• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
4 Mayıs 2015 Pazartesi

İş davalarının uzaması işçiyi mağdur etmeyecek

Anayasa Mahkemesi, hizmet tespit davası dokuz yıldır süren vatandaşa ‘makul süre’ hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle 19 bin 450 TL tazminata karar verdi. Bu karar emsal niteliği taşıyor…

İşverenlerin art niyetli uygulamaları veya işçilerin suiistimali nedeniyle işçi – işveren ilişkilerinde önemli sorunlar yaşanabiliyor. Bu nedenle mahkemeler özellikle büyükşehirlerde pek çok iş davasını 1 yıldan önce sonuçlandıramıyor. Bu sorun dolayısıyla geçtiğimiz yıl içerisinde Yargıtay’da 3 yeni daire açıldı. Fakat yine de mahkemelerin iş yükü çok fazla.

SÜRE UZAYINCA MANEVİ TAZMİNAT HAKKI DOĞDU

Uzayan iş davaları sonucunda işçilerin mağdur olması sorununa Anayasa Mahkemesi verdiği kararıyla bir anlamda dur demiş oldu. Mahkeme, hizmet tespit davası 9 yıldır süren bir kamyon şoförüne, makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle 19 bin 450 TL tazminat ödenmesine karar verdi. 2005 yılında açılan davanın halen sonuçlanamamış olması sonrası konuyu Anayasa Mahkemesi'ne taşıyan kişi, bireysel başvuru hakkını kullanarak manevi tazminata kavuştu.

İşe iade iki ayda çözülmeli

İş Kanunu’nun 20. maddesinde iş güvencesi kapsamındaki işçilerin işe iade talebiyle açtığı davaların seri muhakeme usulüyle 2 ay içerisinde sonuçlandırılacağına dair açık hüküm var. Yani bu tür davaların iki ay içinde karara bağlanması şart. Dava Yargıtay’a giderse bir ay içerisinde de kesin kararın verilmesi gerek. Ancak uygulamada bu davaların 1 yıldan önce bitmediği görülüyor. Bu da çalışanın mağduriyetini artırıyor.

Karar emsal oluşturur

Mahkemenin makul sürede yargılanma hakkının ihlal edildiği gerekçesiyle tazminata hükmetmesi, çalışanlar açısından tazminat alabilmesinin önünü açtı. Manevi tazminat, işçinin eline para geçmesini sağlayacak. Ancak yeni adımlar atılmadıkça bu konudaki sorunlar devam eder. Bu nedenle işçi – işveren ilişkilerinde arabuluculuk mekanizmasının devreye sokulması ve anlaşmazlıkların çözümünde mahkemeye gitmeden çözüm üretilmesi şart.

En fazla sorun fazla mesaide

İşçi ve işverenlerin en çok sorun yaşadığı noktalar fazla mesai ve hizmet tespiti. İşverenlerin çalıştırdıkları işçilerin sigortasını yapmamaları halinde ise hizmet davası açmaları gerek. Bu davalarda zaman aşımı süresi 5 yıl...

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!