• $8,3233
  • €10,1173
  • 498.903
  • 1454.25
03 Aralık 2013 Salı

Engelli çalıştıran 150 bin TL alıyor, 1 yıl maaş ödemiyor

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

Ülkemizde engelli istihdamı için kota uygulaması söz konusu. Buna göre 50 ve daha fazla çalışanı olan özel sektör işyerleri çalıştırdıkları işçi sayısının yüzde 3’ü kadar, kamu sektörü işyerleri ise çalıştırdıkları kişi sayısının yüzde 4’ü kadar engelli istihdam etmek durumundalar.

25 BİN KİŞİLİK AÇIK

Buna göre 100 çalışanı bulunan özel sektör işyeri üç, kamu sektörü işyeri ise dört engelli istihdam etmek zorunda. Türkiye çapında engelli istihdam etmek zorunda olan özel sektör işyeri sayısı 17 bin 728 iken kamu sektörü işyeri sayısı 880. Bu işyerlerinin toplam istihdam etmek zorunda oldukları engelli sayısı ise toplam 114 bin 696. Ancak eylül ayı verilerine göre bu kapsamda ancak 89 bin 193 engelli istihdam edilebiliyor. Yani 25 bin 503 açık kontenjanı var. Bunun yanında 7 Bin 454 engelli ise kontenjan fazlası olarak istihdam ediliyor.

PRİMDE TEŞVİK VAR

Engelli çalıştırmak zorunda olan işyerlerinin çalıştırdıkları engellilerin sigorta priminin işveren hissesinin tamamı Hazine’ce karşılanıyor. Aynı şekilde kontenjan fazlası engelli çalıştıran veya engelli çalıştırmak zorunda olmadığı halde engelli istihdam eden işyerlerinin istihdam ettikleri engellilerin primlerinin işveren hissesinin yarısı da Hazine tarafından karşılanıyor.

KORUMALI İŞYERİ NASIL OLUNUR?

Korumalı işyeri, engelli bireylerin istihdamını sağlamak üzere devlet tarafından teknik ve mali yönden desteklenen ve çalışma ortamı özel olarak düzenlenen işyeri demek. Bunun için işyerinde en az 8 engellinin istihdam edilmesi şart. Aynı şekilde çalıştırılan engellilerin sayısı işyerinde çalışan toplam işçi sayısının yüzde 75’inden az olmaması gerekiyor.

10 YILLIK SÜRE 5 YILA ÇIKABİLİR

KORUMALI işyerlerine 150 bin TL’ye kadar hibe verilir. Engellilerin maaşları 1 yıl boyunca engelli çalıştırmak zorunda olduğu halde çalıştırmayanların ödediği cezalardan finanse edilir. Şimdi de maaşların 5 yıl boyunca devlet tarafından ödenmesi planlanıyor. Yani toplamda beş yıl süreyle çalışan engellilerin maaşının devletçe ödenmesi söz konusu.

YENİ DESTEKLER DÜŞÜNÜLÜYOR

GELECEK hafta yeniden tekliflerin alınacağı proje kapsamında önemli teşvikler var. Kanunla özellikle vergi giderlerine muafiyet ve engellilere yönelik işverenlerin sigorta yükümlülüklerine indirim getirilmesi planlanıyor. Bunun yanında çevre ve temizlik vergisi muafiyeti gibi konular da hazırlanacak yeni Kanun kapsamında düşünülen teşvikler içerisinde.

3 SORU 3 CEVAP

Bilgisayar programcıları uzman olamaz

Soru : İş sağlığı ve güvenliği sertifikası almayı düşünüyorum. Bilgisayar programcılığı mezunuyum. Şuan arkeoloji okuyorum. (Oğuzhan Yıldız)
Cevap: İş güvenliği uzmanları tüm işyerlerinde çalışabilirler. Ancak bilgisayar programcılığı mezunlarının uzman olabilme hakkı şu an için ne yazık ki bulunmuyor.

Deneme süresi boyunca sigorta yapılmalıdır

Soru: İşsizlik maaşı alıyorum. Bir işveren bana iş teklif etti. Ancak deneme süresi koymak istiyor. Bu süresi içinde işsizlik maaşı alabilir miyim? (Cevdet Güre)
Cevap: Deneme süresince işverenler çalışanlarına sigorta yapmak zorunda. İşsizlik sigortası alırken çalışıldığı tespit edildiğinde de maaş kesilir.

Staj süreniz emeklilik için dikkate alınmaz

Soru 1: Üniversitede okurken 2 hafta süreyle bir şirkette staj yapmıştım. Bu süre emekliliğim de dikkate alınacak mı? Sigorta girişim olarak bu tarih mi dikkate alınacak? (Zuhal Görgülü)
Cevap: Staj süresinde yalnızca kısa vadeli sigorta kolları primi yatıyor. Yaşlılık sigortası primi ödenmediği için emekliliğinizde staj girişiniz dikkate alınmıyor.

<p>MGM Hava Tahmin Uzmanı Şahin Şahbaz,</p><p>'Balkanlardan gelen yağışlı ve serin bir hava cuma, cu

Meteorolojiden gök gürültülü sağanak yağış uyarısı

Yer siyah, gök beyaz; şampiyon Beşiktaş!

Filistinlilerin evleri yerle bir oldu

Milli Eğitim Bakanı Selçuk, emekli öğretmenlerle çevrim içi bayramlaştı