• $9,2947
  • €10,8331
  • 533.619
  • 1428.68
13 Şubat 2018 Salı

Engelli akrabasına bakana ayda 1068 lira destek

Şartları sağlayarak, engellisine bakan kişi aylık 1068 TL 'evde bakım parası' alıyor. Bunun için engelliyle bakan kişi arasında kan bağı olması ve engellinin en az yüzde 50 oranında engelli tespit edilmesi gerekiyor.

Engellilerin toplumsal hayata kazandırılabilmesi için ilk etapta temel ihtiyaçlarının karşılanması ve yoksulluk riskinin engellenmesi gerekiyor. Engellilerin bakım hizmetlerinin genellikle kendi evlerinde ve bir akrabaları tarafından gerçekleştirildiği görülüyor. Bu durumda bakımı gerçekleştiren kişiye evde bakım parası ödenebiliyor.

EN AZ %50 ŞARTI

Bakım parasıyla engellinin temel ihtiyaçlarının karşılanması ve daha kaliteli bakım hizmeti alması hedefleniyor. Ancak evde bakım parası alınabilmesi için bazı şartlar var. Engelliye bakan kişinin evde bakım parası alabilmesi için ilk şart, engellinin en az yüzde 50 oranında engelli olduğunun sağlık kurulu raporuyla tespit edilmesidir. Dolayısıyla engellinin sağlık kurulu raporunda ‘ağır engelli’ ibaresinin yer alması şarttır. Diğer yandan engellinin sağlık kurulu raporunda bakıma muhtaç olduğunun da belirtilmesi gerekmektedir.

BU KRİTERLERE DİKKAT!

Bir engellinin bakıma muhtaç olup olmadığının belirlenebilmesi için bazı kriterler var. En önemlileri engellinin banyo, yemek yeme ve tuvalet ihtiyaçlarını kendi başına karşılayabilmesi. Diğer yandan yürüme becerisi, merdiven inip çıkmada başkasının yardımına ihtiyaç duyma, tehlikeleri anlayabilme gibi kriterler de belirliyor.

'HAKSIZSA’ GERİ ALINIR

Evde bakım parasının alınabilmesi için engellinin bulunduğu hanede kişi başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden düşük olması gerekmektedir. 2018 itibarıyla bu rakam 967.27 TL. Örneğin hanede 3 kişi yaşıyorsa evde bakım parası alınabilmesi için bu hanedeki toplam gelirin 2 bin 901 TL’yi geçmemesi gerekir. Aksi halde evde bakım parası alınamaz. Bakım parası alınırken hanede yaşayan kişilerin gelirinin bunun üzerine çıkması halinde durumun Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na bildirilmesi gerekir. Bu durum bakanlık tarafından tespit edilirse haksız alınan bakım paraları geri istenebilir.

Başvurular Aile Bakanlığı’na

Evde bakım parası için gerekli başvuruların ikamet edilen yerdeki Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı il veya ilçe müdürlüklerine yapılması gerekiyor. Evde bakım parası alınması için başvuru esnasında engellinin bulunması gerekmiyor. Gerekli belgelerle yapılan başvurular değerlendirilerek evde bakım parası bağlanması işlemleri gerçekleştiriliyor.

481 bin kişiye 5 milyar ödendi

Bu kapsamda 2016 yılında 481 bin 141 kişiye toplam 5 milyar 198 milyon TL evde bakım parası ödenmiş. Bu rakamın artması daha çok engellinin evde bakım hizmetine kavuşması anlamına geliyor. Diğer yandan engellilerin toplumsal entegrasyonunu sağlanması için toplumsal hayatta görünür olmalarının sağlanması ve bu çerçevede pek çok düzenlemeye gidilmesi gerekiyor.

Aynı evde yaşama şartı var 'üvey' olan da alabilir

Evde bakım parası alınabilmesi için engelliye bakan kişiyle engelli arasında kan bağı bulunması şartı var. Dolayısıyla engelliye bakan herkes evde bakım parası alamaz. Ancak konuyla ilgili yönetmelik üvey akrabaların da evde bakım parası alabileceğini söylüyor. Diğer yandan engelliye bakan kişinin engelliyle aynı adreste ikamet etmesi de şart. Aksi taktirde bakım hizmetinin tam anlamıyla yerine getirilmeyeceği düşünülerek evde bakım parası ödenmiyor. Bu şartları sağlayan ve engellisine bakan kişiye aylık 1.068 TL ödeme yapılıyor.

<p>Trump için Rahip Brunson neyse Biden  için Osman Kavala o mu? 10 ülkenin büyükelçisinin yayınladı

ABD'nin Kavala ısrarı neden?

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (21 Ekim 2021)

''Her an her yerde yeni bir salgın patlak verebilir'' Korkutan uyarı

Edirne'de yoğun sis etkili oluyor