• $16,5303
  • €17,5727
  • 969.201
  • 2529.26
2 Şubat 2014 Pazar

Dolmuş ve otobüse ayar patronlara teşvik geliyor

Torba Kanun sonrası çalışma hayatında 'engel'ler kalkacak...

Meclis'te görüşülen kanun teklifiyle 'engelli' hayata birçok yenilik geliyor. Engelli çalıştıranlar tüm giderlerini devletten isteyebilecek. Engelli yakını olan memura da atamada kolaylık sağlanacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın görevlerinde değişiklik öngören kanun teklifinin Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam ediyor. Meclis'te görüşmeleri süren Kanun teklifinin 126 maddesinden 59’u kabul edildi. Bakanlığın görevlerinde değişiklikler yapılarak özellikle engellilere yeni sosyal hakların tanınması ve 'korumalı işyerlerinin' sayısının artırılarak engelli istihdamının artırılması hedefleniyor. Kanun teklifinde pek çok diğer konuda da yenilikler öngörülüyor.

VERGİ MUAFİYETİ VAR

Kanun tasarısının yasalaşmasıyle birlikte çalışanlarının yüzde 75’i engelli olan ve en az 8 engelli istihdam ederek 'korumalı işyeri' statüsüne geçen işyerlerine vergi indirimi sağlanacak. Bu statüdeki işyerlerine çevre ve gelir vergisinden belirli oranda muafiyet sağlanacağı gibi ayrıca bu işyerlerinde çalışanların işverene maliyetinin yarısı da bizzat devlet tarafından üstlenilecek.

PRİMLERİ HAZİNE'DEN

İşgücü piyasasına kazandırılması güç olan zihinsel ve ruhsal engelli çalışanlar için diğer kuruluşlar tarafından karşılanan tutar dâhil, yapılan ödemelerin yıllık brüt tutarının yüzde yüzü işyeri indirimi yapılacak. İndirim her bir engelli için 5 yıl süreyle uygulanacak. Ayrıca korumalı işyerlerinde istihdam edilen engellilerin işsizlik sigortası primlerinin işveren payının Hazine tarafından karşılanması da sağlanacak.

TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI 2024'E KADAR HAZIR OLACAK

Teklif sonrası sürücü koltuğu hariç 9 veya daha fazla koltuğa sahip tüm araçların engellilerin erişilebilirliğine uygun olması sağlanacak. Yani tüm dolmuş, minibüs ve otobüsler engellilerin kullanımına uygun hale getirilecek. Mevcut özel ve kamu toplu taşıma araçlarının engelliler için uygun hale getirilmesi için 8 ila 10 yıllık bir geçiş süreci öngörülüyor. Yolcu gemileri ile özel ve kamu şehirlerarası toplu taşıma araçları ile turizm taşımacılığı yapılan araçların ise 2018 yılı sonuna kadar engelliler için erişilebilir duruma getirilmesi planlanıyor.

ARTIK YURT DA YAPILABİLECEK

Kanun teklifinin yasalaşması sonrası işsizlik sigortası fonu kaynakları kullanılarak yurt veya pansiyon yapılabilecek. Fonda bugün 70 milyar 351 milyon 634 bin TL para var. Ancak işsizlik fonunun bize göre kullanılma amacının işsizlikle mücadele olması gerekir.

MEMURA KOLAYLIK

Kanun teklifinin yasalaşmasının ardından, memurlardan bakmakla yükümlü olduğu kişilerden herhangi birisi engelli olanlara yer değiştirme taleplerinde kolaylık sağlanacak.

<span style='font-size: 1.6rem;'>Bu yıl ikincisi düzenlenecek olan, temasında darbe, direniş ve özgü

On5Sıfır7 Film Haftası'nın basın toplantısı gerçekleşti

Gökten buz kültesi düştü! Çoban 'bomba patladığını zannetti

Lise öğrencileri 40 günde yaptı! Tek şarjla 70 kilometre yol yapabiliyor

35 ton etil alkol ele geçirildi! Ankara'da sahte içki baskını