• $13,4722
  • €15,2909
  • 794.35
  • 2011.16
5 Mart 2016 Cumartesi

'Çeyiz hesabı' açıp 3 yıl sistemde kalana 5 bin TL

İlk kez evlenen Türk vatandaşlarına devletten 5 bin liraya kadar destek sağlanmasıyla ilgili yönetmelik yayımlandı. 27 yaşına kadar ilk evliliğini yapan ve çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanma şartlarını yerine getiren kişiler çeyiz desteğinden yararlanabilecekler. Yuva kurmayı düşünenler bir an önce çeyiz hesabı açtırmalılar. İşte 11 soruda destekten faydalanmanın yolları...

Kimler çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanabilir?

Türk vatandaşları ve mavi kartlılar çeyiz hesabı açtırabilirler. Mavi kartlılar da çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanabilirler. Devlet desteğinden yararlanabilmek için düğünün nerede yapıldığının da bir önemi yok. Dolayısıyla yurtdışında evlenen Türk vatandaşları da diğer koşulları yerine getiriyorlarsa çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanabilirler.

BANKA DEĞİŞTİRİLEMEZ

18 yaşın altındakiler için de çeyiz hesabı açılabilir mi?

18 yaşın altındaki kişiler için çeyiz hesabı açılabilir ancak hesap açılışı 18 yaş altındaki kişinin velisi veya vasisi tarafından yapılmalıdır. Çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanmak isteyen kişilerin 27 yaşından önce ilk evliliklerini yapmaları gerektiği için 30 yaşındaki bir kişinin çeyiz hesabı açtırması mantıklı olmayacaktır.

Çeyiz hesabı nasıl açtırılır?

Çeyiz hesabı bankaların yurtiçindeki şubelerinde Türk Lirası cinsinden açılmalıdır. Çeyiz hesabının bankaların yurtdışındaki şubelerinden veya Türk Lirası dışındaki bir para cinsinden açılması mümkün değildir. Dolayısıyla mavi kartlı kişiler çeyiz hesabı açtırmak için mutlaka Türkiye’ye gelmek ve bankaların yurtiçi şubelerinden hesap açtırmak durumundalar.

Birden fazla çeyiz hesabı açtırabilir mi?

Bir kişinin yalnızca bir tane çeyiz hesabı açtırabilmesi mümkün. Diğer yandan çeyiz hesabının açıldığı bankadan bir başka bankaya da transfer edilmesi de söz konusu değildir. Bu nedenle çeyiz hesabı açtıracak kişilerin hesap açtıracakları bankayı iyi tercih etmeleri gerekmektedir.

15 BİN LİRAYLA AÇABİLİR

Çeyiz hesabına ilk açılışyapılırken para yatırılabilir mi?

Çeyiz hesabı açtıran kişi çeyiz hesabı açılış tarihinde hesaba 15 bin TL’ye kadar para yatırabilir. Bu sayede çeyiz hesabına uygulanacak devlet desteğinin miktarının artırılması söz konusu olabilecektir. Yani bu kapsamda elinde birikmiş parası olan bir kişi bunu çeyiz hesabına aktararak devlet desteğinden yararlanma miktarını artırabilecektir.

Hesaba nasıl ödeme yapılır?

Çeyiz hesabı açtıran kişiler isterlerse ayda bir, isterlerse üç ayda bir hesaba ödeme yapabilirler. Ödemelerini aylık olarak yapan kişiler ayda en az 100, en fazla 1.000 TL ödeme yapabilirler. Üç aylık ödeme yapanlar için ise alt limit 300, üst limit 3.000 TL’dir. Düzenli aylık ödemelerin sabit bir tutar üzerinden yapılmasına gerek yoktur.

ÖDEME AKSAMAMALI

Çeyiz hesabına ödeme yapılmazsa ne olur?

Çeyiz hesabına aylık ödeme yapmayı tercih eden bir kişinin bir yıl içerisinde üçten fazla kez, üç aylık ödeme yapmayı tercih eden kişinin ise bir yıl içerisinde birden fazla kez hesaba ödeme yapmaması halinde bu kişilere devlet katkısı ödenmez. Diğer yandan bu durumlarda açılan hesap, çeyiz hesabı statüsünden çıkartılır. Dolayısıyla ödemeyi aksatan kişiler çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanmak isterlerse yeniden hesap açtırmak durumunda kalacaklardır. Bu nedenle ödemelerin yıl içerisinde üçten fazla kez aksatılmaması gerekmektedir.

SINIRI AŞARSA İPTAL OLUR

Çeyiz hesabındaki para çekilebilir mi?

Çeyiz hesabı katılımcısı hesapta biriken toplam parayı bir yıl içerisinde en fazla iki kez çekme hakkına sahip. Ancak çekim sonrası çeyiz hesabında bulunan bakiye hesabın açılış tarihinden itibaren yatırılması gereken asgari tutarlar toplamından az olmamalıdır. Örneğin 36 aydır konut hesabı bulunan ve hesaba aylık 150 TL ödeme yapan bir kişi hesaptan en fazla 1.800 TL çekim yapabilir. Bu rakamın üzerinde çekim yapması halinde devlet desteğinden yararlanamaz.

Hangi hallerde çeyiz hesabına devletdesteğinden yararlanılabilir?

Evlenmeyi düşünen ve çeyiz hesabı açtıran kişilerin üst limiti 5 bin lira olan devlet desteğinden yararlanabilmeleri için sistemde en az üç yıl kalmaları gerekmektedir.

Her evlenen faydalanamaz

Evlenen herkes söz konusu destekten yararlanabilir mi?

Çeyiz hesabı açtıran kişiler devlet desteğinden yararlanmak için gerekli koşulları sağlamaları halinde ancak 27 yaşından önce ilk evliliklerini yaparlarsa çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanabilirler.

Başvuru aile cüzdanıyla

Destek için nasıl başvuru yapılıyor?

Hesap açtıran kişiler evlilik tarihinden itibaren altı ay içerisinde uluslararası aile cüzdanı ve ilk evliliği olduğuna dair alacağı belgeyle hesabının bulunduğu bankaya müracaat etmeliler. Banka ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın arasında yürüttüğü işlemler sonucunda banka ödemeleri yapar.

İkinci veya diğer evliliklere yok

Evlenmeyi düşünen gençler ellerine ekmeklerini alır almaz çeyiz hesabı açtırmalılar. 27 yaşından önce evlenmeleri ve çeyiz hesabına en az üç yıl boyunca ödeme yapmaları halinde devlet desteğinden yararlanabilecekler ve evlenirken ortaya çıkan masrafları bir parça üstlenebilecekler. Diğer yandan destek yalnızca ilk evlilikte ödeniyor. İkinci ve üçüncü evliliklerini yapacak kişiler 27 yaş şartını sağlasalar bile çeyiz hesabına devlet desteğinden yararlanamazlar.

Hesap nasıl yapılıyor?

Çeyiz hesabına 36 ila 47 arasında para yatıranlar hesapta biriken paranın yüzde 10’u 4 bin TL’yi geçmemek üzere, 48 ila 59 ay para yatıranlar hesapta biriken paranın yüzde 15’ini 4 bin 500 TL’yi geçmemek üzere ve 60 ay ve üzerinde para yatıranlar ise hesapta biriken paranın yüzde 20’sini 5 bin TL’yi geçmemek üzere devlet katkısı olarak alabilirler.

<p> </p>

'Galatasaray küme düşebilir'

Günün en çok paylaşılan fotoğrafları (15 Ocak 2022)

Almadan önce etiketteki detaya dikkat! Peynir sahtecilik nasıl yapılıyor

Bear Grylls herkesi böyle kandırdı! Kamera arkası görüntüleri ortaya çıktı