• $13,7194
  • €15,5684
  • 786.53
  • 1910.41
13 Nisan 2017 Perşembe

Emeklilik hesaplanırken staj girişi dikkate alınmaz

1. Soru : Merhaba ben taşeron firmada forklift operatörü olarak çalışan bir bayanım. Bana maaşımın 1.590 TL olduğunu söyleyip asgari geçim indiriminin de içinde olduğunu, artı 40 TL çocuk parası verdiklerini söylüyorlar. Fakat bordro dedikleri a4 kâğıdında bunlar yazmıyor. Ne yapabilirim?

Cevap: Çalışanların asgari geçim indirimi evli olup olmamalarına ve çocuk sayısına göre değişir. Bahsedilen rakamın içinde asgari geçim indirimi olabilir. Çünkü rakam asgari ücretten yüksek. Ancak 40 TL çocuk parası ile birlikte hesabın doğru olup olmadığı bordrodan kontrol edilmeli. Bordronuzdan gerekli kontrolleri yaparak bir usulsüzlük var ise önce işvereninizle görüşmeniz gerekir. İşveren görüşme sonrası halen usulsüzlüğe devam ediyorsa bu durumda ALO 170, BİMER veya CİMER kanalları kullanılarak şikayet etmeniz ve devamında gerekirse dava açmanız gerekecektir.

2. Geriye dönük ödeme yapamaz

Soru: Annemin 1989'da sigorta girişi var. 1 yıl çalışmış, sonra doğum nedeniyle işten ayrılmış ve hiç çalışmamış. Annem geriye dönük primlerini ödeyerek emekli olabilir mi?

Cevap: Özellikle doğumdan sonra işinden ayrılan kadın sigortalılar bir daha çalışma hayatına dönmedikleri için emeklilik için yaş koşulunu sağlarlar ama günleri yetmez. Bu durumda doğum borçlanması yapılarak gün sayısı artırılabilir. Ancak bunun dışında geriye dönük olarak çalışılmayan günlerin primlerinin ödenmesi söz konusu değildir.

3. İş girişi önemli

Soru: 1999 yılında staj girişim var. Sigorta numaram da 99 ile başlıyor. Stajdan sonra 2007 yılında işe girip çalışmaya başladım. Emeklilik için 99 yılındaki girişim dikkate alınacak değil mi? (Goncagül Terzi)

Cevap: Staj girişi bu sürede uzun vadeli sigorta kollarına prim ödenmediği için emeklilikte dikkate alınmaz. Sigorta numaranızın 99 ile başlaması 1999 yılındaki girişinizin emeklilik için dikkate alınacağı anlamına gelmez. Emeklilik koşullarının 2007 yılındaki girişinize göre belirlenir, 1999 yılındaki staj girişiniz emeklilik için başlangıç olarak kabul edilmez.

4. Geç başvuranın süresi azalır

Soru: İşten dört ay önce çıkartıldım. İşsizlik sigortasına başvurmadım. Şimdi başvursam işsizlik maaşı alabilir miyim? (Arif Cebeci)

Cevap: İşsizlik sigortasından ödenek alabilmek için son 3 yıl içerisinde son 120 günü kesintisiz olmak üzere en az 600 gün prim ödemiş olmak koşulu söz konusudur. Bu koşulları sağlayan kişinin işten ayrıldıktan sonra 30 gün içerisinde işsizlik ödeneğine başvurması halinde İŞKUR prim ödeme gün sayısına bağlı olarak işsizlik ödeneği bağlar. 30 günlük başvuru süresinden sonra başvuru yapılması halinde geç kalınan süre ödenek süresinden düşülür. Yani işsizlik ödeneğine geç başvuran kişi ödenek süresinden olur. İşten ayrıldıktan 4 ay sonra başvuru yaparsanız işsizlik ödeneği süreniz 3 ay kısalır. 6 ay işsizlik ödeneği almaya hak kazanmışsanız geç başvuru nedeniyle yalnızca 3 ay işsizlik ödeneği alabilirsiniz.

5. Ara veren Bağ – Kur’a geçer

Soru: Kendi şirketimde 2002 yılından beri SSK’lı olarak gösteriliyorum. 2008'densonra bu şekilde bildirim yapılamayacağını duydum. Bağ – Kur’lu mu olmam gerekecek? (Sefa Katırcı)

Cevap: 1 Ekim 2008 öncesinde kendi şirketinden SSK’lı olarak gösterilmek mümkündü. Ancak bu tarihten sonra söz konusu değil. Ancak bu tarihten önce kendi şirketinde SSK’lı olan kişiler sigortalılıkları hiç ara vermeden devam ederse SSK’lı olmaya devam edebiliyorlar. Ancak SSK’lılığınızda bir gün bile boşluk olmaması gerekir. Aksi takdirde Bağ – Kur’luluğunuz devreye girer ve yeniden kendi şirketinizde SSK’lı olamazsınız.

<p> </p>

Parasosyal etkileşimi çocuklarımıza neden anlatmalıyız?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Siirt'te toplu açılış törenine katıldı

Ürdün'ün Salt kentindeki müze dünyanın en küçük Kuran-ı Kerim'ine ev sahipliği yapıyor

Yükseklik korkusuna rağmen ağaca ev yaptı