• $9,6153
  • €11,2367
  • 553.564
  • 1479.93
12 Nisan 2015 Pazar

Çalışmadan emeklilik için 'isteğe bağlı sigortalı' olun

Şartları yerine getirip, isteğe bağlı sigortalı olanlar hiç çalışmadan emeklilik imkanına kavuşup, sağlık hizmetlerinden yararlanabilir.

ZORUNLU olarak sigortalı olması gerekmeyen yani çalışmayan kişilerin, kendi primlerini ödemek kaydıyla sosyal sigortalardan sunulan hizmetlerden yararlanmasının sağlandığı isteğe bağlı sigortalılık için bazı şartlar söz konusudur. İsteğe bağlı sigortalı olmak için; ? 18 yaşını doldurmak ? Sigortalı olmayı gerektirecek şekilde çalışmamak ? Kendi sigortalılığı nedeniyle aylık bağlanmamış olmak gerekmektedir.

BAZI İSTİSNALAR DA VAR

Bu genel koşullar yanında bazı istisnai durumlar da söz konusudur. Örneğin 4/a’lı olarak ay içerisinde 30 günden az çalışanlar isteğe bağlı sigortalı olabilirler. Yani taksicilik yapan ve ay içerisinde 30 günden az çalışan bir kişi isteğe bağlı sigortalı olarak primlerini 30 güne tamamlayabilir. Bu durumdaki kişilerin isteğe bağlı sigortalı olarak ödedikleri primler 4/a’lı olarak değerlendirilir.

YURTDIŞINDAKİ DE KAPSAMDA

Bunun yanında Türkiye ile ikili sosyal güvenlik sözleşmesi imzalamamış ülkelerde çalışanların da isteğe bağlı sigortalı olma hakkı var. Şirketleri tarafından bu tip ülkelere çalışmak üzere gönderilen kişiler isteğe bağlı sigortalı olabilirler. Bu kişiler de isteğe bağlı sigortalı olduklarında 4/a’lı sayılırlar.

2008 SONRASI Bağ-Kur'lu sayılıyor

1 Ekim 2008 sonrasında isteğe bağlı sigortalı olan kişiler 4/b yani eski adıyla Bağ – Kur statüsünde değerlendiriliyorlar. Dolayısıyla isteğe bağlı sigortalılar 4/a’lılara göre daha uzun süre prim ödeyerek emekli oluyorlar ve emekli olduklarında 4/a’lılara göre daha düşük emekli aylığı alıyorlar.

Son 1.261 güne dikkat edin

İSTİFA eden bir kişi isteğe bağlı sigortalı olursa, emekliliğine kaç gün kaldığını kontrol etmeli. Aksi taktirde uzun sürelerle 4/a’lı olmasına rağmen 4/b’li olarak emekli olabilir. Emekliliğin hangi statüde olacağı son 1.261 hangi statüde prim ödendiğine göre değişir. Emekliliğine 4 yıl kala istifa edip isteğe bağlı sigortalı olan bir kişi 4/b’li olarak emekli olarak daha düşük emekli aylığı alabilir.

Ne kadar prim ödeniyor?

2015 yılının ilk altı ayı itibarıyla isteğe bağlı sigortalının ödeyebileceği en düşük prim miktarı 384,48 TL iken ödenebilecek en yüksek prim 2.499 TL’dir. Yüksek prim ödeyen kişiler hem emekli olduklarında, hem de malul sayıldıklarında daha yüksek aylık alabilirler.

Memurlar için şartlı ayrıcalık

İsteğe bağlı sigortalılık konusunda önemli bir istisna da, 1 Ekim 2008 öncesi memuriyete başlamış kişiler için söz konusu. 1 Ekim 2008 öncesi memuriyete girmiş ve en az 10 yıl memurluk yaptıktan sonra memurluktan istifa etmiş bir kişi, SGK’ya başvurarak keseneklerini ve kurum karşılıklarını kendisi ödeyip memur olarak emekli olabilir. Memurluktan atılanlar ve memur olmak için gerekli şartları kaybedenler isteğe bağlı iştirakçi olamazlar.

6 ay içinde başvurmalı

İsteğe bağlılıktan yararlanmak için, memuriyetten ayrıldıktan sonra en geç 6 ay içerisinde SGK’ya başvurmak gerekiyor. Memuriyetten ayrıldıktan sonra 6 ay içinde SGK’ya başvurmayanlar iştirakçi olma haklarını kaybediyor.

<p>Sosyal medyada viral olmuş haftanın en eğlenceli videolarını 'GÖRMELİSİN'!<br></p>

En Zor Çocuk Oyununu 'Görmelisin'!

Sosyal medyayı sallayan en ilginç ilizyonlar

Karabük'te bilim insanları otonom kontrollü kalp masajı cihazı geliştirdi

Dünyanın yeraltı kaynakları zengini ülkesi hangisi? Türkiye kaçıncı sırada?