• $9,2627
  • €10,7931
  • 531.1
  • 1433.18
27 Kasım 2016 Pazar

İkramiye farkı 10 bin TL'yi bulabilir

Geçtiğimiz hafta takrar Meclis'e gelen kanun taslağıyla 7 Ocak 2015 öncesi emekli olan ve 30 yılın üzerinde hizmeti olup, ikramiyesini '30 yıl'dan alan kişilerin mağduriyeti bitecek. Memurun emekli olurken kademesi yüksekse ve 40-45 yıl hizmeti varsa farkın toplamda 10 bin TL’yi bulması mümkün.

Anayasa Mahkemesi 7 Ocak 2015'te Resmi Gazetede yayımlanan kararıyla memurların ikramiyesindeki 30 yıllık üst sınırı kaldırmıştı. Mahkeme bu karar sonrası SGK’ya herhangi bir süre tanımamış ve iptal kararının hemen uygulanması yönünde karar vermişti. Ancak karar geçmişe dönük olarak yürümeyeceği için bu tarihten önce emekli olup 30 yıldan fazla çalışması olmasına rağmen ikramiyesini 30 yıl üzerinden alan kişiler SGK’ya dava açmışlardı. Geçtiğimiz aylarda konuyla ilgili hazırlanan kanun taslağı Meclis gündemine gelmişti. Ancak bu süreçte yaşanan hain darbe girişimi nedeniyle tasarı Meclis'ten geçememişti. Geçtiğimiz hafta yeniden Meclis gündemine gelen kanun taslağıyla bu sorun çözülecek. Düzenleme sonrasında 30 yılın üzerinde hizmeti olup ikramiyesini 30 yıl üzerinden alan kişilerin mağduriyeti giderilecek. Bu durumdaki kişilerin dava açmasına da gerek kalmayacak.

7 OCAK 2015 ÖNCESİ İÇİN

Anayasa Mahkemesinin iptal ettiği hüküm, memurların emekli ikramiyesindeki 30 yıllık sınırı 7 Ocak 2015'ten itibaren kaldırmıştı. Dolayısıyla bu tarihten sonra emekli olan memurlar kaç yıl hizmetleri varsa o süre üzerinden emekli ikramiyelerini aldılar. Yapılacak düzenleme 7 Ocak 2015 sonrasında emekli olan memurları ilgilendirmiyor.

FAİZ İŞLEMEYECEK

Anayasa Mahkemesi kararı sonrası SGK’ya dava açıp kazanan kişilere ilişkin İdare Mahkemelerinin verdiği kararlarda, 30 yılın üzerinde hizmeti olan kişilere ödenecek ikramiyenin emekli olunan tarihteki ücret üzerinden ve o günkü koşullara göre hesaplanması gerektiği ifade ediliyor. Dolayısıyla 2010 yılında 40 yıllık hizmeti olan memur emekli olurken 30 yıl yerine 40 yıl üzerinden ikramiyesi hesaplansaydı ne kadar ikramiye alacaksa bu rakam bulunacak ve emekli memura ödenecek. Ancak bu rakama 2010 ila 2017 arasında geçen süreye ilişkin faiz işletilmeyecek.

Kademesi ve hizmet yılı arttıkça rakam yükseliyor

İkramiye farkının ne kadar olacağı memurun ne zaman emekli olduğuna, derece ve kademesine, makam veya görev tazminatı olup olmadığına bağlı olarak değişecek. Diğer yandan 30 yılın üzeri hizmet ne kadar fazlaysa ve emeklilik tarihi 7 Ocak 2015’e ne kadar yakınsa ikramiye farkı da o kadar yüksek olacak. Dolayısıyla herkes için ikramiye farkı farklı olacaktır. Ancak ortalama olarak her bir yıl fazlalık için 500 ila 3 bin TL arasında bir fark söz konusu olacaktır. Memurun emekli olurken kademesi yüksekse ve 40-45 yıl hizmeti varsa fark 4 bin TL’ye kadar çıkabilir. Toplamda fark miktarının 10 bin TL’yi bulması da mümkün.

Başvuruya gerek yok

30 yıldan fazla hizmeti olup ikramiyesini 30 yıl üzerinden alan memurlara fark ödemesi yapılması için başvuruya gerek olmayacak. Eski adıyla emekli sandığına tabi olan kişilerin dosyaları incelendi ve bu durumdaki kişilerin ikramiye farkları hesaplanacak. Hesaplanan fark ikramiyeler bu kişiler eğer hali hazırda emekli aylığı almaya devam ediyorlarsa da hesaplarına yatırılacak.

Hayatta değilse yakınına

30 yılın üzerinde hizmeti olup ikramiyesini 30 yıl üzerinden alan memur emeklileri eğer hayatta değilse, geride kalan hak sahiplerine fark ödemesi yapılacak. Toplamda yapılacak ödemenin 2 milyar TL’yi bulması bekleniyor. Ödemelerin 1.1 milyarı ilk etapta, 980 milyar TL’si ise 2017 yılının ilerleyen aylarında ödenecek.

<p>Önümüzdeki yıl dünya genelinde  iflaslar yüzde 15 artacak. Öngörü dünyanın önde gelen alacak sigo

Küresel iflaslar artacak

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Ekim 2021)

''Her an her yerde yeni bir salgın patlak verebilir'' Korkutan uyarı

Edirne'de yoğun sis etkili oluyor