• $17,9331
  • €18,4099
  • 1039.38
  • 2864.25
5 Aralık 2017 Salı

Emeklinin ocak zammı 200 lirayı bulabilir

Türkiye’de emekli aylığı alan 8 buçuk milyona yakın kişi var. Bu kişilerin emekli aylıkları statülerine bağlı olarak değişiyor. SSK ve Bağ – Kur emeklileri enflasyona dayalı zam alırken, memur emeklilerinin zammı toplu sözleşmeyle belirleniyor. SSK ve Bağ – Kur emeklileri bir önceki altı aydaki enflasyon oranında zam alıyor. TÜİK verilerine göre temmuz-kasım döneminde enflasyon oranı yüzde 4.94 olarak gerçekleşti.

3 OCAK’TA NETLEŞECEK

Bu orana aralık ayı enflasyonları da eklenecek ve 6 aylık enflasyon oranı belli olacak. İşte bu oran kadar SSK ve Bağ – Kur emeklilerine zam yapılacak. Oranın yüzde 4.94 seviyesinde kalması halinde örneğin 1000 TL emekli aylığı alan SSK veya Bağ – Kur emeklisinin maaşına 49.4 TL zam gelecek. Maaş zammının 200 TL’yi bulması söz konusu. Emekli maaşı yükseldikçe buna bağlı olarak zam miktarı da artacak. Bu sayede 5 milyon 255 bin SSK emeklisiyle 458 bin 354 Bağ – Kur emeklisine enflasyon oranında zam yapılmış olacak. Altı aylık oran 3 Ocak 2018’de aralık ayı enflasyon rakamlarını açıklamasıyla netleşecek. Ve ocak ayında emekliler zamlı maaşlarını alabilecek.

Memurun zammı net

1 milyon 425 bin memur emeklisinin maaş zammı ise toplu sözleşmede belirleniyor. Bu yıl ocak ayında memur emeklilerine yüzde 4 zam yapılacak. Memur emeklilerinin zam oranı net. Ancak bu oranın üzerinde ocak ayında bir de enflasyon farkı söz konusu olabilir. Enflasyon farkının söz konusu olup olmayacağı enflasyon oranının yüzde 4’ü geçip geçmeyeceğine göre belli olacak. TÜİK tarafından dün açıklanan verilere göre 5 aylık enflasyon oranı yüzde 4.94 olunca memur emeklileri için de enflasyon farkı ihtimali söz konusu oldu. Oran yüzde 4’ün üzerinde kalırsa memur emeklilerine de zam yapılacak. Oran yüzde 5 olursa memur emeklilerin yüzde 1 enflasyon farkı alacaklar.

12 milyon kişinin maaşı artacak

Diğer taraftan ocak ayı çalışma hayatının birçok kesimi için zam ayı... Dolayısıyla yalnızca emekli aylığı alanların maaşları değil, dul ve yetim aylığı alan kişilerin maaşları da zamlanacak. Bu şekilde malulen emekliler, vazife malulleri, iş kazası veya meslek hastalığı sonucu sürekli iş göremezlik geliri alanlar dahil toplam 12 milyon 34 bin 892 kişinin aylıkları zamlanacak.

İntibak da hayata geçerse 500 liraya kadar çıkar

Öte yandan 2000 sonrası emeklilerin intibaka çok daha fazla ihtiyacı var. 2008 sonrası emekli olanlar için ise emekli aylıklarının hesaplanma yöntemi tamamen değiştiği için intibak hayati önemde. 2000 sonrası emekli olan kişilerin intibak uygulamasına tabi tutulması emekli aylıklarında iyileştirmeler doğuracaktır. Emekli aylıklarına 50 TL ila 355 TL arasında iyileştirmenin gelmesi söz konusu olacaktır. Bu şekilde bir de intibak hayata geçerse emeklinin maaşında toplamda 500 TL’ye varan artış olabilir. Bu şekilde emeklinin yüzü gülebilir.

<p> </p>

Suriye'ye harekatı kimler neden istemiyor?

İbrahim Kendirci panikledi: Annemden saklıyordum!

Sanki o değil bir başkası! Feride Hilal Akın'ın yaptırdığı estetik yok artık dedirtiyor

Stranger Things'in yıldızı Millie Bobby Brown sitem etti: Benim neyimden nefret ediyorlar?