVAP: 4/A’lıysanız yeniden çalışırsanız aylığınız kesilir.

Yüksek prim maaş artırır

SORU: Emekliliğim doldu. Çalışmaya devamın yararı var mı? (Kürşat Korkut)
CEVAP: Priminizi tavana yakın gösterirseniz aylığınız olumlu etkilenir. Düşük yatırılırsa emekli aylığı ne yazık ki düşebilir.

Bir form doldurun

SORU: Dışarda çalıştım, burada emekli oldum. Sağlıktan nasıl yararlanacağım? (Ahmet Taşçı)
CEVAP: “Sağlık aktivasyon talep formunu” doldurmalısınız.

Askerlikte tazminat

SORU: Askere gideceğim. Tazminat alabilir miyim? (Özhan Sonluoğlu)
CEVAP: İşverene başvurarak kıdem tazminatınızı alabilirsiniz.

2-3 şirkette çalışabilirsiniz

SORU: İş güvenliği uzmanı olarak birden çok şirkete hizmet verebilir miyim? (Canan Kırk)
CEVAP: Part – time iş sözleşmesiyle birden çok işyerine uzman olarak hizmet vermeniz mümkün.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Yeni varyant hızla yayılıyor... Kovid geçirip, tat ve koku kaybı

Beynimizin parmak izi, hastalıkları veya kişileri tanımak için kullanılabilir mi?

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!