• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
17 Ekim 2013 Perşembe

Doğu’nun istihdamı sosyal güvenliği de dengeye oturtacak

SOSYAL güvenlik reformu yapılırken öncelikli amaçlardan biri, tüm nüfusu kapsayan bir sosyal güvenlik sisteminin kurulmasıydı. SGK’nın Haziran 2013 yılı istatistiklerine göre sosyal güvenlik sisteminin kapsamı toplam 63 milyon 197 bin 762 kişi. 

EN GÜVENLİ YOL İŞ ARTIŞI

Türkiye nüfusu 75 milyon 627 bin 384 kişi. Yani sosyal güvenlik, nüfusun yüzde 84’ünü kapsıyor. Bu kapsamın genişletilmesinin güvenilir yolu istihdam yaratmak. İşsizlik önlenir ve iş imkanı yaratılırsa zaten sosyal güvenliğin kapsamı genişleyecektir. Yine kendisi çalışan kişi, 18 yaşını geçmemiş çocuklarının ve muhtaç anne babasının sağlık hizmetlerini karşılayan kişi olabilecektir. 

TEŞVİKLER İŞ İÇİN ÖNEMLİ 

Bunun dışında sosyal güvenliğin kapsamının genişletilmesinin diğer bir yolu, gelir testi yaptıranların niteliklerine göre prim ödemelerinin devlet tarafından yapılmasının sağlanmasıdır. Örneğin, üniversiteyi bitirmiş ve ilk kez iş arayan kişilerin belirli bir süre sağlık hizmetlerinden yararlanması devlet tarafından finanse edilerek sağlanabilir. Bunun yanında askerden dönen kişilerin de, iş bulana kadar belirli bir süre sağlık hizmetlerinden prim ödemeksizin yararlanması ihtimali değerlendirilebilir. Bunun dışında en önemlisi doğuya yönelik düzenlenecek teşviklerin artırılarak bu illerde yeni iş imkanlarının yaratılmasının sağlanması olacaktır. 

İSTATİSTİKLER ‘DOĞU’ DİYOR

Hükümet’in Doğu’ya yatırım ısrarının temelinde de bu konu yatıyor. Doğu’da istihdam eksikliği yüzünden bu illerdekilerin sosyal güvenlik hizmetlerinin karşılanması ancak gelir testi sonrası prim ödenmesiyle mümkün olabiliyor. Çünkü bu illerde yeterince iş yok. Dolayısıyla anne ve babası çalışsa bile belirli bir yaşı geçen gençler iş bulamadıkları için sistemin dışında kalıyorlar.

EN AZ SİGORTALI SAYISI AĞRI'DA

NÜFUSA oranla en az çalışanın bulunduğu il Ağrı. Bu ilde nüfusun yalnızca yüzde 8,6’sı sigortalı. Ağrı’yı Muş, Van, Şırnak, Şanlıurfa, Batman, Diyarbakır ve Hakkâri izliyor Bu illerdeki kayıtdışı istihdamın yaygın olması da bu oranı düşüren en önemli etken. Bu rakamlar gelir testi yaptıranları kapsamıyor. Nüfusa oranlar gelir testi yaptıran kişi sayısının en yüksek olduğu il Ağrı. Ağrı’da yaşayan her iki kişiden birisi gelir testi yaptırmış durumda.

EMEKLİ CENNETİ ZONGULDAK

İSTATİSTİKLERDE emekli şehri olarak gözüken üç şehir bulunuyor. En çok emeklinin bulunduğu şehirler sırasıyla nüfusun yüzde 24,3’ü ile Zonguldak, yüzde 23’ü ile Bartın ve yüzde 22,9’lik oranla Sinop. Bartın ve Sinop illeri, emeklilerin yaşamasının kolay olduğu iller olmaları dolayısıyla bu sıralamada üstte yer alıyorlar belki, ancak Zonguldak madenlerde çalışanların çok fazla ikamet ettiği bir şehir olması dolayısıyla sıralamanın en üstünde.

<p class='MsoNormal'>Fatih'te arıza yapan İETT otobüsü, vatandaşlar tarafından  yaklaşık 300 metre i

İETT otobüsü arızalanınca 300 metre itildi

Nesli tehlike altındaki şah kartal, Ankara'da tüfekle vuruldu

Tavşanlı Höyük'te bölgenin 'endüstrileşmiş ticaret merkezi' olduğuna dair bulgulara ulaşıldı

Kesilen ağaçtan bir anda kan akmaya başladı!