• $15,5419
  • €16,2187
  • 907.353
  • 2390.79
10 Temmuz 2018 Salı

Dilekçesini zamanında veren bayram ikramiyesini alır

İlk uygulaması bu yıl Ramazan Bayramı’nda başlayan emeklilere bin TL ikramiyeyi Kurban Bayramı’nda almak isteyenlerin en geç 31 Temmuz’a kadar emekliliklerini hak edip, dilekçelerini vermeleri gerekiyor.

Emeklilere bayram ikramiyesi ilk kez bu yılın Ramazan Bayramı'nda ödendi. Ramazan Bayramı'nda ödenen bayram ikramiyesi bir kereye mahsus değil. Her yıl Ramazan ve Kurban Bayramları’nda emeklilere bayram ikramiyesi ödenecek. Bu yıl Kurban Bayramı’nda ikramiye almak isteyen kişilerin ise dikkat etmeleri gereken bir husus bulunuyor.

GENİŞ BİR KESİM ALIYOR

Bayram öncesi ikramiyelerden yalnızca emekliler yararlanmıyor. SGK’dan gelir ve aylık alanlar da bayram ikramiyesi alabiliyorlar. SGK’dan gelir ve aylık alan emekliler, iş kazası sonrası sürekli iş göremezlik geliri alan kişiler, iş kazası sonrası sürekli iş göremezlik geliri alırken vefat eden kişilerin hak sahipleri, sosyal güvenlik sözleşmesi imzalanmış ülkelerde anlaşması bulunan ve Türkiye’den kısmi gelir ve aylık alan kişiler, dul ve yetim aylığı alan kişiler ve maluller bayram ikramiyesinden faydalanabilir.

İŞLEMLER TAMAMLANMALI

Bu yıl Ramazan Bayramında ikramiyeler SSK emeklilerine 8 Haziran’da, Emekli Sandığı ve Bağ – Kur emeklilerine ise 8 Haziran’da ödendi. Bayram ikramiyesi alabilmek için bayramdan önce SGK’dan gelir veya aylık alıyor olmak gerekiyor. İkramiye alacak kişilerin bayramdan önce işlemleri tamamlamış olmaları şart.

DUL EŞE 500 TL İKRAMİYE

Bayram ikramiyesi yalnızca emeklilere ödenmiyor. Ancak emekliler ve maluller dışındakiler için bayram ikramiyesinin tutarı farklı. Emekliler ve malulen emekli olmuş malullük aylığı alan kişiler 1.000 TL ikramiye alıyorlar. Dul ve yetim aylığı alan kişiler ise ölüm aylığı oranında ikramiye alabiliyor. Örneğin kocasından dul aylığı alan ve çalışan kadın, yüzde 50 oranında ölüm aylığı alıyor.

ÖLÜM AYLIĞINDA YÜKSEK OLAN ÖDENECEK

Hem kocasından, hem babasından veya hem annesinden, hem babasından ölüm aylığı alan kişiler de ikramiye alırlar. Bu kişilerin ikramiyesi iki dosyadan hangisinde yüksekse oradan ödenir. Örneğin dul eş hem babasından, hem kocasından aylık alıyorsa ve kocasından dolayı aldığı ölüm aylığının oranı yüzde 75, babasından aldığı ölüm aylığı oranı yüzde 25 ise 750 TL bayram ikramiyesi alır.

31 TEMMUZ 2018 KRİTİK TARİH

SGK’ya emeklilik için dilekçe verilen tarih çok önemlidir. Kurban Bayramı’nda ikramiye 31 Temmuz’a kadar emekliliği hak eden ve bu tarih de dahil olmak üzere emeklilik için dilekçesini SGK’ya verenlere ödenecek. 1 Ağustos ve sonrasında emekliliğe hak kazanan ve dilekçesini verenler bu yıl Kurban Bayramı’nda ikramiye alamayacaklar.

<p><b style='font-size: 1.6rem;'>Röportaj: Yasemin İlan</p><p>Arabesk müziğin önemli tems

Ümit Yaşar'dan polemik yaratacak sözler... 'Veliaht yok, taklitler var'

Haftanın yalanları deşifre edildi! İşte haftanın yalanları

Yetkililer doğruladı! Atom bombasından daha büyük

Kargalar boş evdeki duşakabini bakın ne hale getirdi! Eve gelince gözlerine inanamadı