• $32,5701
  • €34,9635
  • 2424.45
  • 9722.09
13 Aralık 2020 Pazar

Daha ucuza borçlanma yapmak için son 15 gün!

Borçlanma, prim gün sayısını artırdığı gibi, erken emeklilik kapısı da açabiliyor. Borçlanma yapacaklar ellerini çabuk tutar ve yeni asgari ücret zammından önce başvuru yaparlarsa, daha az tutar ödeyebilirler.

Sosyal güvenlik sisteminde hizmet borçlanmaları, kişilerin prim gün sayılarını artırdığı gibi, bazı borçlanmalarda ilk kez sigortalı olunan tarihin geri götürülmesine imkan tanır. Bu sayede prim gün sayısı da artar ve emeklilik imkanı doğar. 5510 sayılı Kanuna göre, avukatlık stajı, ücretsiz izin süreleri, kadın sigortalıların doğum sonrası çalışılmayan günleri, erkek sigortalıların ise askerlik süreleri borçlanılabiliyor. Bunun yanında kadınların yurtdışında bulunduğu süreler, erkeklerin ise yurtdışındaki çalışma sürelerinin borçlanılması mümkün. Borçlanmaya konu süresi olan kişiler, bu sürelere ilişkin kendi seçtikleri prim düzeyinden ödeme yaparak bu günleri emekliliklerine saydırabilirler.

BAŞVURU E-DEVLET’TEN

Bunun için SGK’ya başvuru yapılması ve belirlenen sürede ödeme yapılması gerekir. 2018’den beri borçlanma talebi e-Devlet üzerinden de SGK’ya iletilebiliyor. e-Devlet üzerinden sisteme giriş yapan kişiler SGK’nın verdiği hizmetlere girerek, borçlanma türüne göre ilgili linke tıklıyor. Borçlanılacak gün sayısı ve ödenecek prim düzeyi seçildikten sonra başvuru onaylanıyor.

AYLIĞI DA ARTIRABİLİR

Prim miktarı bildirildikten sonra başvuru yapan kişinin 1 ay içerisinde ödemesi gerekiyor. Aksi halde başvuru iptal oluyor ve yeniden yapılması isteniyor. Bu yıl için asgari ücretten borçlanma yapacak kişinin bir gün için ödeyeceği borçlanma miktarı 31.43 TL. 6 aylık askerlik süresi için 5.658 TL ödenmesi gerekiyor. Borçlanma için en yüksekten prim ödenmek istenirse ödenecek tutar günlük 235.76 TL’ye yükseliyor. Borçlanmaların yüksek tutardan yapılması, aylığı da artırabiliyor.

2021’DE ÖDEME YÜKSELECEK

2021 yılında asgari ücret gerçekleşecek artışa bağlı olarak borçlanmanın günlük alt limiti de yükselecek. Asgari ücretteki artış oranına göre günlük borçlanma tutarı da zamlanacak. Dolayısıyla askerlik, doğum, yurtdışı gibi borçlanmaları yapmak isteyen ve bu konuda gerekli çalışmayı yaparak ne kadar günü borçlanmasının kendisinin lehine olacağını hesaplamış kişilerin ellerini çabuk tutmalarında fayda var. Örnek vermek gerekirse, 2021 yılında asgari ücret yüzde 15 oranında artarsa bir günlük borçlanma tutarı da 36.14 TL’ye yükselecek. Yani 2020 yılı içinde 180 günlük askerlik süresi için borçlanma başvurusu yapan bir kişi toplam 5.658 TL ödeyecekken, 2021’de 180 gün için askerlik borçlanması başvurusu yapacak kişi asgari ücret yüzde 15 artarsa 6.505 TL borçlanma bedeli ödeyecek. Asgari ücretteki artış oranına göre bu farkın daha da açılması söz konusu olabilir.

ASKERLİK, SİGORTA GİRİŞİNİ GERİYE ÇEKER

Askerlik borçlanmaları askerlik eğer sigortalı olmadan önce yapılmışsa sigorta giriş tarihini geriye çeker. Bazen erkek sigortalılar bu borçlanmayı yalnızca sigorta giriş tarihini geriye çekmek için yaparlar. Bu gibi borçlanmaların yılbaşından önce yapılması kişiye ekonomik anlamda avantaj sağlayacağı için bir an önce yapılması yerinde olur. Aynı şekilde doğum borçlanması yaparak, prim günü kazanmak isteyen kadın sigortalılar da, daha düşük ödeme için yılbaşından önce gerekli başvuruyu yapmalılar.

<p>Mary Anderson, 1903'te, tramvay yolculuğu sırasında karşısına çıkan bir soruna çözüm bulmak üzere

Cam sileceği nasıl icat edildi?

Kaçıran pişman oluyor: 100.000 TL ile 250.000 TL arası! İşte ikinci el araba modelleri…

Uçan araba 'AirCar' ilk yolculu uçuşunu tamamladı

Türkiye'nin her yerine gönderiyorlar! Devlet desteği ile kadınlar üretti