• $9,5244
  • €11,096
  • 546.383
  • 1455.42
25 Şubat 2018 Pazar

Eşinin çalışmaya başladığını saklayan işten çıkarılabilir!

5 SORU 5 CEVAP

Asgari geçim indirimine tabi oranlar, eşin çalışmaya başlaması, çocuğun mezun olması, çiftin evlat edinmesi gibi durumlardır. İşveren bu gelişmelerin saklanmasını hile olarak sayabilir ve bu nedenle de işçiyi çıkarabilir.

1- Soru: Aralık ayında maaşım kasım ayına göre 25 TL daha az yattı. İşveren eşimin çalışmaya başlaması nedeniyle maaşımın düştüğünü söyledi. Eşim çalışmaya başladı diye maaşımın düşmesi doğru mu? (Kemal Kara)

KANUNA KARŞI HİLE

Cevap: Asgari geçim indirimini (AGİ) farklılaştıran durumlar var. AGİ'ye tabi oranları değiştiren eşin çalışmaya başlaması, çocuk tanımı içerisindeki kişinin mezun olması, belirli bir yaş sınırını geçmesi, çiftin evlat edinmesi gibi durumlardır. Dolayısıyla asgari geçim indiriminiz eşiniz çalışmaya başladığı için düşmüştür. İşçilerin AGİ tutarını değiştirecek bilgileri işverene hemen vermesi gerekmektedir. Eğer işçi AGİ’yi farklılaştıracak bilgiyi işverene vermezse, işveren söz konusu durumu çalışanın güvenini kötüye kullanması, kendisini yanıltması ve kanuna karşı hile yapması olarak nitelendirip, bu nedenle işçiyi işten çıkartabilir.

2- İbranamede en az 1 ay şart

Soru: Geçen ay iş istifa ettim. İşveren ibraname imzalattı ve ödemediği fazla mesailer için de ödenmiş gibi imzaya zorladı. Ben de mecburen imzaladım. Şimdi dava açamaz mıyım? (Arif Kılıç)

Cevap: İbranamenin geçerli olması için iş sözleşmesinin feshedildiği tarihten en az bir ay sonra imzalanması gerekir. İşverenlerin istifa ederken imzalattırdıkları ibranameler geçerli değildir. İbranamenin imzalandığı tarihle istifa tarihi veya iş sözleşmesinin fesih tarihi arasında en az bir ay bulunması lazım. İşçiler bahsettiğimiz özellikleri taşımayan ibranamelere imza attıklarında geçersiz olduğu için işverene yönelik dava açabilir.

3- Avukatlık stajıyla öne çekilir

Soru: Avukatım ve avukatlık stajımı yapmadan önce sigorta girişim yok. Avukatlık stajını borçlanırsam emeklilik yaşım geri gelir mi? (Kemal Çakan)

Cevap: Avukatlık stajını ilk kez sigortalı olmadan önce yapanlar, stajı borçlanarak ilk sigortalı olduğu tarihi öne çekebilir. Bu sayede daha erken emekli olma hakkı doğabilir. Avukatlık stajı için borçlanılan süre kadar sigorta girişi geri gider ve geri giden sigorta girişi nedeniyle emeklilik için gereken yaş şartı değişirse, kişi avukatlık stajını borçlanarak erken emekli olmak hakkına kavuşmuş olur. Sigortalı isterse avukatlık stajının tamamını borçlanabildiği gibi daha kısa bir süreyi de borçlanabilir. Fakat 1 yılı aşan süreler için avukatlık stajı borçlanması yapılamaz.

4- 2 maaş birden alma şansı var, dava açın

Soru: Annem ev hanımı, babam SSK emeklisiydi. 2001 yılında vefat etti ve anneme dul aylığı bağlandı. Annemin babası da aynı şekilde SSK emeklisiydi. Annemin annesi 2000’de, dedem de 2005 yılında vefat etti. Bu durumda annemin çift maaş alma hakkı var mı?

Cevap: SGK mevzuatı uyarınca şu an annenize babasından veya eşinden seçtiği tek bir aylığı bağlanabilmektedir. Ancak bu konuyla ilgili Yargıtay’ın emsal bir kararı bulunuyor. Dava açmanız halinde siz de bu emsal karardan yararlanarak annenize babasından ve kocasından iki maaşı birden bağlatabilirsiniz. Ancak bunun için avukat tutmanız şart.

5- Emekliler 65 yaş aylığı alamaz

Soru: 70 yaşında emekliyim. 65 yaş aylığı alabilir miyim? (Ozan Kurnaz)

Cevap: 65 yaş aylığından emekliler yararlanamaz. Ayrıca 65 yaş aylığı alabilmek için malullük aylığı, yetim aylığı, dul aylığı veya sürekli iş göremezlik geliri de alınmıyor olması şartı var. Yani emekliler, maluller, dul ve yetimler ile sürekli iş göremezlik geliri alanlar aynı zamanda bir de 65 yaş aylığı alamıyorlar. Bu kişiler hakkında gelir sorgulaması dahi yapılmıyor.

<p>Verdiğiniz nefes aldığınız nefesle  karışmıyor. Akıllı maske telefonla kontrol ediliyor.</p><p>Ak

Akıllı maske nefes aldıracak

Güney Kore ilk yerli roketi 'Nuri'yi uzaya fırlattı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'da bir kafede vatandaşlarla sohbet etti

Niğde'de 20 milyon yıllık fosil bulundu