• $13,4726
  • €15,2894
  • 793.592
  • 2011.16
28 Ocak 2017 Cumartesi

Emeklilikte statüyü ve maaşı son 3.5 yıl belirler

Bir kişinin hangi kurumdan emekli olacağı, son 3.5 yıldaki çalışmalarına göre belirlenir. Emeklilik tarihlerinden önceki son 1.261 gün hangi statüde geçmişse, o statüden emekli olunur. 10 yıl Bağ-Kur’lu olarak çalışmış olsanız bile en son SSK’ya geçerseniz, SSK’lı olarak emekli olursunuz.

1. Soru: 1970 doğumluyum. 1990'da Bağ – Kur’lu olarak çalışmaya başladım. 10 yıl Bağ – Kur’a prim ödedim. Daha sonra dükkanımı kapattım. Şimdi SSK’dan çalışmaya başlayarak SSK’dan emekli olabilir miyim? Yoksa Bağ – Kur’lu mu olmam gerekir? (Arif Şen)

Cevap: Bir kişinin hangi kurumdan emekli olacağı, son 3.5 yıldaki çalışmalarına göre belirlenir. Emeklilik tarihlerinden önceki son 7 yılın yarısından bir fazla olan 1.261 gün çalışma hangi statüde gerçekleşmiş ise o statüden emekli olunur. Dolayısıyla 10 yıl Bağ – Kur’lu olarak çalışmış olsanız bile emekliliğinize 1.261 gün kala SSK’lı olarak çalışmaya başlarsanız SSK’lı olarak emekli olabilirsiniz. Diğer yandan sanılanın aksine emekli aylığı yalnızca son 1.261 günde ödenen primlere göre belirlenmez. 20 yıl asgari ücretten prim ödenen bir kişinin son 1.261 gün tavandan prim ödemesi emekli aylığını çok da fazla artırmaz. Emekli olmadan önceki son 1.261 gün içerisinde hangi statüde prim ödendiği emekli olunacak statü için önemlidir.

AYLIĞI NASIL ARTIRIR?

2.Soru: Almanya’da yaşıyorum, Türkiye’de işe başlangıç tarihim 01.07.1989. Türkiye’den almış olduğum belgede toplam günümün 3.141 gün olduğunu belirtiliyor. 5450 günden emekli olsam kaç para ödemem gerekir ve ne kadar emekli maaşı alırım? 7000 günden borçlanıp ödeyin dediler. 7000 borçlanma yaparsam aylık maaşım ne kadar olur? (İsmail Arslan)

Cevap: 51 yaşında, 5 Bin 450 gün borçlanmayla normal emekli olabilirsiniz. Bu şekilde emekli olabilmek için 2.309 gün borçlanma yapmanız yeterli olacaktır. 2017 yılı için bir günlük yurtdışı borçlanmasının minimum bedeli 18,96 TL’dir. Dolayısıyla en az 43 bin 778 TL borçlanma yapmanız gerekir. Yaştan emeklilik için ise 60 yaş ve 3600 gün prim ödemesi şartları geçerli. Yaştan emekli olursanız yalnızca 8.702 TL borçlanma yapmanız yeterli olur. Yurtdışı borçlanmasıyla emeklilikte genel olarak prim ödeme gün sayısının yani borçlanmaya konu gün sayısının yüksek olması bağlanacak aylığı artırır. Eğer en alt düzeyden borçlanma yapacaksanız 7 bin gün borçlanmaya gerek bulunmamaktadır.

2. Yaşta yapılan düzeltme etkiler mi?

Soru: Gerçek doğum tarihim 1976. Kimlikte 1979 yazılmış. Bu yanlışlık nasıl düzelir ve emeklilikte yaşı etkiler mi? (Yaşar Durmuş)

Cevap: Emeklilikle ilgili koşullar ilk kez sigortalı olunan tarihe göre belli olur. Kişinin ilk kez sigortalı olduğu tarihteki yaşı da çok önemli. Çünkü bu tarihten sonraki yaş düzeltmeleri, SGK tarafından emeklilik koşulları açısından dikkate alınmaz. İlk kez sigortalı olunan tarihten önceki yaş düzeltmeleri, emeklilik işlemlerinde dikkate alınır. Yaş düzeltmesi nüfus müdürlüğünün hatası nedeniyle gerçekleşmiş ise emeklilik açısından dikkate alınacaktır.

4. Geşir testine girmeyene borç çıkar

Soru: Daha evvel 2013 tarihinde kardeşim gelir testi yaptırmış. Bu arada sistem beni de boşlukta görüp hane halkından dolayı sisteme dahil edip G-3 düzeyinden sisteme dahil etmiş. Mart ayı itibarıyla sigortalı olarak çalıştığım kurumdan ayrıldım. Bu aydan sonra bana SGK G-3'ten genel sağlık sigortası borcu hesaplamış. Tutar haliyle yüksek çıkmış. En son gelir testim G-1 olarak hesaplanmıştır. Şu anda 26 yaşındayım. Bu borca nasıl itiraz edebilirim? (İsmail Teke)

Cevap: Gelir testi yaptırmadığınız dönem için SGK’nın size G 3 seviyesinden çıkardığı borca dilekçeyle ile itiraz etmeniz gerekir. Borç yapılandırması kapsamında müracaat edip bu borcu yapılandırmanız mümkündü. Ancak bu imkan kaçırıldığı için şu an dilekçe ile itiraz ederek o dönemler için gelir testinin G-3 düzeyinde olmadığını ispatlamanız gerekir. Aksi taktirde bu borcu ödemeniz gerekir.

<p class='MsoNormal'>Top ustası bu sevimli köpeği mutlaka 'GÖRMELİSİN'</p>

Top ustası sevimli köpeği GÖRMELİSİN

Piton ve timsahın ölümcül mücadelesi! Görenler dehşete kapıldı

Vücudu koruyup virüsleri öldürüyor! İşte o muhteşem besin ve faydaları

Karın ağrısı ile doktora gitti! Midesinden çıkanlar şoke etti