• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
20 Nisan 2014 Pazar

İnterneti takip eden 43 bin kişiye kamuda istihdam kapısı açık

Devletteki iş fırsatları artık tek internet sitesi üzerinden yayımlanacak. Sitede şimdiden 18.876 ilan var. Yıl boyunca bu rakam 43 bine çıkabilir.

Geçtiğimiz hafta içerisinde yayımlanan Genelge ile kamu kurum ve kuruluşları tarafından yayımlanacak bütün ilanların Devlet Personel Başkanlığı internet sitesi üzerinden yayımlanması uygulaması hayata geçirildi. Bu sayede kamuya ait bütün ilanlar tek bir elden yayımlanacak ve kamuda iş arayan herkes, işçi – memur – sözleşmeli personel ayrımı olmaksızın Devlet Personel Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden ilanları takip edebilecek. Bu sayede ilan kaçırma, birileri vasıtasıyla iş arama, farklı gazeteleri ve internet sitelerini takip etme devri bitmiş oldu.

SADECE MEMURLARI KAPSAMIYOR

Yalnızca memur olmak isteyenler değil, kamuda işçi kadrolarında iş arayanlar da, Devlet Personel Başkanlığı’nın internet sitesi üzerinden ilan takip edebilecekler. Aynı şekilde sözleşmeli personel ilanları da bu site üzerinden yayımlanacak.

5 GÜN ÖNCESiNDEN GÖNDERECEK

Bütün kamu kurum ve kuruluşları işçi, memur, sözleşmeli personel bütün personel alımları için ilanlarını 5 gün önce Devlet Personel Başkanlığı’na gönderecek. Devlet Personel Başkanlığı bu ilanları kendi internet sitesi üzerinden yayımlayarak kamuda iş arayanların ilan hakkında bilgilenmesini sağlayacak. Bu sayede kamuya personel alımı hızlanacak, ilanlar herkesin erişebileceği bir nitelikte yayımlanmış olacak ve iş arayanlar tek elden ilan takip edebilecek.

DOLANDIRICILARA DARBE VURACAK

Küçük şehirlerde 'şu kadar parayı verin, oğlunuzu kamuya sokalım' yalanlarıyla özellikle yaşlılara ulaşılarak dolandırıcılıkların yapıldığını görüyoruz. Yaşlılarımız da, torunları veya çocukları kamuda memur olsun diye bu dolandırıcılara paralarını kaptırıyorlar. Kamuya alımın ilansız olamayacağını bilen kişiler, bu site üzerinden ilan yayımlanmadığını görünce bu kişilere paralarını kaptırmayacaklardır. Bu sayede dolandırıcıların ve fırsatçıların da önü kesilecektir.

PLANLANAN KADRO DOLDURULMAYABİLİR

2014 yılında yükseköğretim kurumlarına ve kamu kurum ve kuruluşlarına 43 bin açıktan atama yapılacak. Yani 43 bin kişi için kamuda iş fırsatı var. Uygun görülen kadroların tamamının doldurulması halinde bu rakama ulaşılacak.

SAĞLIK VE EĞİTİM ÖNCELİKLİ ALANLAR

İLK etapta yayımlanan ilanlarda ise üniversiteler ve kamu kurum ve kuruluşları için 18.876 alım söz konusu. Bu ilanlardaki iş fırsatlarının önemli bir bölümü Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlığı’nda. Bu iki kuruma 5 binden fazla personel alınacak.

3 SORU 3 CEVAP

Borçlar emekliliği etkilemez
SORU:
Daha önceden kendi adıma açmış olduğum firmanın SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu) prim borcu bulunmaktadır. Bu borç yüzünden emeklilik hakkım engellenir mi? Yusuf Tok
CEVAP: Eğer Bağ-Kur hizmet sürenizle memurluk sürelerinizi bileştirerek emekli oluyorsanız, Bağ-Kur prim borcunu ödemeden emekli olamazsınız. Bunun dışında sahibi veya ortağı olduğunuz firmanın borçları ise emekli olmanıza mani olmaz.

Tek sorun yaşınız
SORU:
2 Temmuz 1973 doğumluyum. 22 Ağustos 1992’de sigortalı oldum. 6400 gün primim var. Ne zaman emekli olabilirim? Mustafa Türk
CEVAP: 25 yıl sigorta, 5600 gün prim ve 53 yaş şartına tabisiniz. Priminiz yeterli. Bundan sonra prim ödemeseniz de 53 yaşınızı dolduracağınız 2 Temmuz 2026’da emekli olabilirsiniz.

Az olanın yarısını alırsınız
SORU:
1996’da iş kazası geçirdim. Malulen işbaşı verildi ve maaş bağlandı. Şimdi normal olarak emekliliğim geldi. Emekli olduğumda malullük maaşım kesilir mi? Cevdet Sefer
CEVAP: İş kazası sonunda bağlanan aylık malul aylığı değil, ‘sürekli iş görmezlik geliri’dir. Emekli olduğunuzda aylığınız ile sürekli iş görmezlik gelirinizden fazla olanın tamamını, az olanın yarısını alabilirsiniz.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Güvenlik güçleri teröristlere göz açtırmıyor!

Keykubadiye Sarayı'ndaki kazılarda ortaya çıktı! 1220'li yıllarda yapıldı

2021'in en etkili kadınları seçildi! İşte listede yer alan isimler