• $18,0799
  • €18,2672
  • 1020.72
  • 3020.01
29 Haziran 2019 Cumartesi

Emeklinin 'aylık iadesi' mağduriyeti sona erdi

Kendisinden kaynaklanmayan hatalar nedeniyle emekli aylığı kesilenler artık mağdur olmayacak. SGK, bu durumda tüm aylıkları değil, sadece eksik günleri geri isteyebilir. Ardından aylık almaya devam edebilirsiniz.

1- SORU: 3 yıl önce emekli oldum. 3 yıl aylık aldım, ancak prim günün 45 gün eksik dediler. İsim benzerliğinden dolayı başkasının primleri bana yazılmış. SGK aldığım aylıkları faiziyle geri istedi. Mahkemeye başvursam kazanır mıyım? (Ahmet Kazancı)

EN YAKIN SGK'YA BAŞVURUN

CEVAP: Aylık bağlanırken prim günlerinin yanlış hesaplanması, isim benzerliği veya memur hatası gibi sigortalıdan kaynaklanmayan nedenlerle aylığı kesilen ve faiziyle geri istenen kişiler için SGK düzenleme yaptı. Öncelikle eksik 45 gününüzün tamamlanması için borçlanılabilecek süreniz varsa yapılacak, emekli olduktan sonra SGDP’li çalışmışsanız bu primler 45 güne sayılacak, tarımsal faaliyetiniz varsa bu günler 45 güne sayılacak ve eksik gününüz tamamlanacak. Üç yıl boyunca aldığınız aylıklar değil, yalnızca eksik gün sayınız yani 45 günlük aylık faiziyle geri istenecek. 45 günün tamamlanması için de aylığınızdan kesinti yapılacak ve size tekrar aylık bağlatılacak. Bunun için mahkemeye gitmenize gerek yok. Size en yakın sosyal güvenlik merkezine giderek işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

İKRAMİYE ALMA HAKKINIZ VAR

2- SORU: 1969-1989 tarihleri arasında Emekli Sandığı’na bağlı eğitim kurumunda çalıştım. İstifa edip 1989’dan itibaren SSK’lı çalıştım. 1 Mayıs 2004’te SSK’dan emekli oldum. Emekli Sandığı’na ait tazminatımı nasıl alabilirim? (Yalçın Öztürk)

2009'DA DÜZENLEME YAPILDI

CEVAP: Bir süre memur olarak çalışıp daha sonra SSK veya Bağ-Kur’dan emekli olan kişiler, memuriyette geçirilen sürelere ilişkin emekli ikramiyesi alabilirler. 2009’da yapılan değişiklikle emekli olurken memur olma şartı kaldırıldı. Ancak bunun için memuriyetten ayrılma nedenlerinin, 1475 sayılı kanunda işçilerin kıdem tazminatı alabilmesine imkan tanıyan nedenler olması gerektiği düzenlendi. Sizin durumunuzda da istifa gerekçeniz emekli ikramiyesi alıp alamayacağını belirler. Kanundaki nedenlerden biriyle istifa ettiyseniz memur olarak geçirdiğiniz 19 yılı aşkın süreye ilişkin ikramiye alabilirsiniz.

3600 GÜNLE YAŞTAN EMEKLİLİK

3- SORU: 1957 doğumluyum. 1974 yılında sigorta başlangıcım var. 7 yıldır İBB iştirakinde şirketinde çalışıyorum. 10 yılımın dolmasına bir hafta kaldı, emekli olabilir miyim? (Ahmet Gökalp)

CEVAP: Emeklilik için 25 yıl sigortalılık süresi ve 5000 gün prim şartlarına tabisiniz. 1976’dan önce çalışmaya başladığınız için yaş şartına tabi değilsiniz. Yaştan emeklilik için de 55 yaş ve 3600 prim gününe tabisiniz. Yaştan emeklilik için 55 yaş, normal emeklilik için 25 yıl şartlarını sağlamışsınız. 3600’le yaştan emekli olabilirsiniz.

HİZMET BİRLEŞTİRMESİNİ ERKEN YAPMAK AVANTAJLI

4- SORU: 1980 doğumluyum. İşe giriş tarihim 2000. 2015’e kadar Uludağ Üni. Tıp Fakültesi’nde taşeronda asgari ücretle tıbbi sekreter olarak görev aldım. 2015’te 657 memur kapsamıyla zabıt katibi oldum. İşten ayrılırken hiçbir tazminat almadım, alabilir miydim? Emeklilik için 58 yaşını mı bekleyeceğim, son 7 yıldan memur olarak emekli olmak mı avantajlıdır? (Filiz Güven)

CEVAP: Memur olmak için, kendiniz ayrıldığınız için tazminat alamazsınız. Emekli Sandığı’ndan emekli olmak için 58 yaş ve 9000 güne tabisiniz. Toplamda 6868 gününüz var. Kalan süreyi yani 2132 günü tamamladığınızda primleriniz dolacak, aylık bağlatmak için 58 yaşını bekleyeceksiniz. Bu birleştirmeyi emekli olmayı beklemeden hemen yapmanız yararınıza olacaktır. Bu sayede kademe ve dereceniz de ilerletilecektir. Aylık açısından sizin durumunuzda fark olmaz. SSK’dan daha az prim günüyle emekli olabilirsiniz.

<p>Agr Tur seyahat acentesi ve HIS Travel ortaklığı, özel taleplere göre şekillenen kişiye özel seya

QUALITA ile turizme yeni bir soluk geliyor

Tarihi Haydarpaşa Garı'nın restorasyonunda sona gelindi! Garın son hali görüntülendi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Zelenskiy ile bir araya geldi! işte görüşmeden kareler

Çağla Şıkel ile çocukları alışveriş turunda... Böyle poz verdi