• $16,8355
  • €17,6162
  • 977.245
  • 2465.99
16 Mart 2015 Pazartesi

Evde bakım ücreti alanın muhtaçlık maaşı kesilemez

Evde bakım ücreti, ağır engelli birine bakacak kişiye ödenir. Dolayısıyla 65 yaş aylığı alınmasına engel
bir durum yaratmaz. Ancak hane içerisinde kişi başına düşen gelirin 286,37 lirayı geçmemesi gerekiyor.

SORU: Yakın bir akrabamız 75 yaşında, devletten 65 yaş aylığı alıyor. Fakat kendisi şuan yatalak hasta olduğu için Evde Bakım Ücretine başvuracak. Başvurusu onaylandığında, 65 yaş aylığı kesilir mi? (Engin Çağlar)
CEVAP Evde bakım ücreti ağır engelli durumdaki bir kişiye bakacak kişiye ödenir. Dolayısıyla 65 yaş aylığı alınmasına engel bir durum yaratmaz. Ancak 65 yaş üstü kişinin aylık alabilmesi için yaşadığı hane içerisinde kişi başına düşen gelirin 2015 yılının ilk altı ayı itibarıyla 286,37 TL’yi geçmemesi gerekir.

MUHTAÇLIK SINIRINA DİKKAT

Bu hususa dikkat edildiği müddetçe evde bakım parasının 65 yaş aylığını engellemesi söz konusu değildir. Ancak evde bakım parası engelliye bakacak kişiye ödendiği ve bu kişi de 65 yaş aylığı alan kişi ile aynı evde ikamet ettiği için gelir artışı nedeniyle muhtaçlık sınırının aşılabilmesi ihtimali söz konusudur.

2018 yılı itibarıyla emekli olursunuz

SORU: 1 Mart 1968 doğumluyum. 20 Ocak 1988 tarihi itibarıyla sigortalılık başlangıcım var. 6 bin 300 gün prim ödedim. Bu şartlar altında ne zaman emekli olurum.
CEVAP: Emekli olabilmek için 5 bin 375 prim günü, 25 yıl sigortalılık süresi ve 50 yaş şartlarına tabisiniz. Prim günleriniz tamamlanmış. 50 yaşınızda yani 2018 yılında emekli olabilirsiniz

İki aylığı birden almanız mümkün değil

SORU: Annem vefat eden babamdan Bağ-Kur maaşı almakta. Dedem seneler önce vefat etti. Şuan Bağ-Kurdan emekli. Peki annem hem dedemden hemde babamdan maaş alabilir mi? Okuduğum bazı yazılarda hangisinin maaşı yüksekse onu alır yazıyor, bu doğru mudur? Eğer böyle bir hakkımız varsa bizim nereye başvurmamız gerekiyor? (Onur Melike Tuncer)
CEVAP: Babanız da dedeniz de Bağ-Kur’lu olduğu için vefat tarihleri ne olursa olsun anneniz yüksek olan aylığı veya tercih ettiği aylığı alabilecektir. Hiçbir şekilde iki aylığı birden alma ihtimali bulunmamaktadır.

ÇALIŞMA HAYATI AKŞAM'DAN SORULUR

SORULARINIZI GÖNDERiN YAZARIMIZ OKAN GÜRAY BÜLBÜL SiZiN iÇiN YANITLASIN

emeklilik@aksam.com.tr

<p>Cenk Torun, Çılgın Bediş dizisindeki Oktay rolü ile tanınıp  sevilmişti. Cenk Torun'a Çılgın Bedi

Çılgın Bediş'in Oktay'ı Cenk Torun yıllardır yanlış bilinen gerçeği açıkladı

Fatih'in kılıcının aynısı yaptı! Yurt dışından gelen taleplere yetişemiyor

Türkiye'de 500 bin TL altında alınabilecek otomobiller! Listeler güncellendi

İçmeler köyünde yaşam normale dönmeye başladı