• $17,9545
  • €18,395
  • 1037.61
  • 2774.44
17 Eylül 2019 Salı

Çalışan üniversitelinin ölüm aylığı kesilmiyor

Üniversite eğitimine devam eden çocuklar 25 yaşına gelene kadar ölüm aylığı almaya devam edebilir. Yapılan düzenlemeyle öğrenciler, üniversitede ya da part-time bir işte çalışsalar bile aylıkları kesilmez.

1-SORU: Üniversiteye kaydımı yaptırdım. Babamdan ölüm aylığı alıyorum. Üniversitede kütüphanede çalışacağım bunun yanında bir de part-time iş buldum. Sigortam yapılırsa ölüm aylığım kesilir mi? (Mert Çankaya)

25 YAŞINI GEÇMEME ŞARTI

CEVAP: Üniversite eğitimine devam eden çocuklar 25 yaşına kadar ölüm aylığı almaya devam edebilir. Diğer yandan ölüm aylığı almakta olan çocuklar üniversite bünyesinde çalışmaları halinde ölüm aylıkları kesilmez. Ayrıca geçtiğimiz yıl yapılan değişiklik sonrası ölüm aylığı alan öğrenimlerine devam eden çocuklar, sigortalı bir işte çalışsalar da aylıklarını almaya devam edebilirler. Bu nedenle üniversite bünyesinde de, part-time bir işte de çalışsanız aylığınız kesilmeyecektir. Ancak 25 yaşını geçmeniz halinde üniversiteye devam etseniz bile aylığınız kesilecektir.

PAYI YÜZDE 50’YE YÜKSELECEK

2- SORU: Eşim 5 yıl önce SSK emeklisiyken vefat etti. Emekli Sandığı kapsamında çalışan memurum. Bana yüzde 50, okuyan kızıma yüzde 25 ölüm aylığı bağlandı. Evli kızım almıyor. Ben evlilik hazırlığı yapıyorum. Nikah yaptığımda benim kesilecek aylığım onlara pay edilir mi? (Hasan Mertoğlu)

CEVAP: Geride kalan dul eş yeniden evlenirse ölüm aylığı kesilir. Dolayısıyla nikah kıyıldıktan sonra sizin ölüm aylığınız kesilecektir. Evli olan kızınız ölüm aylığı alamayacağı için halen okumakta olan kızınız, geride kalan tek aylık alabilen kişi olacak ve ölüm aylığı hissesi yüzde 50’ye çıkacak. Okuyan kızınızın aldığı ölüm aylığı tutarı yükselecek.

65 YAŞ AYLIĞI ALAMAZSINIZ

3- SORU: 65 yaş aylığına başvuracağım, yalnız eşim sigortalı bir işte çalışıyor. 65 yaş aylığı alabilir miyim? (Gülizar Soydaş)

CEVAP: 65 yaş aylığı bağlanabilmesi için, sizin ve eşinizin gelirinin 1.219 TL’nin altında olması gerekiyor. Eşiniz asgari ücretle çalışıyorsa almanız mümkün değildir.

BORÇLANMA KAZANCINIZI ARTIRIR

4- SORU: Eylül 1999 öncesine denk gelen askerlik günlerimi ödemek, emeklilik maaşımın yükselmesine yarar sağlar mı? Borçlanma için emeklilik yaşına yakın bekleyip yapmak mı gerekir?

CEVAP: Askerlik borçlanmanızı yapmanız, emekli aylığınıza olumlu yansıyacaktır. Ortalama kazancı yükseltmenin yolu da, askerliğinizi yüksekten borçlanmak olacaktır. Borçlanma için emekli aylığı bağlatmayı hak edeceğiniz zamanı beklemekle şimdi yapmak arasında bir fark yok.

EMEKLİ OLMANIZ ENGELLİYOR

5- SORU: Bağ-Kur emeklisi babam 2007’de vefat etti ve emekli maaşı anneme bağlandı. O da 21 Şubat 2016’da vefat etti. SSK’dan 23.08.2010’dan itibaren emekli aylığı alıyorum. Babamın Bağ-Kur maaşını alabilir miyim? (Esin Yaprağıgür)

CEVAP: Babanızdan ölüm aylığı alabilmeniz için sigortalılığınız nedeniyle bir aylık almıyor olmanız gerekiyor. Bu durumda SSK emeklisi olduğunuz için ölüm aylığı almanız mümkün değil.

<p>Akşam Gazetesi Spor Yazarı Aydın Türkmen <span style='font-size: 1.6rem;'>ve Akşam Gazetesi Spor

G.Saray'ın Antalyaspor performansı nasıl?

Kim der iki çocuk annesi diye... Meryem Uzerli mayolu pozuyla sosyal medyayı salladı

Hollywood yıldızlarının Türkiye'deki sesiydi... Sungun Babacan hayatını kaybetti

Uzayda yıllardır var olan 21 Türk ismi! çok az kişi tarafından biliniyor