• $15,8769
  • €16,8435
  • 942.556
  • 2372.35
20 Eylül 2016 Salı

İmzalı bordro işverenler için önemli delildir

İşverenin düzenleyip işçiye verdiği bordronun ıslak imzalı halinin de saklanması işveren açısından çok önemlidir. İşçinin ıslak imzalı bordrosu, işveren açısından ileride yaşanabilecek anlaşmazlıklar açısından delil niteliği taşımaktadır.

FAZLA MESAİ BÜYÜK SORUN

Çalışma hayatındaki en büyük problemlerden biri fazla mesaidir. İşverenlerin çoğu, işçiye fazla mesai yaptırmakta ancak fazla mesai ücreti ödememektedir. Diğer yandan pek çok işveren de, fazla mesailerin işçinin ücretine dahil olduğunu iddia etmektedir. İşverenler, konu yargıya taşındığında işçinin fazla mesai delillerini ortaya koymasıyla davaları kaybetmektedirler.

Hangi belgeler sayılır?

Fazla mesailerinin ödenmediği iddiasıyla dava açacak işçinin mahkemeye sunabileceği iki tip delil söz konusudur. Yazılı belgeler ve tanık beyanları. İşyerine giriş çıkışları gösteren belgeler, işyeri iç yazışmaları delil olarak sunulabilir. Ayrıca işyerinin önündeki ATM’den para çekildiğini gösteren kayıtlar ve mailler de belge olarak kabul edilebilir.

Dava açıldığında elini güçlendirir

İşveren işçiye her ay düzenli olarak verdiği bordroların işçi tarafından imzalanmış halini saklamış ise, bu bordrolar sahteliği ispat edilinceye kadar kesin delil niteliğindedir. İşçinin imzaladığı bordronun, yani kendisine verilmiş bordrodaki bilgilerin doğruluğunu kabul ettiğini gösterir imzasının bulunduğu halinin saklanması gerekmektedir. Bu şekilde saklanmış bordro, işverenin açılacak bir davada elini güçlendirmektedir.

Sahteliği ispatlanırsa

İşverenlerin sıkça başvurduğu bir yöntem de, bordroların, işçi dava açtığında sahte imzayla mahkemeye sunulmasıdır. İşçinin imzanın kendisine ait olmadığını ifade etmesi gerekir.

Kontrol edilmeli

İMZALI bordrosunda fazla mesai ödemesi sütununda rakam bulunan işçi, eğer bordroyu ihtirazi kayıt koymadan imzalamış ise ilgili ayda daha fazla mesai yaptığını yalnızca yazılı delillerle iddia etmek durumundadır. Bu nedenle işçilerin imzalayacakları bordroları dikkatle incelemeleri ve fazla mesai sürelerini kontrol etmeleri gerekir.

Sütuna dikkat!

Diğer yandan işçinin imzaladığı bordroda fazla mesai sütunu bulunmuyorsa, işçi bu durumda ilgili ayda daha fazla mesai yapıldığını hem yazılı delillerle, hem de tanık beyanlarıyla ispat edebilecektir. Dolayısıyla işçiler bordrodaki fazla mesai sütununu dikkatli bir şekilde kontrol etmeliler ve uyumlu olduğunu kendileri de hesaplamalılar.

<p> Fonetik  kısaca konuşulan dili oluşturan sözcüklerin ses yapısı bakımından incelenmesi,  ses bil

TÜRKÇE'DE FONETİK

Akıncı Toyu 2022 Uluslararası Atlı Okçuluk Yarışması başladı

Türkiye'nin en pahalı Tofaş'ı! 250 bin liraya satıldı

Türkiye'nin kültürel mirası 35 bin eser dijitalle dünyaya açılacak