• $9,2406
  • €10,7961
  • 530.136
  • 1432.8
15 Nisan 2015 Çarşamba

Eşinizin emekli olması halinde yardım kesilir

SORU: Bir kamu kurumunda memurum. Eşim haftada 1 gün bir evde gündelikçi olarak çalışmakta. Eğer ben onu emekli ettirmek istersem yani 390 TL yatırırsam devlet tarafından bana verilen Aile Yardımı kesilir mi? (Hakan Bakioğlu)

CEVAP: Eşiniz bahsettiğiniz şekilde ayda 10 günden az ev hizmetlerinde çalıştığı için aylık 390 TL primi ödeyerek emekli olursa, aile yardımının eşiniz için yapılan bölümünü kaybedersiniz. Eşin emekli olması halinde yardımdan eşiniz için yararlanacağınız bölümü alamazsınız.

İsteğe bağlı prim 4/A'dan sayılır

SORU: 12 Nisan'daki "Çalışmadan emeklilik için 'isteğe bağlı sigortalı' olun" yazınızı okudum, bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim. Kafama takılan bir soru var yardımcı olursanız çok sevinirim. “2008 sonrası Bağ-Kur'lu sayılıyor yani 4/b li”, peki 2008 sonrası işe başlayan ve 5510 sayılı kanuna göre 4/a lı (Halk Eğitim Merkezinde Usta Öğretici) olarak çalışan birisi 4/a lı statüsünde faydalanabilir mi? (Nisa Altunay)
CEVAP: Ay içerisinde 30 günden az çalışan kişilerin isteğe bağlı sigortalı olmaları halinde ödedikleri primler 4/a’lı olarak değerlendirilir. Çalışma statüsü 4/a’lı olan usta öğreticilerde, ay içerisinde çalışmadıkları günler için isteğe bağlı sigortalı olarak yine 4/a’lı gibi primlerini tamamlamış olurlar.

<p>Türkiye Cumhuriyeti hükümetini  illegal bir örgüt, bürokratlarını da mafya gibi göstermeye devam

Kemal Kılıçdaroğlu skandal açıklamalarını sürdürdü! “Evet, onları tehdit ediyorum!”

21. yüzyılın en iyi dizisi seçildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Nijerya Cumhurbaşkanı ile ortak basın toplantısı düzenledi

Mersin'de TURKOVAC Faz-3 çalışması kapsamında gönüllüler aşılanıyor