• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
18 Ağustos 2013 Pazar

Emekliliği gelen işçi ihbar alamaz

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

İş sözleşmesini feshetmek isteyen taraf, karşı tarafa bu bildirimi yazılı olarak ve işyerinde çalıştığı süreyle orantılı şekilde belirli bir süre önceden yapmak zorunda. İhbar süresi olarak ifade edilen bu süre belirlenirken kişinin işyerindeki kıdemi dikkate alınır. Buna göre; - İşi altı aydan az sürmüş işçi için 2 hafta, - İşi altı aydan bir yıla kadar sürmüş işçi için 4 hafta, - İşi 1.5 yıldan 3 yıla kadar sürmüş işçi için 6 hafta, - İşi 3 yıldan uzun sürmüş işçi için 8 hafta ihbar süresi vardır.  

KİMLER TAZMİNAT ALABİLİR?

İş sözleşmesini fesheden taraf, ihbar sürelerine uymak istemez ise ihbar süresinin ücretini ihbar tazminatı olarak ödeyerek iş sözleşmesini feshedebilir. Ancak işverenin bütün fesih nedenlerinde ihbar tazminatı hakkı söz konusu olmayabilir. İşçinin ahlak kurallarına uymaması nedeniyle işveren iş sözleşmesini feshetmişse işçi ihbar tazminatına hak kazanamaz. 

YENİ İŞ BULAN PEŞİN ÖDEMELİ

İşçi sağlık nedenleri, ahlak kurallarına aykırılık veya işin durması nedeniyle iş sözleşmesini fesh ederse bildirim sürelerini beklemeksizin işten ayrılabilir. Ancak bu nedenler dışında örneğin yeni bir iş bulması nedeniyle istifa ederse ihbar sürelerine uymak, uymuyorsa ihbar tazminatını işverene peşin ödemek zorundadır. İşçinin ölümü ve emekli olması nedeniyle iş sözleşmesini feshetmesi halinde de ihbar tazminatı hakkı söz konusu olmaz. Bu hallerde bildirim süresi uygulanmaz ve işçiden bu sürelere uymaması nedeniyle ihbar tazminatı talep edilemez.

GÜNDE 2 SAAT İŞ ARAMA İZNİ VERMELİ

İşveren deneme süresi sonunda işçiyi ihbar sürelerine uymadan ve ihbar tazminatı ödemeden iş sözleşmesini feshedebilir. Öte yandan işveren ihbar süresi içinde işçiye, yeni iş araması için günde 2 saat izin vermek zorunda. Yani ihbar süresi içinde işçinin her gün 2 saat süreyle yeni iş arama izni söz konusu. İşçi bu sürede işe devam etmez ve yeni iş aramak için bu zamanı kullanır.

6 SORU 6 CEVAP

İHBAR SÜRESİNİ YAZMALI MIYIM?

Soru: Çalıştığım işyerinden kıdem tazminatı alabilir yazısı ile ayrılacağım. Dilekçeye ihbar sürelerini yazarsam ihbar tazminatı alabilir miyim? Naz KESKİN 
Cevap: Sizin durumunuzda emekli olabilmek için yaşı beklemek üzere kıdem tazminatı alarak iş sözleşmesi feshedildiğinden ihbar tazminatı hakkı olmaz. 

GSS'DE İSTİSNA KIZ ÇOCUKLARI İÇİN

Soru:  26 yaşındayım. Üniversite öğrencisiyim ve babam emekli. Sağlık güvencesinden yararlanamıyorum. Ayda 36 lira para ödemem isteniyor. Tansel SAĞ 
Cevap: 25 yaşınızı tamamladığınızda öğrenci de olsanız GSS primi ödemeniz gerekiyor. Bu konudaki istisna kız çocukları için söz konusu. Erkek çocuklarında böyle bir istisna söz konusu değil.   

BORÇLANMA İÇİN SSK GİRİŞİ ŞART MI?

Soru:  SSK girişim 1985’te. Doğumlarım 1985’ten önce. 3 çocuğum var. En son doğumumu 1984’te yaptım. SSK girişinden önce doğum yapanlar doğum borçlanması yapabilir mi? Nasıl emekli olabilirim? Ayşe ÇETİN 
CEVAP: Doğum borçlanmasından yararlanamazsınız. Fakat ödemeler tamam. Şu an sigorta koşullarıyla emekli olmanız mümkün.

ASKERLİK SÜRESİ MAAŞI ARTTIRMAZ MI?

Soru: Yedek subay olarak askerlik görevimi yaptım. Şu anda emekliyim. Fakat askerlik süremi dahil ettirmedim. Bu süreyi ilave ettirirsem maaşım artar mı? Kamil KOÇ 
Cevap: Yedek subaylık dönemi emekli sandığında sayılır ve SGK bu dönemi sizin toplam sigortalılığınıza ilave eder. Ancak bu süre emekli aylığınızda bir değişikliğe neden olmaz. 

BAĞ-KURLU DOĞUMU BORÇLANAMAZ

Soru:  Son günlerde doğum borçlanması ile ilgili haberler çıktı. Bağ-Kur’a isteğe bağlı prim ödeyen kadın, doğum borçlanması yapabiliyor mu? Meltem ŞENGÜL 
Cevap: Doğum borçlanması sigortalı olarak çalışanlara tanınmış bir hak. Bağ-Kur sigortalıları doğum borçlanması yapamıyor. BAĞ-KUR’a isteğe bağlı prim ödeyen kadın sigortalı doğum borçlanması yapamaz.   

GSS İÇİN HER HANGİ BİR SÜRE VAR MI?

Soru:  Askerden önce işsiz olduğum için GSS’ ye tabiydim, askere gittim geldim yeniden işe başlayana kadar GSS’ye hemen ödeme yapmalıyım herhangi bir süresi var mıdır? Emrah Balcı 
Cevap: Yeni bir işe sigortalı olarak çalışmaya başlayıncaya kadar gelir testinizi yaptırıp sağlık hizmetlerinden yararlanabilirsiniz. 

 

 

<p>Antalya'nın Manavgat ilçesinde binlerce hektarlık alanda etkili olan orman yangınında, yaşlı bir

Yaralı Alman vatandaşına ayranlı müdahale

Fransa'da 400 evsiz Vosges Meydanı'nda çadır kurdu

Nizip sabunu yurt içi ve dışından yoğun ilgi görüyor

Milas'taki yangında zarar gören 80 hektarlık ormanlık alan havadan görüntülendi