• $8,4396
  • €10,0747
  • 492.239
  • 1392.91
11 Temmuz 2019 Perşembe

Dilekçesini temmuzda veren Kurban'da ikramiyesini alır

Okan Güray Bülbül
Okan Güray Bülbül
YAZARIN SAYFASI

Bayram ikramiyesi 2018 yılından itibaren emeklilere ödeniyor. Ağustos ayında Kurban Bayramı öncesinde de bayram ikramiyeleri ödenecek. Ağustos ayının ilk haftasında ödenmesi beklenen ikramiyelerden faydalanabilmek için temmuz ayı içerisinde emekli dilekçesinin verilmesi gerekiyor.

Bu yıl Kurban Bayramı arifesi 10 Ağustos, bayram ise 11 – 14 Ağustos tarihleri arasında. Dolayısıyla kurban bayramı ikramiyelerinin 5 – 9 Ağustos haftasında ödenmesi bekleniyor.

31 TEMMUZ 2019 ÖNEMLİ

Eğer bayram ikramiyeleri bu tarihler içerisinde ödenecek olursa kurban bayramında ikramiye almak isteyen kişilerin temmuz ayı içerisinde emekli dilekçelerini vermeleri gerekiyor. 31 Temmuz 2019 tarihine kadar dilekçe vererek aylık bağlatmak isteyen kişiler Kurban Bayramında ikramiye alabilecekler. 1 Ağustos 2019 ve sonrasında emekli dilekçesi verecek kişiler ise Kurban Bayramı’nda ikramiye alamayacaklar.

YÜKSEK TUTAR ÖDENİR

Hem kocasından, hem babasından veya hem annesinden, hem babasından ölüm aylığı alan kişiler de ikramiye alacaklar. Bu kişilerin ikramiyesi iki dosyadan hangisinde ölüm aylığı oranı daha yüksek ise o dosya baz alınarak ödenecek.

İş kazası geçiren ve geçirdiği iş kazası nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri alan kişiler de bayram ikramiyesinden faydalanabilecek. Bu kişilere ödenecek ikramiye, sürekli iş göremezlik oranına göre hesaplanacak. Kişinin yüzde 50 oranında iş göremez olduğu tespit edilmişse bu kişiye 500 TL ikramiye ödenecek.

ÖDEME TUTARI FARK EDİYOR

Bayram ikramiyesi yalnızca emeklilere ödenmiyor. Ancak emekliler ve maluller dışındakiler için bayram ikramiyesinin tutarı farklı. Emekliler ve malulen emekli olmuş malullük aylığı alan kişiler bayram öncesi 1.000 TL ikramiye alacaklar. Dul ve yetim aylığı alan kişiler ise ölüm aylığı oranında bayram ikramiyesi alabilecekler. Örneğin kocasından dul aylığı alan ve çalışan kadın, yüzde 50 oranında ölüm aylığı alır. Bu durumda aylık alan duş eşe 500 TL bayram ikramiyesi ödenecek.

Haciz etkilemiyor

Emeklilerin emekli aylıkları nafaka ve SGK borcu dışında haczedilemiyor. Dolayısıyla borcu bulunan ve hakkında haciz başlatılmış emekli aylığını almaya devam edebiliyor. Bayram ikramiyesi için de aynı durum geçerli olduğundan haciz konulması mümkün değil.

Kim ne kadar ikramiye alacak?

¦ Emekli 1.000 TL

¦ Tek Başına Ölüm Aylığı Alan, Çalışmayan Dul Eş 750 TL

¦ Dul Eş 500 TL

¦ Öksüz Çocuk (Hem Annesini, Hem Babasını Kaybetmiş Çocuk) 500 TL

¦ Tek Başına Aylık Alan Yetim Çocuk 500 TL

¦ Yetim Çocuk (Anne veya babasını kaybetmiş çocuk) 50 TL

Çeyiz parası dahil değil

Ölüm aylığı almakta olan kız çocukları evlenmeleri halinde aylıklarını kaybediyorlar. Ancak evlenirken ölüm aylıklarının iki yıllık tutarını çeyiz parası olarak alıyorlar. Bayramlarda ödenecek ikramiye çeyiz parasının hesabında dikkate alınmadığı için etkilemiyor.

<p>Mete Gazoz, Tokyo 2020'de altın madalyayı kazanarak tarih yazdı. Genç sporcumuzun henüz 17 yaşınd

Mete Gazoz sözünü tuttu! Henüz 18 yaşındayken bakın ne demişti

İki deli bir araya geldi: Adana'da Balotelli izdihamı

Bakanı Kurum, Antalya'da incelemeler yaptı

İstanbul'da tramvay raydan çıktı