• $32,8504
  • €35,3783
  • 2490.18
  • 10693
18 Eylül 2022 Pazar

İş bulanın kalan işsizlik maaşı hakkı devam eder

İşsizlik maaşı aldığı dönemde iş bulan bir kişinin ödeneği kesilir. Ancak bu kişi yeni girdiği işinden memnun kalmaz ve istifa ederek ayrılırsa daha önce hak etmiş olduğu işsizlik maaşını yeniden bağlatarak, kullanmadığı ayların ödemesini almaya devam edebilir.

İŞSİZLİK sigortası işsiz kalanlar için hayat kurtarır nitelikte. Peki, işsizlik maaşı alırken işe giren kişinin başına neler geliyor? Tekrar işsizlik maaşı alabiliyor mu? Bir kişinin işsizlik sigortasından maaş alabilmesi için iki şart vardır. Bunlardan ilki işten ayrılma nedeninin kanunda belirtilen nedenlerden biri olmasıdır. İşverenin işten çıkardığı kişiler işsizlik maaşı alabilir. Son 3 yıl içerisinde en az 600 gün primi olan 6 ay, 900 gün primi olan 8 ay, 1080 gün primi olan 10 ay işsizlik maaşı alabilir. 10 aydan daha fazla işsizlik maaşı ödenmez.

KAYITDIŞI ÇALIŞMAYIN

İşsizlik maaşı alan bir kişinin iş bulması halinde işsizlik maaşı kesilir. İşsizlik maaşı alırken iş bulan ancak sigortasını yaptırmayan yani kayıtdışı çalışan bir kişi, işsizlik maaşı almaya devam eder. Ancak ileride bu durum tespit edildiğinde İŞKUR bu kişiye ödenmiş maaşları faiziyle

birlikte geri ister. İşsizlik sigortasından maaş alırken iş bulan bir kişi, bulduğu bu işten ayrılırsa yeniden işsizlik sigortasından maaş alabilir. Örneğin 1 Ocak 2022'de işsizlik maaşı almaya başlayan ve 10 ay maaş almaya hak kazanmış bir kişi, 1 Mart 2022'de yeniden işe girmişse işsizlik maaşını 2 ay almış ve 8 ay daha maaş alması mümkünken yeni bir işe girmiş olur. Bu kişi 1 Ekim 2022'de bu işinden ayrılırsa yani 8 ay çalışıp işinden ayrılırsa, işsizlik maaşının kalan 8 ayını almaya devam edebilir.

İSTİFA BİLE ETSE ALIR

İşsizlik maaşı alırken işe giren kişi, istifa ederek ayrılsa bile daha önce hak etmiş olduğu işsizlik maaşını almaya devam edebilir. Diğer taraftan işsizlik maaşı alırken işe giren ve işe girmeden önce 6 ay işsizlik maaşı almayı hak etmişken 2 ay maaş aldıktan sonra işe giren bir kişi, bu işinde 3 yıl çalışır ve 10 ay işsizlik maaşı almaya hak kazanırsa 4 ay değil, 10 ay boyunca işsizlik maaşı alabilir. Bu sayede daha uzun süre bu maaştan faydalanabilir.

İŞKUR'UN BULDUĞU İŞLERİ REDDEDEN MAAŞINDAN OLUR

İŞSİZLİK maaşı alan kişiler İŞKUR'un kendilerine önerdikleri işleri belirli şartlar dahilinde kabul etmek durumundalar. Kişinin mesleğine uygun, son çalıştığı işin ücret ve çalışma koşullarına yakın bir iş bulunmuşsa ve işyeri de kişinin ikamet ettiği belediyenin mücavir alan sınırları içerisindeyse bu kişinin İŞKUR'un bulduğu işi kabul etmesi gerekir. Aksi taktirde İŞKUR bu kişinin işsizlik maaşını kesebilir. Dolayısıyla işsizlik maaşı alan kişilerin hem maaşlarını kaybetmemek için önerilen işleri kabul etmeleri gerekmektedir. Diğer yandan hak ettikleri işsizlik maaşı kazanılmış hak olarak değerlendirildiği için 'ya tekrar maaş alabilir miyim?' diye endişe etmelerine gerek yoktur. Önerilen işten ayrıldıklarında kaldıkları yerden maaş almaya devam edebilirler.

YENİ BİR İŞTEN KORKMAYIN

İŞSİZLİK maaşını kaybetmek istemeyen kişilerin iş arama konusunda çok da gönüllü olmadığı düşünülüyor. İşsizlik maaşında kazanılmış hakkın kaybedilmediğinin bilinmesi maaş alan kişilerin işe girmekten korkmamasını sağlayacaktır.

<p>19 yaşındaki Arda Güler, Avrupa Şampiyonası tarihinde gol  atan en genç oyuncu oldu.</span><br></

Tahtın yeni sahibi Arda Güler!

Dünya mirası Nemrut bayramda ziyaretçi akınına uğradı

Etiyopya'da müzedeki dev kaplumbağa görenleri şaşırtıyor!

Dünya bizimkileri konuşuyor! ''Türkler mücevherine güvendi''