• $13,4935
  • €15,2594
  • 800.831
  • 1945.07
22 Ocak 2017 Pazar

Emekliye ikramiye farkı ödemesi için geri sayım

Çalışma hayatıyla ilgili pek çok konuda düzenleme içeren torba kanun Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. 30 yıl ve üzerinde hizmeti olup emekli ikramiyesini 30 yıl üzerinden alan memur emeklileri için ikramiye farkları ödenmesine yönelik madde, torba kanunda kendisine yer buldu. Torba kanun Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra memur emeklileri için ikramiye farkı ödeme takvimi başlayacak.

KENDİSİ VEFAT ETMİŞSE GERİDE KALANA ÖDENİR

Emekliye ikramiye farklarının ödenmesi için bu durumda olan kişilerin torba kanunun Resmi Gazete'de yayımlanması sonrasında SGK’ya başvuru yapması gerekecek. Yapılan başvurular sonrasında ikramiye farkları hesaplanacak ve bu kişilere veya hak sahiplerine ikramiye farkları ödenecek. Yalnızca memur emeklileri değil, eğer kişi hayatını kaybetmişse geride kalan hak sahipleri de ikramiye farkı alabilecek. 30 yılın üzerinde hizmeti olup emekli ikramiyesini 30 yıl üzerinden alan ve bu konu ile ilgili daha önce SGK’ya başvurmayan kişilerin ikramiye farklarının ödenmesi için SGK’ya başvuru yapması gerekecek.

ÖDEME TAKVİMİ

İkramiye farkının ödenmesi için daha önce SGK’ya başvuran ve 60 gün içerisinde cevap alan veya almayan ancak dava açmayan kişilerin tekrar başvurması gerekmeyecek. Bu kişiler torba kanun yürürlüğe girdiği tarihte başvuru yapmış olarak sayılacaklar. İkramiye farkları torba kanun yürürlüğe girdikten sonra başvuru tarihine göre ödenmeye başlanacak. Başvuru yapan kişilerin ikramiye farkları eğer 7.500 TL’nin üzerinde ise 7.500 TL’si başvuru tarihinden itibaren 3 ay içerisinde, kalan tutarı ise ödendiği aydan itibaren hesaplanacak faiziyle birlikte bir sonraki yılın aynı ayında ödenecek. Örneğin 1 Şubat 2017’de başvuran ve farkı 8 bin TL olan bir memur emeklisine 7.500 TL 1 Mayıs'a kadar ödenecek. 7.500 TL, 1 Mart 2017’de ödenirse kalan 500 TL 1 Mart 2017’den itibaren hesaplanacak faizle Mart 2018’de ödenecek.

10 bin Tl'ye kadar çıkabilir

İkramiye farkının ne kadar olacağı memurun ne zaman emekli olduğuna, derece ve kademesine, makam veya görev tazminatı olup olmadığına bağlı olarak değişecek. Diğer yandan 30 yılın üzeri hizmet ne kadar fazlaysa ve emeklilik tarihi 7 Ocak 2015’e ne kadar yakınsa ikramiye farkı da o kadar yüksek olacak. Dolayısıyla herkes için ikramiye farkı farklı olacaktır. İkramiye farkı memurun kademe ve derecesine göre değişecektir. Ancak her bir yıl fazlalık için 3.000 TL’ye kadar fark söz konusu olabilir. Memurun emekli olurken kademesi yüksekse ve 40-45 yıl hizmeti varsa her bir yıl için fark 4.000 TL’ye kadar çıkabilir. Toplamda fark miktarının 10 bin TL’yi bulması ve hatta geçmesi de mümkün.

En düşük 500 lira olacak

İkramiye farkının her bir tam yıl için 50 TL’den daha düşük çıkması durumunda bile en az 50 TL fark ödenecek. 40 yıl hizmeti olan ve ikramiyesini 30 yıl üzerinden alan bir emekliye en düşük 500 TL fark ödenecek. Toplamda ödenecek ikramiye farkı da 100 TL’nin altında olmayacak.

<p>İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri Uzmanı  Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı araç içinde

Yolda kalan sürücüler araç içinde ne yapmalı?

256 yaşında ölen adamın sırrı açıklandı!

Rusya'nın en korkutucu köyü! Kimse gitmeye cesaret edemiyor

Akbabalar evcil köpeklerin peşine düştü! Korku dolu anlar