• $9,5539
  • €11,0823
  • 553.468
  • 1519.37
5 Nisan 2015 Pazar

Farklı evlere giden gündelikçi emeklilik için prim ödemeli

Ay içerisinde farklı evlerde toplamda 10 günden fazla çalışan gündelikçiler yalnızca iş kazası sigorta kolundan sağlanan yardımlardan yararlanabilecek. Bu kişiler emeklilik için ayda 390 liralık primi ceplerinden ödemeliler.

1 Nisan’da yürürlüğe giren gündelikçilerin sigortalanması hakkındaki tebliğ ay içerisinde aynı evde 10 günden fazla çalıştırılan gündelikçiler için emeklilik hakkını da kapsayan bir sigortalılık dönemini başlattı. Ancak ay içerisinde farklı evlerde toplamda 10 günden fazla çalışan gündelikçiler ne yazık ki yalnızca iş kazası sigorta kolundan sağlanan yardımlardan yararlanabilecek.

ÇALIŞMADIĞI GÜN İÇİN ÖDEYECEK

Ay içerisinde aynı evde 10 gün ve daha fazla gündelikçilik hizmeti veren kişi adına asgari ücret üzerinden 130 TL prim yatırılacak ve bu sayede gündelikçi kalan 20 gün için prim ödeyerek bu süreleri emekliliğine saydırabilecek. Gündelikçi kalan 20 gün için prim ödemezse emeklilik için adına 10 gün prim yatırılmış olacak. Diğer yandan ay içerisinde A hanesinde 8 gün, B hanesinde 8 gün, C hanesinde 8 gün gündelikçilik hizmeti veren kişi adına A, B ve C hanelerinden 8 günlük prim bildirimi yapılacak.

SADECE İŞ KAZALARI İÇİN

Bu gündelikçi toplamda ay içerisinde 24 gün gündelikçilik yapmış olmasına rağmen bu hizmeti aynı evde vermediği için yalnızca iş kazası ve meslek hastalığı sigorta kolundan sağlanan yardımlardan yararlanabilecek. Yani sadece geçici iş göremezlik ödeneği ve sürekli iş göremezlik geliri alması mümkün olacak. Bunun dışında ancak 390 TL’lik primi yatırırsa bu günleri emekliliğine saydırabilecek.

AY SONUNU BEKLEME

Ayrıca bu yardımlardan yararlanabilmesi için de, iş kazasının olduğu günden 10 gün önce sigortalı olarak tescil edilmiş olması gerekiyor. Yani ev sahiplerinin bu bildirimleri gündelikçiyi çalıştırdıkları ayın sonunu beklemeden yapmalarında fayda var.

3 SORU 3 CEVAP

Test yaptırmanız şart değil

SORU: Eşim üzerinden sağlık hizmetlerinden yararlanıyorum. Haftada 1 gün 2 farklı eve temizliği gidiyorum. Sigortam yatırılırsa gelir testi yaptırmam gerekir mi? Ayşe Karman
CEVAP: Ay içerisinde 10 günün altında gündelikçi olarak çalıştırılmanız halinde eşiniz üzerinden
sağlık hizmeti almaya devam edebilirsiniz. Yani sigortalanmanız eşiniz üzerinden sağlık yardımı almanızı engellemez. Çalışma süreniz 10 gün ve üzerinde olsa bile bu durumda kalan günler için prim ödeyerek kendi üzerinizden sağlık hizmetlerinden yararlanmanız da mümkün olur.

Sekiz gün için 6.4 TL ödenecek

SORU: Temizlikçim bana haftada iki gün geliyor. Resmi Gazete'de yayımlanan tebliğe göre SMS ile günde 80 kuruştan 8 gün x 0.80=6.40 TL mi ödeyeceğim? Cevat Sönmez
CEVAP: Temizlikçinin ay içerisindeki çalışma süresini ayın günlerine göre hesaplayacaksınız ve örneğin Nisan ayı içerisinde size 8 gün temizliğe gelmişse SMS sistemi hayata geçtiğinde 8 x 0,8 üzerinden 6,4 TL prim ödeyerek sigortalatacaksınız. Gündelikçiniz isterse 390 TL prim ödeyerek çalıştığı ayı emekliliğine de ekletebilecek.

Kişi başı 286 TL'yi geçmemeli

SORU: Annemle aynı evde yaşıyoruz. 65 yaş aylığı alıyor. Eşimden ayrıldım. Evlere haftada bir temizliğe gidiyorum. Sigorta yaptırırsam annemin 65 yaş aylığının kesilir mi? Ezgi Kor
CEVAP: Haftada bir temizliği gittiğiniz evde sizin adınıza asgari ücret üzerinden günlük 80 kuruş prim yatırılacak ve toplamda aylık geliriniz 40 TL olarak değerlendirilecek. Bu rakam diğer gelirlerinizle birlikte hesaplandığında kişi başına düşen geliri 286,37 TL’nin üzerine çıkartırsa annenizin 65 yaş aylığı kesilebilir. Aksi takdirde aylığın kesilmesi mümkün değil.

<p>Herkes şaşkındı. Onu sadece  belgesellerden tanıyorlardı. İstanbul Arnavutköy'de örneğine az rast

Mahallede kızıl akbaba şaşkınlığı

Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, Şuşa'da ezan okudu

Türkiye'ye has uçak! Motoru dursa bile uçuyor

Çorum'da anne ile kızı aynı üniversitede eğitim görüyor