• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
12 Ekim 2014 Pazar

Hastaneler bile iş kazasının üstünü örtmeye çalışıyor!

Türk-Sağlık-Sen, 1.152 sağlık çalışanıyla anket yaptı. Sonuçlar, hastanelerin kendi içlerindeki iş kazalarının bile üstünü örttüğünü gösteriyor. Çalışanların %62’si sağlık muayenesinin düzenli yapılmadığını söylüyor.

TÜRK Sağlık-Sen tarafından yapılan araştırmanın sonuçları, patronların yükümlülüklerini yerine getirmek noktasında yavaş davrandığını gösteriyor. İşin kötüsü, sağlık kurumlarında dahi iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerinin yerine getirilmediği ortaya çıkıyor. Hastanelerde bile iş sağlığı ve güvenliği yükümlülüklerinin ve hatta periyodik sağlık kontrollerinin yapılmaması, konuya ilişkin büyük vahametin de bir delili...

BİLDİRİM YAPILMIYOR

Toplamda 1.152 çalışanın katıldığı anketin belki de en çarpıcı sonuçlarından biri, ankete katılanların yarısının çalıştıkları işyerlerinde iş kazalarının SGK’ya bildirilmediğini ifade etmesi. Hastaneye getirilen hastanın eğer iş kazası sonucu bir sorun yaşadığı belirlenirse, SGK’ya bu durumu bildirme sorumluluğu var. Hastanelerin kendilerine iş kazası sonucu başvuran vakaları 10 gün içerisinde SGK’ya bildirmesi gerekiyor. Fakat anket sonuçları hastanelerin kendi içlerindeki iş kazalarının bile üstünü örttüğünü gösteriyor.

İŞÇİ SAYISINA GÖRE CEZA

İşverenlerin çalışanlarını iş sağlığı ve güvenliği konusunda eğitime tabi tutmamasının idari para cezası eğitime tabi tutulmayan her
bir işçi için 1.120 TL. Yani işyerinde 50 çalışanı olan işveren denetimde bu durum tespit edilirse 56 Bin TL idari para cezası ile karşılaşabilir. Fakat bu yüksek idari para cezasına rağmen işverenlerin sorumluluklarını yerine getirmediğini görüyoruz. Hukuki düzenlemeler ne kadar iyi olursa olsun, işverenler tavırlarını değiştirmediği müddetçe ne yazık ki bir adım ileri atılması mümkün olmuyor.

MUAYENE DE YOK!

Anketteki çok önemli bir diğer sonuç, hastanelerin dahi çalışanların periyodik sağlık muayenelerini yaptırmadığı. Çalışanların yüzde 62’si sağlık muayenelerinin düzenli yapılmadığını ifade etmiş. İdari para cezası da aslında çok yüksek. Sağlık gözetimine tutulmamış her bir çalışan için işverene 1.120 TL para cezası uygulanıyor.

3 SORU 3 CEVAP

SGK merkezinde test yaptırın

SORU: Ben üniversiteden haziranda mezun oldum daha öncede gelir testi yaptırmadım. Hazirandan beri part-time bir işte çalışıyorum. Acaba gelir testini nasıl yapacağım ve sağlık sigortamı nasıl halledeceğim? (Ömer Koran)

CEVAP: Üniversiteden mezun olduktan sonra en yakın SGK merkezine giderek gelir testi yaptırmanız gerekiyor. Zaten aynı ay içerisinde part – time çalışmaya başladıysanız ay içerisinde çalışmadığınız günler için gelir testi sonucu belirlenen primi ödemeniz gerekecek. Eğer yaşadığınız hane içerisinde kişi başına düşen gelir 378 TL’nin altındaysa sağlık hizmetlerinden yararlanmanız için prim ödemenize gerek yok.

Vefat eden kişi adına borçlanma

SORU: Annem, 2000 yılında vefat eden babam üzerinden Bağ -Kur kurumundan dul maaşı almakta. Annemin babasının da 1965 yılında 197 gün SSK pirimi var. Dedem 1985 yılında vefat etti. 4 sene askerlik süresi bulunmakta. SSK’ya askerlik borçlanması yaparak babasından da yetim maaşı alabilir mi? (Alaattin Mermer)

CEVAP: Ölüm aylığı bağlanması için gerekli prim koşullarının tamamlanması için ne yazık ki borçlanma dikkate alınmıyor. Yani ölen kişi adına borçlanma yapılarak geride kalanlara ölüm aylığı bağlanması mümkün değil.

İsteğe bağlı sigortalılığınız dikkate alınmayacak

SORU: 26 Eylül 1973 doğumlu yüzde 60 engelli olarak özel sektörde çalışıyorum. 27 Haziran 1997’de Bağ-Kur’a tescil yaptırdım, hiç prim yatıramadım. 19 Nisan 2002’den bu yana SSK’ya tabiyim. Bağ-Kur girişi itibariyle SSK başlangıç tarihi arasındaki günlerimi borçlanıp sigortalılık süresini doldurup emekli olabilir miyim? (Niyazi Cankurtaran)

CEVAP: Torba yasada isteğe bağlı sigortalı girişi olup prim ödemeyenler için bir düzenleme yok. Bu nedenle isteğe bağlı sigortalılığınız maalesef dikkate alınmayacaktır. Emekli olmanız için 3.920 gün sigorta primi ödemeniz ve 17 yıl 8 ay sigortalılık süresine sahip olmanız gerekiyor. Gün sayınız dolmuş. 18 Eylül 2019’da sigortalılık süreniz de dolacak. Yüzde 60 engellilik nedeniyle malulen emekli olma imkânınız var. Malullüğünüz çalışmaya başlamadan önceyse 3600 gün ve 15 yıl sigortalılık süresi şartıyla, sonra ise 1800 gün prim şartıyla emekli olabilirsiniz.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!