• $17,9588
  • €18,354
  • 1031.48
  • 2795.06
23 Haziran 2015 Salı

Eşi sigortalı olanların gelir testi yaptırması gerekmez

Bir sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olanlar için gelir testi yaptırma zorunluluğu yok. Diğer yandan işten ayrıldıktan sonra 10 gün kendi üzerinizden sağlık hizmetlerinden yararlanmaya devam edebilirsiniz.

SORU: Özel sektörde çalışıyorum, çalıştığım işyerinden 15 Haziran itibarıyla ayrıldım. Eşim devlet memuru. Sorum ne zaman gelir testi yaptıracağım, eşim çalıştığı için gelir testi yaptırmama gerek var mıdır? (Bekir Polat)
CEVAP: Bir sigortalının bakmakla yükümlü olduğu kişi statüsünde olan kişiler için gelir testi yaptırma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu kapsamda sigortalının eşi, çocukları, anne ve babası bazı şartları sağlamaları halinde bakmakla yükümlü olunan kişi statüsündedir. Bu kapsamda eşiniz üzerinden sağlık hizmeti alabilirsiniz. Gelir testi yaptırmanıza gerek yoktur. Diğer yandan işten ayrıldıktan sonra 10 gün kendi üzerinizden sağlık hizmetlerinden yararlanmaya da devam edebilirsiniz.

2000 sonrası emekli olan intibak bekliyor

SORU: Yazılarınızda 2000 öncesi yüksekten prim yatıranların cezalandırıldığını ifade ediyorsunuz. Benim durumum da aynen böyle. 2000 öncesi tavandan 4.101 günüm var, 2000-2001 yıllarında tavandan 641 günüm ve 2008 sonrasında asgari ücretten 640 günüm var. Toplam 5.375 gün üzerinden 5.382 günle 1.426 TL emekli maaşıyla emekli oldum. Tüm bu primleri 2000 sonrası yatırsaydım veya prim günleri 2000 sonrası ağırlıkta olmak üzere tersine dönseydi bugün neredeyse 2 katına yakın maaş alacaktım. Sorum şu: 2000 öncesi tavandan
prim yatıranla 2000 sonrası tavandan prim yatıran arasında eşitsizlik yaratan düzenlemelerin yasal ve anayasal dayanağı var mıdır? (Himmet Uysal)
CEVAP: Maalesef bu konuda bir düzenleme yapılması gerekiyor. Emeklilik aylığı hesaplamasındaki farklılık nedeniyle 2000 öncesi ve sonrası emekliler arasında farklılıklar var. Bu konuda intibak düzenlemesi yapılması bekleniyor. Eğer bu yönde bir düzenleme yapılmaz ise ancak mahkeme yolunun bitmiş olması veya bir hak ihlali nedeniyle konu Anayasa Mahkemesi'ne taşınabilir.

İsteğe bağlıda aile yardımı sürer

SORU: Bir kamu kurumunda 5434'e tabi devlet memuruyum. Eşim ayda 1 gün gündelikçi olarak çalışırsa yani emekli olması için çalıştı gösterilirse, ben onu emekli ettirmek istersem yani 400 TL yatırırsam devlet tarafından şu anda verilen Aile Yardımı kesilir mi? Ya da eşimin primlerini isteğe bağlı mı yatırayım? (Özkan Uysal)
CEVAP: Gündelikçi olarak sigortalanan kadın çalışanlar ay içerisindeki çalışmalarını 30 güne tamamlarlarsa çalışıyor gözükürler ve sizin bu kapsamda aile bildirimini güncellemeniz gerekir. Diğer yandan eşiniz isteğe bağlı sigortalı olursa aile yardımı almaya devam edebilirsiniz. Fakat 4/b’li olarak prim yatırdığınızda eşiniz 4/b’li olarak emekli olacağı için hem 9.000 gün prim ödemesi gerekir, hem de daha düşük emekli aylığına hak kazanır.

<p>TRT1'in 3 bölümü geride bırakan dizisi Mükemmel Eşleşme'nin Darıca'daki setinde, dizinin başrolle

Mükemmel Eşleşme'nin Meral'i Goncagül Sunar: “Komedi oyuncusu benim için iyi oyuncudur”

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor