• $9,2929
  • €10,8516
  • 532.016
  • 1433.01
1 Mart 2020 Pazar

Emeklilikten vazgeçen SSK'lı prim iadesi alabilir

Emeklilik için yaşı ilerlemiş fakat prim sayısını dolduramamış kişiler için prim iade hakkı bulunuyor. Ancak bu hak memur ve SSK’lılar için farklı şartlar içeriyor. Örneğin memurlar için en az 1800 gün şartı aranıyor.

Soru: 1980’de PTT’de memuriyete başladım. 1700 günüm var. Prim iadesi alabilir miyim?

Cevap: 1 Ekim 2008 öncesi memuriyete başlayanlar Emekli Sandığı Kanunu’na tabi oldukları için prim iadesinde bu kanundaki şartlar aranır. Emekli Sandığı Kanunu’nda da prim iadesi için 5 yıldan fazla 10 yıldan az memuriyetin bulunması gerekir. Ayrıca ayrılma nedeninin de istifa olması şart. Sizin durumunuzda 5 yıldan 100 gün eksik memuriyet olduğu için iade alınması mümkün değil. Eski SSK’lılar için ise prim iadesi şartları kadınlarda 58, erkeklerde 60 yaşını doldurmak olduğu için 1980 yılında sigortalıysanız prim iadesi alabilirsiniz.

RAPOR PARASI İSTENİR

Soru: İşverenim kısa süreli (1-3 ay) istirahat raporu alan çalışanların maaşlarında kesinti yapmıyor. 2 aydır raporluyum maaşım kesilmedi fakat benden rapor parası istendi. İşveren hukuken bunu alabilir mi?

Cevap: Maktu ücretli çalışan kişilerden işveren raporlu olan günler için ücret kesintisi yapamaz ve SGK’nın ödediği rapor parasının iadesini ister. Siz de maktu ücret alıyorsanız, rapor parasını iade etmeniz gerekir. Çünkü raporlu olunan günler için ücretinizden kesinti yapılmamıştır ve işveren ödeme yapmıştır.

İŞSİZ DÖNEM SAYILMAZ

Soru: Ocak 2000 sigorta girişliyim. Son işyerimde 12 yıldır çalışıyorum. İstifa etmeyi düşünüyorum fakat prim gün sayım 6200. Askerlik ve işsizlik dönemlerimin primini ödeyip 7 bin güne tamamlasam istifa ederken kıdem tazminatı alabilir miyim?

Cevap: Emeklilikte 60 yaş ve 7 bin prim günü şartlarına tabisiniz. Ancak primlerinizi 540 gün askerlik borçlanmanızla 6740’a çıkarabilirsiniz. İşsiz kaldığınız dönemler için ise prim ödeyerek gün tamamlama hakkınız bulunmuyor.

7 BİN GÜNE ULAŞANDA 25 YIL ŞARTI ARANMAZ

Soru: 8 Eylül 1999 sonrası işe girenler 7 bin günü tamamlayıp tazminat yazısı alabilir demişsiniz. 7 bin günüm doluyor ama 25 yıl dolmadan yazı alabilir miyim?

Cevap: 8 Eylül 1999 tarihi sonrası işe girenler için emeklilikte sigortalılık süresi şartı söz konusu değildir. Bu nedenle de yaş dışındaki diğer şartların sağlanmış olup olmadığına bakılırken yalnızca 7 bin gün şartı aranır. Bu şartı da sağlamış olmanız halinde bu hakkınızı kullanabilirsiniz. SGK’dan yazı talep edilirken herhangi bir şart aranmaz. Bu nedenle yazı istemeniz için süre şartı aranmaz. Priminiz dolunca bu konuda SGK’dan yazı isteyip işvereninize vermeniz yeterlidir.

BORDRO KAYITLARINA ULAŞILMASI GEREK

Soru: 1988’de sigorta girişim olmasına rağmen prim yatırılmamış. Bu durumda dava açmam mümkün mü?

Cevap: 2004 yılına kadar işverenler SGK’ya işçinin önce işe giriş bildirgesini, daha sonra bordrolarını verirlerdi. Ancak cezası yüksek olmadığı için çoğu kez bordro verilmezdi. Bu durumda dava açmaya gerek kalmaksızın bordrodaki mutabakatsızlık ortadan kaldırılarak işlem yapılır. Dava yoluna gitmeden sorunun çözülmesi için mutlaka o dönemdeki bordro kayıtlarına ulaşılması gerek. İşyerinin bağlı olduğu SGK ünitesine başvuru yapılması çok önemli.

<p>Cerrahpaşa Tıp Fakültesinde yoğun  bakım yatak kapasitesi 3 kat arttı. 11 yataklı erişkin yoğun b

Cerrahpaşa'ya yeni yoğun bakım

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (19 Ekim 2021)

10 ülkenin büyükelçileri Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı

İstanbul'da film gibi uyuşturucu operasyonu