• $8,4007
  • €9,9769
  • 489.157
  • 1408.81
25 Ağustos 2013 Pazar

İkramiye dopingiyle kamuda sendikalı sayısı yüzde 88 arttı

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

ÜYELİK ödentisi, kamu görevlilerinin sendikalarına her ay ödedikleri aidat. Üyelik ödentisi konusu, 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nda düzenlenmiş. Buna göre, kamu görevlisinin işvereni olan kamu kuruluşu, sendikaya üye olan kamu görevlisinin maaşından gerekli kesintiyi yaparak ilgili sendikanın hesabına yatırıyor. 

EN FAZLA 55 TL KESİLEBİLİYOR

Üyelik ödentisi 15. derece, 1. kademeden maaş alan memurun brüt maaşının binde dördünden az, otuzda birinden fazla olamıyor. 2013 Yılı Temmuz – Aralık itibarıyla üyelik ödentisinin aylık tutarı en fazla 55 TL en az da 6,5 TL olabiliyor. Sendikanın belirlediği oran doğrultusunda memurun maaşından kesilen bu tutar 2.000 ila 2.500 TL maaş alan bir memur için ortalama 12 TL civarında. Yani sendika üyesi olan bir memur maaşından her ay 12 TL’yi sendika üyelik ödentisi olarak kestiriyor ve memurun işvereni olan kamu kuruluşu bu tutarı direkt memurun üyesi bulunduğu sendikaya aktarıyor.  

2006 YILINDA KABUL EDİLDİ 

Fakat bir memur sendikalı olsa da, olmasa da toplu sözleşme mutabakat metnindeki haklardan yararlanıyor. İşçi sendikacılığındaki gibi bir durum yok. Sendika üyesi memurlardan kesilen üyelik ödentisi bu anlamda bir fayda sağlamıyor. 2006 yılından bu yana kamu görevlileri sendikalarına üye olan memurlara toplu sözleşme ikramiyesi adı altında bir ödeme yapılmakta. Yapılan bu ödemenin sendikalı olmayı özendirdiği de istatistiklerde açıkça görülüyor.

3 AYDA 9 LİRA CEBE KALIYOR

ŞU anki uygulamaya göre sendikalı memura 3 ayda bir 45 TL toplu sözleşme ikramiyesi veriliyor. 2.000 TL ila 2.500 TL arasında maaş alan memur her ay 12 TL üyelik ödentisi ödüyor. Buna karşılık 3 ayda bir 45 TL toplu sözleşme ikramiyesi alıyor. Yani sendikalı olmasının maliyetine katlanmadığı gibi, üç ayda 9 TL gibi bir kazanç elde ediyor. 

İKRAMİYE 60 TL’YE ÇIKIYOR

İKRAMİYE 01.01.2015 tarihinden itibaren 60 TL olarak uygulanacak. Yani 2.000 TL ile 2.500 TL alan memur 3 ayda sendika ödentisi olarak 36 TL ödemekteyken bunun karşılığında toplu sözleşme ikramiyesi olarak 60 TL alacak. Sendika üyesi memur fazladan 24 TL para alacak. Bu da doğal olarak sendikaların üye sayısına yansıyacak. 

SENDİKACILIĞA UYMUYOR

SENDİKACILIK anlayışı açısından doğru olmayan toplu sözleşme ikramiyesinin devlet memurları açısından yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Sendikal bilinci zedeleyen ve ilerleyen dönemlerde sendikal baskı yaratabilecek bu düzenleme kamu görevlileri sendikalarının da çabaları ile değiştirilmesi gereken bir düzenlemedir.
 

6 SORU 6 CEVAP

Malulen emekli olmak için şartlar neler? 

SORU: Birçok kez yazılıp çizildi fakat diabet hastaları resmi olarak malulen emeklilik kapsamına alındı mı? Şartler neler?Cengiz Erdem 
CEVAP: Malulen emeklilik hakkından yararlanmak için en az 10 yıldan beri sigortalı olup 1.800 gün prim ödemiş olmak gerekiyor. Başkasının sürekli bakımına muhtaç kişiler için 10 yıl sigortalılık şartı aranmıyor. Söz konusu yönetmelikteki değişiklik yürürlüğe girdi. Ancak yönetmelikte şeker hastalığı tek başına maluliyet sebebi değil. Şeker hastalığı sonrası en az 3 organda komplikasyon görülmüşse malul sayılma söz konusu oluyor. 

İş güvenliği uzmanları tek şirkette mi çalışır?

SORU: Bir iş güvenliği uzmanı birden fazla şirketin uzmanlığını yürütebilir mi? Şenay Tan 
CEVAP: İş güvenliği uzmanları birden fazla işyeri ile çalışabilir. İş güvenliği uzmanları kısmi süreli iş sözleşmesi ile istihdam edilmektedirler. ayda 217 saati aşmamak kaydıyla birden fazla işyerine hizmet verebilirler.

Askerlik için kaç gün borç ödemem gerek? 

SORU: 1966 doğumluyum. İşe giriş tarihim 01.09.1988. Prim gün sayım 6.837. Askere gittiğim tarih 1986. Askerlik için kaç gün borç ödemeliyim, ne zaman emekli olurum? Enes Şafak 
CEVAP: 25 Yıl sigortalılık, 51 yaş ve 5.450 prim günü şartları ile emekli olabilirsiniz. 2017 Yılı 
1 Temmuz tarihinde emekli olabilirsiniz. Askerliği borçlanmanız için bir ihtiyaç görünmüyor. 

Prim günü dolarsa 59 yaşında emeklisiniz

SORU: 1957 doğumluyum 1994 yılından itibaren 400 gün SSK’dan sigortam var. Emekli olmam için ne yapmalıyım? Ahmet Yılmaz 
CEVAP: Yapmanız gereken prim gününüzü 3600 güne tamamlamak, eğer tamamlarsanız 59 yaş şartıyla emekli olabilirsiniz. Ya da normal emeklilik koşularıyla priminizi 5.675 güne tamamlayıp 54 yaşında emekli olabilirsiniz.

İşe başladığım zaman nafakam kesilir mi?

SORU: Nafaka alıyorum 450 TL, asgari ücret sigortalı bir işe girmek istiyorum nafakam kesilir mi? Kiradayım. 2 çocuk okutuyorum 41 yaşındayım. Nurten Şentürk 
CEVAP: Nafakanızla sigortalılığınız arasında bir ilişki bulunmamakta. Bu nedenle sigortalı bir işe girdiğinizde nafakanız kesilmez. 

Haksız fesih iddiasıyla mahkemeye başvurun 

SORU: Şu an doğum iznindeyim raporum bitiyor fakat işverenim rapor bitiminde içten çıkışımı yapacak ne yapabilirim? Filiz Taşçı 
CEVAP: İş akdinizi haksız fesih ettiği iddiasıyla hemen iş mahkemesinde dava açmalısınız. Ayrıca bu durumu Çalışma ve İstihdam İl Müdürlüğü’ne de şikâyet olarak bildirebilirsiniz. 

Okan Güray BÜLBÜL

<p>Türkiye'deki yangın felaketi devam ederken Yunanistan'ın, Türkiye'ye itfaiye uçağı göndermeye haz

Komşu yine boş konuştu

Orman yangınlarında yaralanan hayvanlar tedavi ediliyor

Uluabat Gölü, yeşile büründü

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Suver, Van'da incelemelerini sürdürüyor