• $8,058
  • €9,6752
  • 460.376
  • 1408.14
06 Şubat 2014 Perşembe

İş güvenliğinde tehlike sınıfları düzene giriyor

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

İş kazaları sonrası gerçekleşen ölümlerin yüzde 35’i ise trafik kazasında gerçekleşti. Yani yalnızca işyerlerini güvenli hale getirerek iş kazalarının yüzde 65’i önlenebiliyor…

MALİYETLER AZALIYOR
İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu uygulamaya başlandığında en önemli problemlerden bir tanesi iş güvenliği uzmanı yetersizliğiydi. Bu sorun 21 Aralık sınavı sonrası önemli ölçüde aşıldı. Sınavla (A) ve (B) sınıfı iş güvenliği uzmanı yetersizliği sorunu önemli ölçüde giderildi. Bu durum ise işverenlere maliyetlerin düşmesi olarak yansıdı.

TEHLİKE SINIFI DÜZENLENDİ
Bu arada, önceki günkü Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile dört işkolunun tehlike sınıfları değişti. Değerli metal cevherleri ve konsantrelerinin toptan ticareti işinin tehlike sınıfı tehlikeliden, az tehlikeliye; boya, vernik ve lak toptan ticaretinin tehlike sınıfının çok tehlikeliden, tehlikeliye; zirai kimyasal ürünlerin ticaretinin tehlike sınıfının çok tehlikeliden, tehlikeliye ve mücevherlerin onarımının az tehlikeliden, tehlikeliye değiştirildi.

KURU TEMİZLEME SIRADA
Boya üretimi ile ticaretinin aynı tehlike sınıfında yer alması yanlışı bu sayede düzeltildi. Bu şekilde tebliğdeki diğer aksaklıkların da düzeltilmesi gerekebilir. Örneğin kuru temizleme makinesi imalatı tehlikeli sınıftayken, kuru temizleme hizmetlerinin çok tehlikeli sınıfta yer alması yanlışlığı bir an önce düzeltilmelidir.

2 SORU 2 CEVAP
24 aya kadar ücretsiz izin
SORU: Ev kadını olan eşi doğum yapan memur, ücretsiz izin alır mı? (Ebru Şen)

CEVAP: Eşi ev hanımı olan devlet memurlarının talep etmeleri halinde 24 aya kadar ücretsiz izin hakkı var.

İşsizlik maaşı alamazsınız
SORU: 15 yıl 3 bin 600 günle kıdem tazminatımı alarak işyerimden ayrıldım. İşsizlik parası alabilir miyim? (Mahmut Yavaş)

Cevap: İşinden ayrılan, işsizlik ödeneği alamaz.

<p>Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias ile görüşmesinde ger

Dendias provokasyon için mi geldi?

Yerli ve milli imkanlarla geliştirildi! TSK'ya teslimatları sürüyor

Belgrad Ormanı'ndaki devasa çukur şaşkına çevirdi

Bakan Soylu, Salgınla Mücadele Değerlendirme Toplantısı'na katıldı