• $12,8929
  • €14,6115
  • 742.546
  • 1801.92
7 Eylül 2014 Pazar

Hükümet programı çalışma hayatı için neler vaat ediyor?

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine göre nüfusun ancak yüzde 83,5’u sosyal güvenlik kapsamında. Yüzde 16.5’in ise güvencesi yok ve sağlık hizmetlerinden yararlanamıyorlar.

KONTROL DE ARTMALI

65 yaş aylığı, engelli aylığı ve evde bakım hizmetleri gibi sosyal yardımlara ayrılan pay, 10 yıldır düzenli şekilde artıyor. 2013’te 20,8 milyar lira sosyal yardım yapılmış. Yaşlılar ve engellilere yönelik yapılan sosyal yardımlar konusunda etkinlik analizleri yardımların amacına ulaştığını gösteriyor. Ancak bunun dışındaki yardımların bireyleri tembelleştirmeden, suiistimalleri engelleyecek şekilde verilmesi çok önemli.
Geçtiğimiz dönemlerde yürütülen sosyal politikalardan belki de en önemlisi, engellilere yönelik hizmetlerdi. Özellikle engellilerin toplumsal hayatta daha fazla görünür olmalarını sağlamak, toplumsal entegrasyonlarını gerçekleştirmek adına atılan adımlar olumlu sonuçlar vermeye başlamıştı. Hükümet programında dezavantajlı kesimlerin hizmetlere adil ve eşit bir şekilde ulaşmasının daha büyük kapsamda sağlanacağına ilişkin taahhütler bulunuyor. Hükümet programındaki bir hedef Türk çalışma hayatı için yeni bir kavramı tartışmaya açıyor. Programda çalışanların emekli olduklarında oluşabilecek gelir kayıplarını en aza indirmek için tamamlayıcı emeklilik sisteminin kurulması ve yaygınlaşmasının sağlanması hedefleniyor. Bazı Avrupa ülkelerinde tamamlayıcı emeklilik sistemi isteğe bağlı olarak değil, zorunlu şekilde uygulanıyor.

TÜRKİYE YABANCI DEĞİL

Tamamlayıcı emeklilik sistemlerine aslında Türkiye çok da yabancı değil. Geçmişte OYAK ve MEYAK gibi oluşumlarla tamamlayıcı emeklilik sistemleri deneyimini kısmen de olsa yaşatmıştı. Aynı şekilde bankaların kurdukları sandıklar sayesinde pek çok bankacı hem SGK’dan emekli maaşı alıyor, hem de kendi banka sandığından hatırı sayılır bir ikinci emekli maaşına sahip. Çalışanlar bu şekilde kendilerini güvende hissediyorlar ve çalışırken daha düşük ücretler elde etseler bile emekliliklerinde rahat ediyorlar.

Devletin desteği şart

Devletin mutlaka sistemin güvencesi olması ve sistemde biriken paraların sağlam bir teminat altına alınması gerekmektedir. Diğer yandan, bireysel emeklilik sisteminde olduğu gibi devletin bizzat birikim yapılmasına katkı sağlaması da sistemi cazip hale getirecektir.

3 Soru 3 Cevap

1.800 gün prim yatırılması şart

SORU: 3 yaşında bir kızım var. Geçen sene eşim ben ve kızım bir trafik kazası geçirdik. Eşimi kaybettim. Eşimin Bağ-Kur’u vardı ancak 2 yılı geçmiş bir prim yatırılmamış. Biraz araştırdım ama o kadar güçsüzdüm ki uğraşamadım. Şimdi dul ve yetim aylığı bağlanmasının başka bir yolunun olup olmadığını merak ediyorum. (Duygu Can)
CEVAP: Eşinizden size dul aylığı, kızınıza da yetim aylığı bağlanabilmesi için eşiniz adına en az 1.800 gün prim ödenmiş olması gerekiyor. Bu şart sağlanmışsa, başvurunuzu yaparak dul ve yetim aylığı talep edebilirsiniz.

Feragat varsa yakına sıra gelir

SORU: Soma'da eniştemizi kaybettik. Kamuda 2 kişiye iş imkanı verilecek diye yazmışsınız. Bu iş imkanlarının hepsi eniştenin ailesinden yana mı kullanılacak acaba? Yoksa bir kişi eniştenin ailesinden bir kişi bizim aileden mi olacak? (Zakir Uslu)
CEVAP: Şehit olan kişilerin yakınlarına sağlanan istihdam hakkı şehidin eş ve çocuklarından birisi ve anne veya babasından birisi olmak üzere 2 kişiyi kapsıyor. Bu kişilerin haklarından feragat etmesi ve bunu noter kanalıyla belirtmesi halinde bu hakkın şehidin yakınları tarafından kullanılması mümkün.

Evlenen 1 yılda tazminat alabilir

SORU: Geçen aralıkta evlendim. Eşimin işi nedeniyle başka bir şehre taşınmalıyız. İstifa etsem tazminatımı alabilir miyim? (Gamze Özmen)
CEVAP: Nikahtan sonraki 1 yılda istifa ederek kıdeminizi alabilirsiniz.

<p> </p>

Muhalefet liderleri Abdullah Gül'ün kapısını neden çaldı?

Omicron varyantı nedir? Omicron varyantı belirtileri nelerdir?

Maltepe'de lodos Ro-Ro gemisini batırdı

Uşak'ta dere yatağında patlamamış top mermisi bulundu