• $9,2427
  • €10,79
  • 530.14
  • 1432.8
26 Ocak 2018 Cuma

İmza atmayan çalışan emekli olunca çıkarılamaz

İşyeri içi yönetmeliklerin işçilere uygulanabilmesi için çalışanların bu belgeleri imzalamış olması gerekir. Emeklilik nedeniyle işten çıkarılmak da buna dahil. Yönetmeliği imzalamayan işçiye ise işlem yapılamaz.

Soru: Önümüzdeki ay emekli olacağım. İşverene bu durumu bildirdim ve emekli olarak çalışmaya devam etmek istediğimi de söyledim. Ancak emeklileri çalıştırmadığını söyledi. Bununla ilgili dava mı açmam gerekiyor

Dava açma hakkı var

Cevap: Bazı işverenler işyeri içi yönetmelik veya tebliğlerle emekli olan çalışanların devam edemeyeceğini bildirirler. Bu durumda işçi istese de emeklilik sonrası çalışmaya devam edemez. İşyeri içi yönetmeliklerin işçilere uygulanabilmesi için işçilerin bu belgeleri imzalamış olması gerekir. Yönetmeliği imzalamayan işçiye ise bu yönetmelik hükümleri uyarınca işlem yapılamaz. Emekli olanların çalıştırılamayacağı yönünde işyeri içi yönetmelik hükmü olan işyerinde emekli olması nedeniyle işten çıkartılan bir kişi, işyerinde emekli olmuş bir kişinin halen çalışmaya devam ettiğini iddia ederek işe iade davası açabilir. Bu durumun mahkeme nezdinde ispatlanması halinde işçinin talebi kabul edilir ve işe iadesi gerçekleşir. Sizin durumunuzda işyerinde bu yönde hüküm olup olmadığı ve bu hükmün herkes için uygulanıp uygulanmadığı kritik. Hüküm var fakat herkes için uygulanmamışsa dava açabilirsiniz.

İşsizlik maaşı yeni işten ayrılınca da devam eder

Soru: İşsizlik maaşı alıyorum. Önümüzdeki hafta yeni bir işe başlayacağım. Bu işimden de ayrılırsam tekrar işsizlik maaşı alabilir miyim?

Kalan süreyi alır

Cevap: İşsizlik sigortasından maaş alırken iş bulan bir kişi, bulduğu bu işten ayrılırsa yeniden işsizlik sigortasından maaş alabilir. Örneğin 1 Ekim 2017’de işsizlik maaşı almaya başlayan bir kişi, 1 Şubat 2018’de yeniden işe girerse işsizlik maaşını 5 ay almış ve 5 ay daha işsizlik maaşı alması mümkünken işe girmiş olur. Bu kişi 1 Mayıs 2018’de yeni bulduğu işinden ayrılırsa, işsizlik maaşının kalan 5 ayını almaya devam edebilir. Dolayısıyla kişi maaş alma süresi tamamlanmadan yeni bir işe girerse hak kaybına uğramaz. ü

Türkiye’den rapor almak şart

Soru: Almanya’da babam beyin kanaması geçirdi ve bu sebeple malulen emekli oldu. Ancak şimdi de normal emekliliğe geçti. Bu sefer de Alzheimer rahatsızlığı başladı. Bu nedenle hasta bakım aylığı almak istiyorum ama Almanya’dan emekli olduğu için alabilir miyim?

Cevap: Babanızın Türkiye’den engellilik raporu alması gerekiyor. Türkiye’den engelli raporu alması ve engellilik oranının tespit edilmesi gerekiyor. Bundan sonra evde bakım parası için gerekli gelir şartını da sağlamanız halinde evde bakım aylığı almak için başvuru yapabilirsiniz.

Sigortalı çalışan engelli aylığı alamaz

Soru: İki yıldır sigortalı olarak çalışıyorum. Yüzde 50 engelliyim. Engelli aylığı almak için başvuru yapabilir miyim?Cevap:

Engelli aylığı alabilmek için bir takım şartlar söz konusu. Bu şartlardan ilki sağlık kurulu raporuyla engelli olduğunun tespit edilmesi. Engelli aylığı bağlanabilmesi için aylık bağlanacak engellinin 18 yaşın üzerinde olması gerekiyor. Sigortalı olarak çalışan veya SGK’dan gelir veya aylık alan engellilere aylık bağlanmıyor. Siz sigortalı olarak çalıştığınız için engelli aylığı alamazsınız.

<p><span style='font-size: 1.6rem;'>Üsküdar'da istinat duvarı çöktü,  faciadan dönüldü. O anlar kame

Üsküdar'da istinat duvarı çöktü

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor