• $13,2379
  • €15,0401
  • 757.497
  • 1857.4
28 Ocak 2016 Perşembe

Eşine dostuna 'sahte sigorta' yapan işveren yandı!

İşverenin sigortalı gösterdiği kişilerin fiilen çalışması şart. Kendi eşini bile sigortalı olarak bildiren işverenin mutlaka ücret vermesi gerekiyor. Aksi halde 'sahte sigortalılık' kapsamında ağır cezalarla karşı karşıya kalır.

İşçi-işveren kendi işyerlerinden akrabalarını sigortalı gösterebilirler. Ancak işverenin eşinin kendi işyerinden sigortalı gösterilebilmesi için ek bir şart daha söz konusudur. Sigortalılık ilişkisinde fiili çalışmanın olması esastır. Yani işverenin işyerinden sigortalı gösterdiği kişilerin mutlaka işyerinde fiilen çalışıyor olması gerekir. Fiili çalışmaya dayanmayan sigortalılıklar sahte sigortalılık kapsamında değerlendirilmektedir. Bir işveren eşini sigortalı olarak SGK’ya bildiriyorsa, işverenin eşinin mutlaka ücret karşılığı çalışıyor olması gerekmektedir.

İŞ SÖZLEŞMESİ GEREKİYOR

İşverenin kendi işyerinden sigortalı gösterdiği eşi eğer ücret alıyorsa 4/a’lı olarak sigortalı olabilir. Bu durumda iş sözleşmesiyle işverene bağlı bir çalışan olarak değerlendirilecektir. Dolayısıyla işverenin kendi işyerinden sigortalı gösterdiği eşi ile arasında bir iş sözleşmesi bulunması gerekir. İş sözleşmesinin kural olarak yazılı yapılması zorunlu olmadığı için sözlü olarak bir sözleşmenin varlığından bahsetmek de mümkündür.

BANKA ŞARTI VAR

10 ve daha fazla çalışanı bulunan işyerlerinde çalışan işçilerin ücretlerinin banka kanalıyla ödenmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Bu nedenle işveren kendi işyerinden eşini sigortalı olarak gösteriyorsa ve işyerinde 10 ve daha fazla kişi çalışıyorsa bu durumda eşinin ücretinin mutlaka banka kanalıyla yapılması gerekmektedir. Banka dekontları bu durumun ispatı için kullanılabilecektir.

Bordro sayılıyor mu?

İşverenin kendi eşini sigortalı olarak gösterdiği işyerinde 10’dan daha az işçi çalışıyorsa ve işverenin bunun dışında başka bir işyeri de bulunmuyorsa, bu durumda ücretin banka kanalıyla ödenmesi zorunluluğu söz konusu değildir. Bu durumda ise işverenin eşi adına düzenlenmiş bordroların yanında mutlaka ödendi belgesinin de bulunması gerekir.

Fiili çalışma ilk kural

Sigortalı olmanın gerekçesi fiili çalışmadır. Özellikle 4/a’lı sigortalılık için işyerinde bir fiil çalışma yapılması şarttır. Konuyla ilgili yargıtay kararları SGK’ya yapılmış bildirimlerin fiili çalışma yapıldığını ispatlamadığı ve eğer kişi işyerinde fiilen çalışmıyor ise sigortalı olunamayacağı yönündedir. Dolayısıyla fiili çalışma olmadan sigortalı gösterilmek mümkün değildir. Ancak ne yazık ki, 4/a’lı olmanın sağladığı avantajlar nedeniyle pek çok kişinin fiili çalışmaya dayanmayan şekilde sigortalı yapıldığı görülmektedir.

Para cezası artıyor

SAHTE sigortalı gösterdiği tespit edilen işverenlere de yaptırımlar uygulanır. İşverenin niteliğine ve sahte sigortalı olarak gösterilen süreye göre idari para cezasının rakamı yükselmektedir. Ancak süre uzunsa çok yüksek idari para cezaları ile karşılaşılması söz konusu olmaktadır.

Emekli aylığı faiziyle kesilir

SAHTE sigortalılık sonrası kişi eğer SGK bu durumu fark edene kadar emekli olmuş ve kendisine aylık bağlanmışsa sahte sigortalı olunan dönem sayesinde hak kazanılan aylık kesilir. Buna ek olarak o tarihe kadar kendisine haksız olarak bağlanan aylıklar faiziyle geri alınır. Kişinin sahte sigortalılık nedeniyle elde ettiği menfaatler iptal edilir. Ek olarak sağlık sisteminden kişiye yapılan yardımlar da kendisinden faiziyle geri alınır.

<p class='MsoNormal'>Peki, Başkan Erdoğan grup konuşmasında hangi mesajları  verdi? Asgari ücretin n

Başkan Erdoğan açıkladı: Asgari ücrette tarihi zam

Harran Sarayı'nın 9 asırlık salonu gün yüzüne çıkarıldı

2. el dükkanından aldı servet sahibi oldu

Kolanın daha önce duymadığınız 8 farklı kullanım alanı