• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
25 Nisan 2015 Cumartesi

Emekliye 3 zam birden ev almak isteyenlere de 15 bin lirası devletten

Milyonlarca emekli temmuz ayını iple çekiyor... Üç ay sonra emekli maaşlarına, seyyanen artışla birlikte üç zam birden eklenecek. Bir müjde de sadece emeklileri değil, evi olmayan herkesi ilgilendiriyor. Ev parasının 15 bin TL'sini devlet verecek, fakat bunun bazı şartları var...

Temmuz ayı emekliler için çok önemli bir ay... Temmuzda emeklilere 3 zam birden var. Emekliler statülerine göre bu zamlardan yararlanabilecekler. İlk zam, emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden emeklileri ilgilendiriyor. 1 Ekim 2008 ve sonrasında ilk kez sigortalı olanlar, emekli olduktan sonra tekrar çalışmaya başlarlarsa emekli aylıkları kesiliyor. Bu durumdaki kişiler yalnızca 4/b’li çalışırlarsa, yani kendi işlerini açarlar veya şirket ortağı olurlarsa, yüzde 15 Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) ödeyerek hem çalışıp, hem emekli aylıklarını alabiliyorlar.

KESİNTİ EKLENECEK

1 Ekim 2008 öncesinde sigortalı olup emekli olduktan sonra bir emlakçı dükkânı açan kişi yüzde 15 SGDP ödemek durumundaydı. SGDP oranı önceki gün Resmi Gazete’de yayımlanan torba kanunla yüzde 15’ten yüzde 10’a düşürüldü. Yani emekli aylığı 1.000 TL olan bir kişi 4/b’li olarak çalışmaya başladığında prim kesintisi sonrası eline 850 TL geçiyordu. Şimdi bu rakam 900 TL olacak. Yani en düşük 50 TL zam söz konusu. Yüksek emekli aylığı alan kişiler için bu zammın miktarı daha yüksek. Bu zamdan yalnızca emekli olduktan sonra kendi işini açan veya şirket ortağı olan kişiler yararlanabilecek.

ENFLASYON FARKI

Sosyal güvenlik destek primi ödeyerek kendi işini yapan kişi sayısın yaklaşık 635 bin. Dolayısıyla 635 bin emeklinin maaşı temmuz itibarıyla en az 50 TL, en çok ise 153 TL artıyor. Kesintiden korktuğu için SGK’ya bildirmeden kendi işini yapmaya devam edenler de değişiklik sonrası kayıt altına girmeyi düşünmeliler. SGK denetimlerde bu durumu tespit ederse, yüksek prim borçları çıkabilir. Emeklilere gelen ikinci zam, memur emeklilerini ilgilendiriyor. Memur emeklileri temmuzda yüzde 3 ve enflasyon farkı kadar zam alacaklar. Yaklaşık 2 milyon memur emeklisi bu sayede hem otomatikman yüzde 3 zam alacak, hem de 2015 yılının ilk altı ayındaki enflasyon farkı maaşlara yansıtılacak. İlk 3 aylık enflasyonun yüzde 3,03 çıkması, emeklinin zam oranının yüzde 4 ila yüzde 6 arasında bir oranda olacağını gösteriyor. Kendi işini yapmaya devam etmişse en az 50, en fazla 153 TL daha az SGDP ödediği için çifte zam almış olacak. Memurlara en az yüzde 3 ve enflasyon farkı şeklinde temmuz ayında uygulanacak zam, SSK ve Bağ – Kur emeklilerine de enflasyon farkı olarak uygulanacak. SSK ve Bağ – Kur emeklileri hem temmuzda zam almış olacak, hem de kendi işlerinde çalışmaya devam etmeleri halinde iki zamdan birlikte yararlanmış olacaklar.

SEYYANEN 100 LİRA

SSK ve Bağ – Kur emeklilerinin temmuz ayında alabilecekleri üçüncü zam ise torba kanunla yasalaşan seyyanen zam olacak. Bu zam kapsamında emekli aylıkları 1.000 TL ve altında olanların aylıklarına 100 TL zam yapılacak. Maaşı 1.001 TL ila 1.099 TL arasındakilerin ise maaşları 1.100 TL’ye tamamlanacak. Yani maaşı 1.000 TL’nin altında olan ve emekli olduktan sonra kendi işinde çalışmaya devam eden bir SSK emeklisi üç zamdan birden yararlanmış olacak.

341 TL taksit ödeyerek ev sahibi olacaklar

EMEKLİLERİN başlarını sokacakları bir evi olmasının da önünü açacak bir düzenlemenin de bugünlerde hayata geçirilmesi bekleniyor. Bu düzenleme sayesinde emeklilerin kendi evlerinin sahibi olması ve her ay kira ödemekten kurtulmaları amaçlanıyor. Buna göre TOKİ, emeklileri 341 TL’den başlayan taksitlerle ev sahibi yapacak. Bu düzenlemeyle toplu parası olmayan emeklilerin çok cüzi bir peşinat ödedikten sonra evlerine taşınmaları ve kira öder gibi kendi evlerinin taksitlerini ödeyerek ev sahibi olmaları hedefleniyor. Bu düzenleme hayata geçerse emeklilerin bir çoğu çok düşük taksitlerle ev sahibi olmuş ve her ay kira ödemekten kurtulmuş olacaklar.

Konut desteği almak için ne yapılmalı?

Emeklilere TOKİ vasıtasıyla sağlanacak konut yardımı dışında bütün Türk vatandaşlara sağlanacak yardım da resmen başladı. Şartlar şunlar: Bankalarda konut TL hesabı açacaklar. En az 3 yıl boyunca bu hesaba para yatıracaklar. Ev alacakları zaman en fazla 15 bin lira olmak üzere, yatırdıkları miktarın yüzde 20’si oranında devlet desteği sağlanacak. Bu kişilere ayda 250 TL yatıran bir kişi 3 yıl sonunda ev almak istediğinde 1.800 TL’yi devlet desteği olarak alabilecek.

Bağ – Kur’lular borcunu ödeyip emekli olabilecek

23 Nisan’da yasalaşan torba kanunda da Bağ – Kur’luları sevindirecek bir düzenleme yer aldı. Buna göre Bağ – Kur’lulardan tescili yapıldığı halde, 30 Nisan itibarıyla 12 ay ve üzerinde prim borcu bulunanlar, temmuzun sonuna kadar borçlarını ödeyip emekli olabilir veya yapılandırıp ödeme imkanına kavuşabilirler. Bu kişiler bu sürelere ilişkin borçlarını ödemezlerse sigortalılıkları dondurulacak. Bu düzenleme sayesinde genel sağlık sigortası prim borcu olduğu için sağlık hizmetlerinden yararlanamayan Bağ – Kur’lunun da çilesi bitmiş olacak. Bazı Bağ – Kur’lular, SSK’lı olarak emekli olabilecekler.

Evlenene çeyiz yardımı

Ev sahibi olmak isteyenlerin yanında, evlenmek isteyenlere de devlet desteği hayata geçti. Buna göre Mevduat veya katılım bankalarında TL cinsinden çeyiz hesabı açanlara evlenmeleri durumunda devlet desteği sağlanacak. Çeyiz hesabına en az 3 yıl boyunca para yatırmaları ve 27 yaşını doldurmadan evlenmeleri halinde devlet desteğinden yararlanabilecekler.

Çeyiz hesabında 25.000 TL biriktiren ve en az 3 yıl hesaba para yatıran kişiler 5.000 TL’lik yardımdan yararlanabilecekler.

YARIN - Doğum yardımı nasıl alınır? - Askere giden çalışanın hakları neler? - İşsizlik maaşı için nereye başvurmak gerek?

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!