• $8,1163
  • €9,7127
  • 455.406
  • 1378.37
18 Haziran 2018 Pazartesi

Emekli maaşları temmuzda ‘zamlı’ olarak yatacak

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

3 Temmuz’da haziran ayı enflasyonunun açıklanmasıyla SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zammı oranı belli olacak. Memur emeklisi de büyük ihtimalle enflasyon farkı alacak. Temmuz ayında maaşlar zamlı yatacak.

Emeklilerin zam oranları emekli oldukları statüye göre değişiyor. SSK ve Bağ – Kur emeklileri enflasyona dayalı zam alırken, memur emeklilerinin zammı toplu sözleşme görüşmelerinde belirleniyor. Temmuz ayında emekli maaşları zamlanacak. Peki hangi emekli ne kadar zam alacak? Sadece kendi çalışması nedeniyle emekli maaşı alanlar mı zam alacak, dul, yetim aylıkları da artacak mı?

ENFLASYON BELİRLİYOR

SSK ve Bağ – Kur emeklileri bir önceki altı aydaki enflasyon oranında zam alıyorlar. Bu zam yılda iki kez uygulanıyor. SSK ve Bağ – Kur emeklisinin maaşı Ocak – Haziran arasındaki enflasyon oranında Temmuz ayında, Temmuz – Aralık ayında gerçekleşen enflasyon oranında Ocak ayında zamlanıyor.

ARTIŞ 250 TL’Yİ BULABİLİR

Dolayısıyla emeklinin maaşı enflasyona kurban edilmemiş oluyor. Ancak tabii ki önce 6 aylık enflasyon oranı gerçekleşip emekli maaşları daha sonra zamlandığı için enflasyonun gerçekleştiği ay emeklinin maaşının artması söz konusu olmuyor. TÜİK verilerine göre Ocak – Mayıs döneminde enflasyon oranı yüzde 6,39 olarak gerçekleşti. Bu orana haziran ayı enflasyonu da eklenecek ve 6 aylık enflasyon oranı belli olacak. İşte bu oran kadar SSK ve Bağ – Kur emeklilerine zam yapılacak. Bu oranın toplamda yüzde 7 olarak gerçekleşmesi halinde 1.200 TL emekli aylığı alan SSK veya Bağ – Kur emeklisinin maaşına 84 TL zam gelecek. Maaş zammının 250 TL’yi bulması söz konusu. Emekli maaşı yükseldikçe zam miktarı da artacak. Bu sayede 5 Milyon 354 Bin SSK emeklisi ile 458 Bin 597 Bağ – Kur emeklisine enflasyon oranında zam yapılmış olacak.

Oran ne zaman netleşecek?

Altı aylık enflasyon oranı TÜİK’in 3 Temmuz 2018’de Haziran ayı enflasyon rakamlarını açıklaması ile netleşecek. Bu veriler açıklandığında Ocak – Haziran ayları içerisindeki 6 aylık enflasyon netleşmiş olacak. Netleşen bu rakama göre emekli aylıkları zamlanacak. 3 Temmuz tarihinde oran netleşince SSK ve Bağ – Kur emeklilerinin emekli maaşı ödeme gününde zamlı maaşları ödenecek. Dolayısıyla Temmuz ayında emekliler zamlı maaşlarını alabilecekler.

En düşük maaş ne kadar olacak?

Şu anda 2000 öncesi SSK emeklileri en düşük 1569 TL alıyor. Enflasyon % 7 olursa rakam 1678 TL’ye çıkacak. 2000 – 2008 arasında emekli olan SSK’lılar ise en düşük 1.231 TL maaş alırken 1.317 TL alacak. 2008 sonrası emekli olanların ise en düşük aylığı 935 TL’den 1.000 TL’ye yükselecek.

<p>Spor Toto Süper Lig'de Fenerbahçe konuk ettiği Gaziantep FK'yi 3-1 mağlup ederek şampiyonluk yarı

Fenerbahçe-Gaziantep FK Maç Yorumu

Güvenliğin dikkati, hayatını kurtardı

Polisin ikna çalışması sonucu teslim olan terörist ailesiyle buluşturuldu

Osmanlı döneminde padişahların iftar sofralarını süsleyen yemekler