• $12,4902
  • €14,1202
  • 713.051
  • 1776.41
3 Nisan 2018 Salı

Çalışan öğrencilere müjde: Ölüm aylığı kesilenlere maaşları tekrar bağlanıyor

SGK, torba kanunla beraber 25 yaşını geçmemiş üniversite öğrencilerinin çalışsalar bile ölüm aylıklarını kesmeyecek. Kanun öncesi aylıkları kesilenler de, dilekçeyle 1 Mayıs’tan itibaren aylıklarını geri alabilir.

Ölen kişinin geride kalan hak sahiplerine ölüm aylığı bağlanabilmesi için ölen kişinin en az 1800 gün priminin bulunması gerekir. Ölüm aylığı konusunda eski adıyla SSK’lılar, yeni adıyla 4/a’lılar daha avantajlı. 4/a’lılar da için en az 1800 gün primi olma şartının alternatifi söz konusudur. Bu da en az 5 yıldan beri sigortalı olup toplam 900 gün primi olmaktır. Bağ-Kur’lular içinse böyle bir ihtimal yok. 4/a’lı bir kişinin ölümü halinde geride kalan hak sahiplerine aylık bağlanırken prim borcu şartı aranmaz. Bağ-Kur’lu bir kişinin ölümü halinde ise geride prim borcu bulunmaması şarttır.

NASIL PAYLAŞILIYOR?

Ölüm aylığının paylaşımı, kanundaki yüzdelere göre yapılır. Buna göre geride kalan dul eş, evlenmemesi şartıyla ölüm aylığının yüzde 50’sini alır. Ölen kişinin yalnızca dul kalan eşi ölüm aylığı alacaksa ve dul eş çalışmıyorsa ve emekli değilse aylığın yüzde 75’ini alabilir. Dul eşin ölüm aylığı alması çalışmaması şart değildir. Ancak geride kalan çocukların ölüm aylığı alabilmesi için çalışmaması şarttır.

ERKEKLERDE YAŞ ŞARTI

Erkek çocuklar 18 yaşını geçmemeleri, liseye devam ediyorlarsa 20 yaşını geçmemeleri, yükseköğretime devam ediyorlarsa 25 yaşının geçmemeleri şartıyla ölüm aylığı alabilir. Kız çocuklar için ise çalışmamak ölüm aylığı almak için yeterlidir.

1 Mayıs’tan itibaren alabilirler

Torba Kanun hayata geçmeden önce, 18 yaşını, liseye devam ediyorsa 20 yaşını, üniversiteye devam ediyorsa 25 yaşını geçmemiş çocuklardan çalıştığı için ölüm aylığı kesilenler, SGK’ya yazılı dilekçe vererek 1 Mayıs’tan itibaren kesilmiş aylıklarını tekrar alabilecek. Bu durumdaki kişilerin zaman kaybetmeden mutlaka başvuru yapmaları gerekiyor.

TORBA KANUNLA ÖNEMLİ ADIM

Geçtiğimiz günlerde yürürlüğe giren torba kanunla ölüm aylığı konusunda önemli bir düzenleme hayata geçti. Anne veya babadan çocuklara ölüm aylığı bağlanabilmesi için çalışmama, emekli olmama veya sürekli iş göremezlik geliri almıyor olma şartı vardı. Bu sorunun çözüme kavuşturulması ve kayıtdışı istihdamın engellenmesi için SGK torba kanunla ölüm aylığı alan ve 18 yaşını, liseye devam ediyorsa 20 yaşını, üniversiteye devam ediyorsa 25 yaşını geçmemiş çocuklar çalışsa bile ölüm aylıklarını kesmemeye başladı. Bu sayede gençler ‘aylığım kesilir mi’ diye düşünmeden rahatça çalışabilecek.

<p class='MsoNormal'>AKŞAM TV'den Ezgi Aşık'a konuşan Tarihçi-Yazar Osman Azman  Alemdar deniz savaş

Tarihçi-Yazar Osman Azman 'Alemdar'ı anlattı

Hibe desteğiyle kurduğu mantar tesisi kurdu! Şimdi siparişlere yetişemiyor

400 bin uçuş saatini başarıyla tamamladı! Türkiye'nin ilk milli ve özgün SİHA'sı

Irak'ın Musul kentindeki bir restoranda robot garsonlar işe başladı