• $9,4514
  • €10,9731
  • 547.74
  • 1506.87
3 Mayıs 2015 Pazar

Fabrikalarda 'beş yıldızlı iş güvenliği' dönemi başlıyor

İş sağlığı ve güvenliği konusunda genellikle yaşanan olumsuz örnekler tartışılıyor. Ancak çimento sektörü fabrikalara yönelik 'beş yıldızlı iş güvenliği' denetimiyle bu alanda örnek olmaya hazırlanıyor.

BUGÜNLERDE yasalaşmasını beklediğimiz torba kanunun odak noktası, işverenlerin iş sağlığı ve güvenliğine bakış açısının değiştirilmesi olarak belirlenmişti. İş sağlığı ve güvenliği konusunda genellikle olumsuz örnekler ön plana çıkarılmaktadır. Ancak bugün Türkiye’nin iş sağlığı ve güvenliği konusunda öncü sektörlerinden olan çimento sektöründeki yeni bir uygulamadan bahsedeceğiz. Çimento sektörü, yarattığı yaklaşık 15 bin kişilik istihdamla ülkemize ciddi bir katma değer sağlamaktadır. Öte yandan Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası, Yönetim Kurulu’nun 'Sıfır İş Kazası' vizyonuyla yürütülen faaliyetler sonucunda çimento sektörü iş güvenliği alanında da ayrıcalıklı bir yere kavuştu.

'ÖRNEK İŞVEREN' ödülü aldı

Bir sektörün tamamını kapsaması açısından dünyada bir ilk olan proje sonrasında ÇEİS, 2005'te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından düzenlenen IV. Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Bölgesel Konferansı’nda verilen 'Örnek işveren' ödülünü alan tek işveren sendikası oldu. ÇEİS İngiliz British Safety Council (BSC) ile işbirliğine de başladı. Bu kapsamda 'Beş Yıldızlı İş Sağlığı ve Güvenliği Denetimi' hizmeti ÇEİS Üyesi tüm fabrikalarda uygulanacak. Söz konusu proje kapsamında iki danışman 5 gün süresince; fabrikadaki iş sağlığı ve güvenliğine ilişkin dokümanları gözden geçirecek, saha ziyaretinde bulunarak, fabrikada yürütülen iş güvenliği faaliyetlerine ilişkin durum tespiti yapacak.

66 alt başlıkta rapor

Bu kapsamda 66 alt başlıkta, her bir fabrikanın gelişime açık yönleriyle önerilerin yer aldığı kapsamlı bir rapor sunulacak. Bu raporla hem fabrikalardaki mevcut iş sağlığı ve güvenliği sisteminin etkinliğine ilişkin bir durum tespiti yapılması hem de iyileştirme alanlarına yönelik hayata geçirilebilecek önerilerin fabrika yönetimine sunulması planlanmaktadır.

Kendini denetletecek

İŞ sağlığı ve güvenliği konusunda Çalışma Bakanlığı’nın denetimini beklemeden işyerindeki faaliyetlerin iş sağlığı ve güvenliği açısından denetletmek ve bu denetim sonucunda tedbirleri almak işverenler açısından önemli bir mantalite değişimini ifade etmektedir.

2 SORU 2 CEVAP

Askerlik dönemini borçlanıp malulen emekli olabilirsiniz

SORU: Sigorta başlangıcım 2001. Beyin kanaması sonucu sol tarafım felç oldu. Yüzde 82 ağır engelli raporum var. Malulen emekli olabilmek için askerliği yatırabilir miyim? (Hakan Yıldız)
CEVAP: Geçirdiğiniz rahatsızlık sigortalı olduğunuz tarihten sonra olduğu için, malul sayılabilirsiniz. En az 10 yıldır sigortalı olma koşulunu sağlıyorsunuz, 1.800 gün priminizi de askerliğinizi borçlanarak ve kalanı da çalışarak doldurmanız halinde malulen emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi borçlanarak prim gününüzü tamamlayabilirsiniz.

5 yıl önceki ücret alacakları için dava açmanız mümkün

SORU: Eski tarihlerde asgari ücret kadar olan kısmı bankaya yatırılıp, kalanı elden veriliyorsa ne yapılabilir? SSK primleri de düşükten gösterildiği için 2000'den bu yanaki pirimler de düzelttirilebilir mi? Yüksek kazançtan yatırılması sağlanabilir mi? (Aydın Uygun)
CEVAP: 5 yıl öncesinin ücret alacakları için dava açabilirsiniz. Primlerin gerçek ücret üzerinden ödenmemesi sigortalıları emeklilikte mağdur etmektedir. Sigortalılar her ay hem primlerinin yatırılıp yatırılmadığını, hem de prime esas kazançlarını kontrol etmeliler.

<p>Onlar Türkiye'nin Vurcu İHA'sı. Mehmetçiğin  kötü gün dostu. Yerli ve milli İHA sistemi Kargu.</p

Kargu Vurucu İHA'lar Teşkilat dizisinde marifetlerini sergiledi

Mersin Uluslararası Limanı'nda 60 kilo 950 gram kokain ele geçirildi

Hayvancılıktan sağladıkları gelirle 35 ülke gezdiler

Japonya'da Prenses Mako ile Komuro Kei evlendi