• $13,5737
  • €15,3747
  • 771.847
  • 1809.65
12 Ekim 2017 Perşembe

Çalışana yıllık izin vermeyen işveren yandı!

İşçinin kullanamadığı yıllık izin ancak iş sözleşmesi feshedildiğinde paraya dönüştürülebilir. Ancak işveren izin kullandırmıyorsa, buna dair yazılı belgelerle kendisine dava açılarak, kıdem tazminatı talep edilebilir.

6 SORU CEVAP

1- Soru: İşverenden yıllık iznimi kullanmak istiyorum ancak iş yoğunluğunu gerekçe göstererek buna izin vermiyor. Bu izinlerin parasını isteyebilir miyim? (Yusuf Sonsırma)
Cevap: İşçinin yıllık iznini kullanamaması halinde paraya dönüşmesi söz konusu değildir. Ancak kullanılmayan yıllık izin süreleri iş sözleşmesi feshedildiğinde paraya dönüştürülebilir. Yani işçi işten ayrılmadan işverene ‘benim izinlerimin parasını öde’ diyemez. Ancak işvereninizin size bu izinleri kullandırmadığına dair yazılı belgelerle dava açarak kıdem tazminatınızı talep edebilirsiniz.

Son çalışma süresi önemli

2- Soru: 5 yıl önce işyerimden ayrılarak yurtdışına çıkmıştım. O zaman işveren kıdem tazminatı ödemişti. Geçen yıl Türkiye’ye dönünce yine aynı işyerinde işe başladım. Önümüzdeki ay emekli olacağım. Kıdem tazminatımı yalnızca bir yıllık çalışmam karşılığı mı alacağım? (Kadir Seçkin)
Cevap: Emekli olurken yalnızca bir yıllık dönem üzerinden kıdem tazminatınızı ödenecek. Yargıtay kararları da kıdem tazminatı ödenmiş dönemleri dikkate almıyor ve son çalışma süresi üzerinden ödenmesi gerektiğine hükmediyor.

Malüllük aylığı kesilebilir

3- Soru: Geçen yıl malulen emekli oldum. Önce SSK’lı olarak çalışıyordum. Ancak eşimin işleri bozuldu. İş bulup çalışmam gerekiyor. Çalışmaya başlarsam malullük aylığım kesilir mi? (Fidan Yiğit)
Cevap: Malulen emekli olan kişiler malullük aylığı alırken eski adıyla SSK’lı, yeni adıyla 4/a’lı olarak çalışırlarsa malullük aylıkları kesilir. Eski adıyla Bağ-Kur’lu yeni adıyla 4/b’li olarak çalışırlarsa malullük aylıkları kesilmez. SSK’lı olarak çalışacaksanız malullük aylığınızın kesilmesi gerekecek.

Fazla mesainizi kanıtlamalısınız

4- Soru: İşyerindeki fazla çalışmalarımız her ay sabit olarak gösteriliyor. Bir arkadaşımız dava açtı ve daha fazla mesai yaptığını ispatladı. Biz de bu nedenle dava açıp fazla mesailerimizi alabilir miyiz? (Aytunç Sarı)
Cevap: İşçi eğer bordroda gösterilenden daha uzun süre fazla mesai yaptığını iddia ediyorsa bu iddiasını ispatlamak zorundadır. Dava açmak istiyorsanız ve fazla mesai süreniz doğru değilse, bu bordroları şerh koyarak imzalamanız yerinde olacaktır.

KREŞ AÇMA ZORUNLULUĞU VAR

5- Soru: Vakıf üniversitesinde çalışıyorum. 150’den fazla kadın personel var, ancak kreş hizmeti yok. Haklı fesihle tazminat alabilir miyim?
Cevap: Yargıtay kreş açma zorunluluğu olan işyerinde daha önce yazılı olarak kreş hakkını işverenden talep eden kadın işçinin kıdem ve ihbar tazminatı alabileceğine hükmetti. Siz de şartlara uygunsanız, iş sözleşmenizi bu nedenle feshettiğinizi ifade ederek kıdem ve ihbar tazminatınızı talep edebilirsiniz.

İşe iadede 6 ay şartı

6 Soru: Geçen hafta işten çıkartıldım. 5 aydır çalışıyordum. İşe iade davası açmak istiyorum. Bunun için kaç gün sürem var? (Ahmet Kaptan)
Cevap: İş güvencesi kapsamındaki işçiler en az 6 aydır işverene bağlı çalışanlardır. 5 ayda dava açılamaz.

<p>Peki, Türk Devletleri Teşkilatı'nın hedefi ne? Erdoğan'ın Türkmenistan ziyareti teşkilat için yen

BAE ile yeni dönem... Mısır ve İsrail ile ilişkiler normalleşir mi?

Yunus polislerinin zorlu eğitiminden kareler

Misafirlerini kendi tasarladığı 'dönen ev'de ağırlıyor

Çöpe gidecek malzemeleri dönüştürüp dünyaya pazarlıyor